Dokonalý obrat v sérii 1. kola play off dovršili v pondělí Washington Capitals a mohou se těšit v semifinále Východní konference na souboj s Pittsburgh Penguins. Na ledě Columbus Blue Jackets vyhráli 6:3 a zvítězili 4:2 na zápasy, přestože v prvních dvou duelech doma prohráli. Dvěma góly se pod výhru podepsal ruský kanonýr Alex Ovechkin, který překonal hranici 50 tref v play off.

Columbus Blue Jackets - Washington Capitals 3:6 (konečný stav série 2:4)
Capitals popáté v sérii otevřeli skóre. V čase 12:12 překonal Sergeie Bobrovskyho tvrdou ranou z mezikruží obránce Dmitri Orlov. Ve 29. minutě sice vyrovnal střelou zápěstím z pravého kruhu Nick Foligno, ale Washington šel ve druhé třetině díky Ovechkinovi do dvougólového trháku.
Nejdříve se ve 33. minutě po pokusu Brookse Orpika od modré čáry dostal kapitán Washingtonu k dorážce a bekhendem zaznamenal svůj 50. gól v bojích o Stanley Cup. A 97 sekund před koncem druhého dějství se prosadil znovu. V přesilové hře se trefil ze své klasické parkety na pravém kruhu.
Na metu 50 branek dosáhl Ovechkin jako sedmá jednička draftu v historii po Mariovi Lemieuxovi (76 gólů), Sidneym Crosbym (63), Mikeovi Modanovi (58), Guyovi Lafleurovi (57), Denisovi Potvinovi (56) a Patrickovi Kaneovi (50). Všichni z této šestice vyhráli Stanley Cup, na který Ovechkin čeká. Celkově vylepšil svou bilanci na 98 bodů za 51 gólů a 47 přihrávek ze 103 utkání play off.
"Série byla velice zábavná a nabídla pěkný hokej. My jsme měli smůlu v prvních dvou prodlouženích, ale v třetím jsme zase byli šťastnější my. V prodloužení nikdy nikdo neví," komentoval Ovechkin zlom v sérii, v které se rozhodovalo v nastavení celkem čtyřikrát.
Capitals už výhru nepustili. V úvodu závěrečné třetiny sice snížil z levého kruhu Pierre-Luc Dubois, ale na druhé straně skóroval z podobné pozice Devante Smith-Pelly a ve 46. minutě upravil na 5:2 Chandler Stephenson, který ujel v oslabení a po blafáku do bekhendu zasunul puk mezi betony Bobrovskyho.
Blue Jackets ještě vykřesal naději ve 48. minutě svou druhou trefou v utkání Foligno, který proměnil ideální přihrávku Boonea Jennera. Columbus ale ani čtvrtou sérii v play off v klubové historii nedokázal zvládnout. Výsledek pečetil 14 sekund před koncem při hře domácích bez gólmana Lars Eller, který zamířil do prázdné branky přes celé hřiště.
"Dotahovali jsme v celé sérii. To se pak těžko hraje. Postoupil lepší tým, který se dokázal se prosadit v klíčových okamžicích," prohlásil trenér Blue Jackets John Tortorella.
Brankář Braden Holtby přispěl k vítězství Capitals 35 úspěšnými zákroky a dovedl tým k postupu poté, co na začátku třetí třetiny druhého utkání nahradil Philippa Grubauera. "Naskočil a odvedl skvělou práci," ocenil forvard Capitals T.J. Oshie a přiznal, že tým předtím Grubauera několikrát nechal v těžkých situacích.
Na ledě si vychutnali postup z tria českých zástupců v dresu Capitals obránce Michal Kempný a útočník Jakub Vrána. Bek Jakub Jeřábek zůstal počtvrté za sebou jen na tribuně. Forvard Lukáš Sedlák na straně Columbusu do série nezasáhl.
Po dvou domácích porážkách po prodloužení dokázali otočit Capitals sérii jako vůbec první tým v historii bojů o Stanley Cup. S Pittsburghem se Capitals utkají ve 2. kole potřetí za sebou, v minulých dvou letech slavili postup při cestě za triumfem Penguins.