Hráči San Jose marně hledali recept na brankáře Fleuryho, prohráli 0:3

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Souhrn: SJ vs. VGK 0:3

Fleury nasměroval Vegas do finále Západní konference

Marc-Andre Fleury pochytal všech 28 střel Sharks a Golden Knights jsou po výhře 3:0 v San Jose ve finále Západní konference, sérii vyhráli 4:2

• 04:47 •

Hokejisté Vegas Golden Knights jsou ve své nováčkovské sezoně už ve finále Západní konference. Rozhodli o tom nedělním vítězstvím na ledě San Jose Sharks 3:0, jímž uzavřeli celou sérii. Vyhráli ji 4:2 na zápasy, v dalším kole narazí na lepšího ze série mezi Winnipeg Jets a Nashville Predators (zatím 3:2).

Gólman Marc-Andre Fleury byl pro domácí, v jejichž dresu se marně rval o prodloužení sezony i útočník Tomáš Hertl, nepřekonatelnou překážkou. Připsal si 28 zákroků a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

San Jose Sharks - Vegas Golden Knights 0:3 (konečný stav série: 2:4)

Domácí Martin Jones předvedl 30 zákroků a dlouho držel domácí v naději na zvrat. Inkasoval jen z holí Jonathana Marchessaulta a Natea Schmidta.

Marchessaulta zlomil bezbrankový stav v čase 26:33. Bek Sharks Marc-Edouard Vlasic pod tlakem Williama Karlssona přišel před modrou čárou o kotouč, toho se rychle zmocnil Reilly Smith, našel Marchessaulta a ten dal svůj čtvrtý gól v probíhajícím play off.

"Vyhráli jsme v šesti zápasech sérii proti úžasnému týmu, který za poslední dekádu patří mezi ty, co především vyhrávají. Jsem za naše mužstvo hrozně šťastný," prohlásil střelec vítězného gólu.

Hertl mohl vyrovnat, jenže ztroskotal na Fleurym. "Je to pro nás hodně těžká porážka," mrzelo českého útočníka, který v první třetině trefil v úniku břevno. "Oni ale hráli ty poslední dva zápasy lépe než my. Vytvořili si lepší šance a také proto z nich skórovali."

Schmidt zvýšil ještě během druhého dějství, když ve 36. minutě napálil tyč, od níž se puk bleskově odrazil do kamery v brance a ven, ale dál se hrálo jen necelou půlminutu a video jasně prokázalo platnou trefu.

To Fleury měl tyčky 'dobře postavené' - i v 54. minutě ho zachránila branková konstrukce. Cody Eakin pojistil postupovou radost trefou do prázdné branky v čase 58:09, když to Sharks zkusili v závěru ještě s hrou bez gólmana, ale nebylo jim přáno.

"Myslím, že postupem jsme dosáhli velkého úspěchu," uvedl Fleury. "Ale zároveň nelze opomenout, že jsme teprve v polovině cesty," naznačil zkušený gólman, jak moc tým touží po Stanley Cupu.

Pro Fleuryho šlo již o čtvrtou nulu v letošních vyřazovacích bitvách z 10 odchytaných utkání. Dvě stihl již v sérii proti Los Angeles Kings a celkem jich má na kontě 14. Dotáhl se tak na pátou příčku historie, na níž jsou Ed Belfour, Dominik Hašek a Jacques Plante.

Golden Knights se stali teprve třetím klubem historie NHL, který ve své první sezoně po přijetí do ligy vyhrál alespoň dvě série - stejný kousek se povedl jen týmům Toronto Arenas (1918) a St. Louis Blues (1968).

"Je trochu bláznivé přemýšlet o něčem takovém," připustil obránce vítězů Brayden McNabb. "Nepřemýšlíme nad tím, že bychom mohli být tady nebo tamhle. My jsme tu především proto, abychom vyhrávali."

Domácí, kteří stejně jako Golden Knights přešli přes úvodní kolo výsledkem 4:0, byli přirozeně hodně zklamaní. Věřili v rozhodující zápas číslo 7. Místo toho nedokázali odvrátit vyřazení a konec série před svými fanoušky ve třetí sezoně za sebou.

"Nebyli jsme prostě dost dobří. V průběhu série tomu všech těch 20 hráčů, kteří byli připravení do zápasů, nedalo všechno, což se ukázalo jako problém," prohlásil útočník poražených Logan Couture.

"Jenže abyste šli v play off daleko, tak potřebujete, aby ze sebe vydal úplně každý hráč v každém utkání maximum. Nemyslím, že tomu tak bylo," zlobil se Couture. "Je pak mimořádným zklamáním, když nehrajete tak, jak jste schopní. A je těžké se s tím smířit."