SWE- FIN

Tým Švédska s 19 hráči z NHL postoupil do finále mistrovství světa IIHF, když v sobotu v Kolíně nad Rýnem porazil Finy 4:1. Souboj s velkým rivalem zvládl díky dvěma využitým přesilovkám ve druhé třetině, za vítězstvím si však výborným výkonem šel od začátku až do konce.
"Dařilo se nám posílat puky na branku, sehráli jsme dobré přesilovky. V tom byl nakonec rozdíl," řekl webu IIHF.com obránce vítězů Jonas Brodin. "Zvedli jsme se. Na turnaji jsme nehráli dobré přesilovky, takže je fajn, že nám vyšly v době, kdy to bylo nejdůležitější."

Švédsko útočí na první zlato od domácího šampionátu v roce 2013. V souboji o titul vyzve Kanadu, která vyhrála poslední dvě MS a má nakročeno na zlatý hattrick, první od roku 2001, kdy ho dokonala česká reprezentace. Finále se hraje v neděli od 20:45, souboj Finska s Ruskem o bronz začíná v 16:15.
O góly vítězů se postarali Alexander Edler, John Klingberg, William Nylander a Joakim Nordstrom. Zazářily i dvě posily ze druhého kola Stanley Cupu: centr Nicklas Backstrom z Washington Capitals měl dvě asistence, brankář Henrik Lundqvist z New York Rangers chytil 22 ze 23 finských střel.
Jediným, kdo hvězdného gólmana překonal, byl Joonas Kemppainen. Harri Sateri dlouho držel finské naděje, soupeř ho však zasypal celkem 41 pokusy, z nichž na čtyři nedosáhl.
Švédové rychle vedli, když po 109 sekundách skóroval od modré Edler. Finsku se však z první vážnější akce podařilo vyrovnat, když Kemppainen z dobré pozice mezi kruhy prostřelil Lundqvista. Jenže druhá třetina patřila budoucím vítězům.
Ve 25. minuté využil první přesilovku svého týmu v zápase Klingberg, jenž opět od modré prostřelil Sateriho. V další početní výhodě zakončil pěknou akci mladík Nylander.
Ve třetí třetině si Švédsko zkušeně hlídalo náskok, který šest minut před koncem ještě navýšil Nordstrom - a bylo rozhodnuto. I navzdory téměř dvouminutové finské hře bez brankáře v samém závěru.
Švédové hráli finále proti Kanadě naposledy v Helsinkách 2003 a v Praze 2004 - v obou případech u toho byl Lundqvist a v obou případech jeho tým prohrál. Po 13 letech tak má možnost se pomstít.
"Finále proti Kanadě si užijeme," řekl podle IIHF.com obránce Klingberg. "Bude to jiný duel než s Finy. Myslím, že Kanada po nás půjde důrazněji. Oba celky mají hodně hráčů z NHL, takže to bude takový zápas NHL na velkém ledě. Měl by to být pěkný hokej."