voracek

Dva čeští hokejisté se ocitli mezi hráči v hlavních rolích ostře sledovaného utkání 2017 Coors Light Stadium Series pod širým nebem na Heinz Field v Pittsburghu. Jakub Voráček dal ve druhé třetině gól, ale na výhru Philadelphia Flyers to nestačilo, protože jejich gólman Michal Neuvirth dostal čtyři branky. Nakonec se tak radovali Pittsburgh Penguins, kteří uspěli v poměru 4:2.

"Měli jsme hodně šancí, ale to už je historie. Můžete hrát dobře, ale když nevyhrajete, nikoho to nezajímá," litoval Voráček.
O góly domácích se postarali Sidney Crosby, Nick Bonino, Matt Cullen a Chad Ruhwedel. Za hosty se trefil ještě Shayne Gostisbehere. Philadelphia byla aktivnější, ale pittsburský brankář Matt Murray pochytal 36 střel, kdežto Neuvirth na druhé straně si připsal 25 zákroků a zápas končil s úspěšností 86,2 procenta.
Poprvé ho překonal v čase 11:18 kapitán soupeře Crosby, který se trefil z ostrého úhlu po pěkné akci a nahrávce Jakea Guentzela a upevnil pozici na čele tabulky střelců NHL s 34 brankami. V 7. minutě druhé části pálil Bonino v přesilovce bez přípravy (opět asistoval Guentzel), ani tady nebylo možné českému gólmanovi nic vytýkat. V čase 31:14 navíc snížil Voráček svým 16. gólem v sezoně po pěkném individuálním průniku: u zadního mantinelu oklamal obránce Justina Shultze, kterému naznačil pohyb za branku a místo toho prudce zatočil před ní, objel Murrayho a zasunul puk za čáru.

Český tahoun v tu chvíli nalil do žil svých spoluhráčů spoustu energie, ale Murray do konce třetiny už nepovolil a přes poměr střel 28:18 pro Philadelphii bylo po dvou dějstvích skóre 2:1 pro Pittsburgh.
V čase 1:50 třetí třetiny navíc Neuvirth spolu s obranou nepokryli veterána Cullena, který vyjel zpoza branky kolem druhé tyčky, než gólman očekával, a nadvakrát ho překonal. Gostisbehere sice 12 sekund před koncem sedmé minuty ranou v přesilovce bez přípravy znovu snížil na rozdíl jediné branky, ale poté Neuvirth nechytil nahození Chada Ruhwedela a necelých šest minut před koncem bylo dokonáno.

"Přelévalo se to ze strany na stranu, týmy bojovaly tvrdě. Bylo důležité, že jsme vždycky dokázali na jejich góly rychle reagovat," hodnotil Crosby.
Flyers se snažili znovu odpovědět, ale Pittsburgh v euforii už zápas dotáhl k výhře, k čemuž pomohla i dvouminutová přesilovka v závěru. Na rozdíl od roku 2011, kdy v zápase Winter Classic podlehli Washington Capitals 1:3, tentokrát Penguins na Heinz Field před zraky 67.318 fanoušků uspěli.
V celém zápase bylo velkým faktorem počasí. Foukal silný vítr a ve třetí části se spustilo i sněžení. Sudí se rozhodli, že v polovině třetí třetiny se hra přeruší a oba týmy si vymění strany, aby neměl ani jeden z nich výhodu.
"Bylo to parádní. Tyhle akce jsou unikátní. Každý ten zápas pod širým nebem je jiný v závislosti na stadionu, kde se hraje, na počasí, atmosféře. Je to elektrizující. Pro všechny je to parádní zkušenost a velký zážitek," řekl kouč vítězů Mike Sullivan. "Všichni jsme se vrátili do dětství, kdy jsme bruslili venku na rybníku. Naštěstí bylo dost zima, aby byl led poměrně kvalitní. A Heinz Field je skvělý stadion. Hrozně moc jsem si to užil."
Rozhodující faktor: Forma brankářů
Zatímco Murray se předvedl ve velmi dobrém světle,Neuvirthovi duel pod širým nebem příliš nesedl. Minimálně dva inkasované góly ve třetí třetině bylo možné částečně přičíst na jeho vrub: výjezd Cullena čekal z druhé strany a Ruhwedelovo nahození po buly se taky dalo chytat. Murray byl klíčovou postavou hlavně v první a druhé třetině, kdy pustil jediný gól ze 28 střel Flyers.
"Možná, že bylo dobře, že ho od začátku soupeř zasypal tolika střelami. Pomohlo mu to dostat se do zápasu a uklidnit se," hodnotil pittsburský trenér Sullivan.
Klíčový moment: Cullenův gól
Veterán Penguins v nenápadném brejku dokonale oklamal obranu Flyers i brankáře Neuvirtha. Jeho trefa v čase 1:50 třetí části přišla poté, co se hosté koncem druhé třetiny mohutně snažili vyrovnat, a vrátila Penguins znovu do sedla, odkud už je nesrazil ani následný Gostisbehereův gól.
"Když jsem skóroval, podíval jsem se na tribuny a vidět tak obrovskou zeď pittsburských fandů bylo nádherné. S těmi vločkami ve vzduchu, světly, celé to vykreslilo docela hezký obrázek," užíval si Cullen, ve 40 letech nejstarší hráč zápasu.

Hvězda zápasu: Sidney Crosby
Kapitán Penguins vedl svůj tým příkladně za vítězstvím. Otevřel skóre, trefil břevno a 51 sekund před koncem druhé třetiny dostal puk do sítě podruhé, ale gól nebyl uznán pro mírně posunutou branku. Celkem odehrál 20 minut a 47 sekund.
"Ne každému se poštěstí, že si zahraje na takovém jevišti. A navíc doma, před svými kamarády i rodinou. Sdílet s nimi a se spoluhráči takovou událost byl velký zážitek a člověk je rád, že měl to štěstí se toho zúčastnit. A výhra k tomu samozřejmě dodává ještě lepší pocit," řekl Crosby po zápase.
Nenápadný hrdina: Radko Gudas
Český obránce třikrát vystřelil na branku Penguins, ale hlavně odvedl čistou a poctivou defenzivní práci. Zblokoval dvě střely a připsal si 10 hitů, o čtyři víc než zbytek obrany Flyers dohromady. A přitom nebyl ani jednou vyloučený.