St. Louis porazilo Boston 4:2 a vyrovnalo finále

Hokejisté St. Louis Blues dokázali ve finále Stanley Cupu napravit předchozí domácí debakl 2:7, porazili Boston Bruins 4:2 a opět dotáhli soupeře, v celé sérii je stav vyrovnaný 2:2. Pro domácí jde zároveň o historicky druhou výhru z 16 finálových zápasů, které odehráli, ale první v domácím prostředí.

Blues v průběhu utkání dvakrát vedli, ale do poslední třetiny se šlo za vyrovnaného stavu 2:2. V čase 50:38 rozhodl svou druhou trefou večera Ryan O'Reilly, v závěru potvrdil výhru do prázdné branky Brayden Schenn. Hosté dohrávali bez zraněného kapitána Zdena Cháry.
St. Louis Blues - Boston Bruins 4:2 (stav série: 2:2)
Blues začali mimořádně důležitou bitvu skvěle, když O'Reilly už po 43 sekundách stihl objet branku a zasunout do ní puk rychleji, než se k tyčce dokázal po předcházejícím zákroku přesunout gólman Tuukka Rask. Ukončil tím osmizápasové čekání na gól od prvního duelu finále Západní konference.
Krátce před polovinou úvodní části mohl vyrovnat Noel Acciari, jenže Jordan Binnington byl proti. Nestačil už ale na dorážku Charlieho Coylea, jenž ve 14. minutě uklidil puk do branky poté, co zkusil štěstí od postranního mantinelu z velkého úhlu Zdeno Chára.

Chára odstoupil po zásahu pukem do obličeje

Za dvě a čtvrt minuty už však Blues opět vedli. Vladimir Tarasenko byl přesně tam, kam Rask vyrazil nebezpečnou ránu Alexe Pietrangela po pěkné stahovačce a dal svůj 11. gól v letošním play off.
"Samozřejmě jsme nebyli zrovna moc hrdí na to, jak jsme ztratili předchozí zápas, ale také jsme cítili, že jsme v něm na začátku hráli asi pět až deset minut opravdu dobře," připomněl Pietrangelo. "O to samé jsme se chtěli pokusit i dnes."
Na začátku druhé třetiny dohrál Chára, který si nešťastně vlastní holí zvedl při Schennově tvrdé ráně kotouč do obličeje a krvácející zamířil do kabin.
Ve 29. minutě měli hosté štěstí, že je při jejich vlastní přesilovce nenachytal O'Reilly, jehož dorážka mezi Raskovy betony se po zásahu strážce brankoviště Bruins lehounce otřela o tyčku.
Blues pak měli velký tlak, který vyústil ve faul Connora Cliftona, jenže místo navýšení náskoku sami inkasovali. Patrice Bergeron si stáhl rukavicí nahrávku od Brada Marchanda, jeho střelu vyrazil Binnington a mladý obránce Brandon Carlo dal z dorážky první gól kariéry v play off. Stal se tak zároveň 20. hráčem Bruins, který dokázal v letošním play off skórovat.
Ve třetím dějství už byl Chára jako správný kapitán zpátky na střídačce s celoobličejovým krytem a v dresu se stopami od krve. Aniž by zasáhl do hry, neustále alespoň povzbuzoval spoluhráče.
"Bylo to pro něho velmi nepříjemné zranění, má tam nějaké stehy a bylo mu doporučeno, aby se už nevracel do hry. V brzké době bude muset asi ještě k zubaři," přiblížil kouč poražených Bruce Cassidy. "Chtěl však být alespoň na střídačce se svými spoluhráči. Zatím nevíme, jak to s ním bude na pátý zápas, po návratu domů zjistíme více."
Blues hráli brzy přesilovku, v níž nebezpečně zakončoval O'Reilly, poté nebyl daleko od úspěšné dorážky Schenn, v obou případech byl ale na místě Rask.
Nedlouho poté si v početní výhodě zahráli i Bruins. Největší šance přišla hned na začátku trestu Jaye Bouwmeestera, kdy projel skrze obranu Blues David Pastrňák, ztroskotal však na Binningtonovi.
V 51. minutě vypálil za kruhem Pietrangelo, Rask vyrazil kotouč do vzduchu před sebe a O'Reilly ho těsně nad ledem dokázal zasáhnout a poslat za záda hostujícího gólmana.
"Jak se akce rozjížděla, bylo zřejmé, že by z toho mohlo něco být," popsal O'Reilly. "Byl to dobrý odraz, občas se to tak povede a vy se pak jen snažíte napálit to na branku."
Patrick Maroon měl jen krátce poté příležitost na pojistku, když zakončoval sám přečíslení dva na jednoho, Raska však propálit nedokázal.
[Kompletní pokrytí série Bostonu se St. Louis]
Domácí to ale nakonec nemuselo mrzet. Bruins sáhli v závěru ke hře bez gólmana a ta se jim vůbec nepovedla - Schenn trefil ze středního pásma s přehledem prázdnou branku a bylo jasné, že finálová série se do St. Louis ještě vrátí.
"Tohle byla obrovsky důležitá výhra," prohlásil domácí útočník Jaden Schwartz. "Nechtěli jsme jim dát šanci uzavírat celou sérii doma. Zápas číslo 4 je vždy v sérii velmi zásadní. My jsme ho odehráli tvrdě a předvedli jsme dobrý týmový výkon. Byli jsme neústupní a vytrvalí."
"Věděli jsme, že dnes musíme být o hodně lepším týmem (než minule)," podotkl kouč Blues Craig Berube. "V první řadě jsme o hodně zlepšili disciplínu," připomněl čtyři inkasované góly při čtyřech oslabeních v utkání číslo 3, zatímco tentokrát byli jeho svěřenci v početní nevýhodě jen dvakrát. "A hráli jsme naplno po celých 60 minut."
"Vyhrávali ztracené puky a všechny ty potřebné bitvy a souboje během zápasu," připustil Coyle. "Nastoupili dnes hladovější, Tuukka nás dlouho držel, my příště musíme odvést lepší práci."
Coyle se stal třetím hráčem historie Bruins, jenž dokázal ve finálové sérii skórovat alespoň ve třech po sobě jdoucích utkáních. Johnny Bucyk se trefil právě proti Blues pokaždé v sérii (4:0) z roku 1970, Roy Conacher skóroval v roce 1939 ve čtyřech duelech v řadě proti Toronto Maple Leafs.
Pastrňák odehrál přes 17 minut a čtyřikrát pálil na branku, čímž byl nejaktivnějším střelcem hostů, David Krejčí naopak za 16 minut nezacílil mezi tyčky ani jedinkrát.
Další zápas: Čtvrtek 6. června (pátek 7. června 2:00 SELČ) v TD Garden v Bostonu.