Tatarhattrick_121716_2568x1444

Sezona 2016-17 z jeho pohledu dlouho byla nemastná, neslaná. Ale najednou je všechno jinak: v sobotním duelu s týmem Anaheim Ducks útočník Detroit Red Wings Tomáš Tatar procitl a nasázel svůj první hattrick v NHL, čímž svému mužstvu v divoké přestřelce pomohl k výhře 6:4.
V prvních 31 zápasech ročníku dal šestadvacetiletý Slovák pouhé čtyři góly, teď tento počet téměř zdvojnásobil. I když je nutné dodat, že s notnou dávkou štěstí.

Gólmana Jonathana Berniera pokořil Tatar poprvé poté, co v úvodní třetině do odkryté branky pohotově dorazil střelu obránce Mikea Greena.
Druhá trefa byla kuriózní. Útočník Detroitu vypálil z pravého kruhu, puk se otřel o nohu obránce Ducks Cama Fowlera a mířil vedle. Jenže od zadního mantinelu se odrazil velmi nečekaným směrem a i díky dalšímu odrazu o led s přispěním nešťastného brankáře Berniea zapadl do sítě.
"Pro gólmany je tady vážně těžké chytat, protože na podobné odrazy nejsme zvyklí. Myslel jsem si, že puk už míří za branku, ale on se vrátil ke mně," vyprávěl smutně Bernier, jehož později po čtvrtém gólu vystřídal John Gibson.
I taková šťastná chvilka dokáže útočníka potěšit, čehož Tatar využil dokonale.

A tak v 5. minutě závěrečné části převzal puk od Henrika Zetterberga a tváří v tvář nedal Gibsonovi žádnou šanci. V Joe Louis Areně okamžitě začaly na led létat čepice. Navíc se později ukázalo, že šlo také o gól vítězný.
"Moje druhá trefa? Perfektní načasování, protože tenhle gól změnil obraz celého zápasu," vrátil se Tatar ke kurióznímu okamžiku. "Víme, že jsme poslední dobou nehráli moc dobře a něco podobného jsme asi potřebovali," dodal.
Což potvrzují rovněž statistiky: Red Wings dali více než tři branky v jednom zápase poprvé od 25. listopadu.
Ke šťastnému odrazu, který nakonec Red Wings nasměroval k vítězství, se tvrdě vyjádřil Fowler, jenž v situaci sehrál jednu z hlavních rolí: "Tohle jsou vyhlášené triky Joe Louis Areny. Nikde jinde se vám to nestane!"
Detroitu pomohl zmíněný moment k výhře, kterou moc potřeboval, aby mohl stále reálně myslet na 26. účast v bojích o Stanley Cup za sebou. "Věřím, že nám to vrátí potřebné sebevědomí," řekl útočník Frans Nielsen, jenž se také zapsal mezi střelce.
Sebedůvěru by teď mohl mít konečně i Tatar, když se mu podařilo hodit za hlavu nepříliš povedenou první třetinu sezony. Jeho góly se týmu v honbě za účastí v play off budou náramně hodit.
Vždyť on sám i fanoušci ještě dobře mají v paměti sezonu 2014-15, v níž nasázel do sítí soupeřů 29 gólů a byl jednou z hlavních útočných zbraní Red Wings. Dokáže se svému rekordnímu zápisu přiblížit?