041423 Stanislav Svozil CBJ

Vcelku úspěšně bránit legendu Sidneyho Crosbyho, k tomu asistencí přispět k výhře 3:2 po prodloužení a ještě slyšet chválu od spoluhráčů a trenérů? Lepší debut v NHL si asi Stanislav Svozil mohl těžko malovat.

Český obránce má za sebou vítěznou premiéru ve vysněné soutěži. Ve čtvrtek dopoledne ho Columbus Blue Jackets povolali z farmy v Clevelandu do prvního týmu a rovnou ho nasadili do domácího duelu proti Pittsburgh Penguins. Dvacetiletý talent odehrál slušnou porci 19 minut a 13 sekund, z toho téměř tři minuty v přesilových hrách.
"Bylo vidět, že si s pukem rozumí. Ve druhé třetině předvedl tři dlouhé rozehrávky přímo na čepel, v útočném pásmu se postupně zlepšoval," hodnotil českého beka kouč Brad Larsen, jenž do sestavy Columbusu zařadil v předposledním utkání sezony hned čtyři nováčky - debut v NHL si odbyli také slovenský bek Samuel Kňažko a útočníci Tyler Angle a Michael Pyythiä, který si rovněž připsal asistenci.
"Není obvyklé, že nastoupí tolik mladých kluků, ale do naší sestavy to přineslo novou energii. Hrát NHL se asi nikdy neomrzí, ale když je to pro vás novinka, je jasné, že jste nadšení o něco víc," uvedl finský forvard Pyyhtiä.
"Myslím, že všichni během zápasu dobře zapadli," pochvaloval si přínos nováčků kouč Larsen, jenž měl v sestavě 12 hokejistů s méně než 100 starty v NHL a šest s méně než 20 zápasy v této soutěži.
Svozil ze začátku provedl několik chyb. V 5. minutě při jeho vyloučení otevřel skóre obránce Kris Letang, krátce poté měli Penguins po jeho ztrátě puku další velkou šanci. Vzhledem k tomu, že někdejší zadák brněnské Komety v zámoří dosud hrál jen mezi juniory, kde letos s Reginou vypadl v 1. kole play off WHL, je pochopitelné, že se na velké scéně mezi dospělými potřeboval trochu rozkoukat.
"Je to super, čtyři kluci najednou debutovali v NHL. Snažili jsme se jim pomoct, jak to jen šlo. Řekli jsme jim, ať ukáží své silné stránky. Zahráli všichni dobře," uvedl zadák Columbusu Andrew Peeke.
Blue Jackets dávno přišli o šanci na play off, sezonu tak jen dohrávají. Možná i proto se Larsen nebál nasadit čtyři debutanty najednou a Svozilovi dal šanci hrát v ofenzivních situacích.

Svozilova asistence při premiéře v NHL

Přerovský odchovanec, který nasbíral v této sezoně v Regině po boku supertalentovaného Connora Bedarda 78 bodů v 56 utkáních, se mu odměnil tři a půl minuty před koncem. Tehdy v početní výhodě přihrál na modré čáře Pyyhtiämu, který našel na levém kruhu Emila Bemströma a ten vyrovnal na 2:2. Po minutě nastavení pak rozhodla o druhém bodu týmová star Johnny Gaudreau.
"Vždycky je fajn vidět, že si někdo může užít premiéru v NHL," prohlásil brankář domácích Michael Hutchinson. "Noví kluci přinesou do týmu novou energii a dneska to byli hned čtyři najednou. Všichni hráli skvěle, byl to dobrý týmový výkon."