CGY-NYR-5-15-22

Obrat z 1:3 na 4:3 na zápasy v 1. kole play off NHL dovršili New York Rangers díky nedělní domácí výhře nad Pittsburgh Penguins 4:3 po prodloužení, o které rozhodl v čase 64:46 v přesilové hře střelou z pravého kruhu útočník Artěmij Panarin. Pensylvánskému celku nepomohl ani návrat kapitána Sidneyho Crosbyho po jednozápasové absenci kvůli zranění v horní části těla. Rangers čeká v semifinále Východní konference od středy souboj s Carolina Hurricanes. Již v sobotu se rozhodlo o dvojici Florida Panthers - Tampa Bay Lightning.

Na Západě zkompletovali složení účastníků další fáze Calgary Flames, kteří vyhráli v rozhodujícím sedmém zápase doma nad Dallas Stars 3:2 po prodloužení a narazí na Edmonton Oilers, které hostí poprvé ve středu. O den dříve začne série Colorado Avalanche - St. Louis Blues.
Penguins opět končí na prahu play off
Do sestavy Pittsburghu se vedle Crosbyho, jehož v utkání číslo 5 vyřadil zákrok obránce Jacoba Trouby, vrátil poprvé od 14. dubna po zranění v dolní části těla také gólman Tristan Jarry, ale 26 úspěšnými zásahy nezabránil konci sezony Penguins. Za vítěze si připsal tři body za gól a dvě asistence Mika Zibanejad a brankář Igor Šesťorkin pomohl k úspěchu 42 zákroky.
Rangers jsou ve 2. kole play off poprvé od roku 2017, kdy v něm podlehli Ottawa Senators 2:4 na zápasy. Od té doby se dostali do vyřazovacích bojů teprve podruhé. Před dvěma roky prohráli už v kvalifikaci s Carolina Hurricanes 0:3 na utkání.
Penguins zvládli od triumfů ve Stanley Cupu v letech 2016 a 2017 jedinou sérii a povedlo se jim to naposledy před čtyřmi roky proti Philadelphia Flyers (4:2). Potom vypadli v semifinále Východní konference s Washington Capitals (2:4). O rok později přišel konec v 1. kole s New York Islanders (0:4), v roce 2020 v kvalifikaci s Montreal Canadiens (1:3) a loni opět v 1. kole s Islanders (2:4).
Jako první se v Madison Square Garden radovali v 8. minutě domácí. Zibanejad přihrál v přečíslení na pravý kruh Chrisu Kreiderovi a po ráně kanonýra Rangers do bližšího horního rohu máchnul Jarry lapačkou do prázdna. Kreider se díky 29. brance v play off vyrovnal v klubových historických tabulkách druhému Markovi Messierovi.

Sestřih: Rangers - Penguins 4:3 po prodl.

Pittsburgh odpověděl 69 sekund před koncem první třetiny při Troubově vyloučení. Po asistenci Jeffa Cartera se před brankovištěm prosadil Danton Heinen a Adam Fox odvrátil puk až těsně za brankovou čárou, což prokázal po přerušení hry videozáznam.
V polovině druhé třetiny hosté otočili stav v další přesilovce při trestu Kaapa Kakka. Tečovanou přihrávku Bryana Rusta si přikopl Jake Guentzel bruslí do vzduchu a bekhendem jej poslal do branky těsně před Šesťorkinovou lapačkou. Další revize prokázala, že se nejednalo o hru vysokou holí a Guentzel se v čele tabulky střelců play off osamostatnil s osmi góly před Kirillem Kaprizovem z Minnesota Wild a Evanderem Kanem z Edmonton Oilers.
Za 65 sekund Rangers šťastně srovnali krok. K'Andre Miller vystřelil zpoza levého kruhu a puk se odrazil postupně od bruslí Cartera a Mikea Mathesona za Jarryho. Ve 38. minutě si Pittsburgh vzal vedení zpět, protože po chybě českého útočníka Filipa Chytila na útočné modré čáre ujel v oslabení Evan Rodrigues a bekhendem překonal Šesťorkina.
V čase 54:15 vynutil nastavení Zibanejad, jenž se trefil z pravého kruhu po úspěšném forčekinku Andrewa Coppa u mantinelu. V prodloužení se stalo Penguins osudným vyloučení Brocka McGinna. Panarin přes clonu před Jarrym rozhodl o tom, že Rangers po nepříznivém vývoji série po stavu 1:3 na zápasy jsou v rozhodujících sedmém utkání i nadále stoprocentně úspěšní.
"Nepamatuju si, že by fanoušci v naší hale někdy byli takhle hlasití. Byl to úžasný moment. A pro nás velká úleva. Nechtěli jsme sezonu končit takhle brzo. Znovu jsme ukázali ohromnou odolnost," popsal pocity po rozhodujícím gól Zibanejad.
"Hráli jsme dnes výborně. Byl to přesně ten jeden zápas o všechno, který může rozhodnout cokoliv. My jsme bohužel jeden gól navíc v závěru nedali," prohlásil Crosby, který si připsal jednu asistenci a dotáhl se na 5. místě historického pořadí produktivity play off na Jaromíra Jágra s 201 body. Crosby má na kontě z 180 zápasů 71 branek a 130 přihrávek, česká legenda Jágr v 208 utkáních zaznamenal 78 gólů a 123 asistencí.
Gaudreau trefil postup Flames
Calgary se do semifinále Západní konference dostalo poprvé od roku 2015, kdy nejdříve zdolalo Vancouver Canucks (4:2 na zápasy) a následně vypadlo s Anaheim Ducks (1:4). Od té doby je v play off počtvrté a třikrát končilo v 1. kole. Jen v roce 2020 předtím zvládlo sérii kvalifikace proti Winnipeg Jets (3:1). Tentokrát se dočkalo díky brance Johnnyho Gaudreaua v čase 75:09.
Stars nezopakují jízdu z roku 2020, kdy prohráli až ve finále s Tampou Bay 2:4 na zápasy. Loni se do play off nedostali a teď se po vyrovnané souboji loučí i přesto, že v rozhodujícím utkání dvakrát vedli.
Poprvé se ve Scotiabank Saddledome prosadil Dallas už po 40 sekundách hry. Tyler Seguin přihrál mezi kruhy Jamiemu Bennovi a kapitán Stars dal svůj první gól v sérii. Flames se vydařil vstup do druhé části a v čase 21:46 vyrovnal tečí střely Olivera Kylingtona Tyler Toffoli.

Sestřih: Flames - Stars 3:2 po prodl.

Za 31 sekund opět získal náskok Dallas. Do útočného pásma zavezl puk Miro Heiskanen a po kombinaci Jasona Robertsona s Joem Pavelskim zakončil pohotově z pravého kruhu Vladislav Namestnikov. V 29. minutě předvedli úspěšný kontr také Flames. Gólman Jacob Markstrom rozehrál na pravou stranu až na útočnou modrou čáru na Johnnyho Gaudreaua, který v útočném pásmu přenechal puk Matthewovi Tkachukovi, který zamířil nad levé rameno Jakea Oettingera.
Brankář Stars kryl celkem 64 střel, ale vyřazení nezabránil. Při rozhodující situaci ještě vyrazil střelu Eliase Lindholma z pozice mezi kruhy, ale na Gaudreauovu dorážku z levé strany z úhlu už nedosáhl.
"O tom člověk sní, že dá gól v prodloužení v zápase číslo 7. Snažil jsem se jen trefit branku. V celé sérii jsme se snažili co nejvíce střílet, ale ten kluk (Oettinger) to chytal. Měl jsem štěstí a prošlo mu to nad ramenem," řekl Gaudreau.
Oettinger se stal druhým gólmanem od roku 1955, kdy se začal evidovat počet střel, který v rozhodujícím sedmém utkání překonal hranici 60 zákroků. Kelly Hrudey jich v roce 1987 v semifinále Východní divize v dresu New York Islanders zaznamenal 73.
"Takových výkonů jsme moc neviděl. Kdyby nebylo jeho, těžko bychom to dovedli do prodloužení a drželi si šanci na vítězství. Je to úžasný mladý gólman. Bude velkou oporou tohoto klubu ještě dlouhá léta," řekl Jamie Benn na adresu třiadvacetiletého Oettingera.