jurco 22617

Ne, žádný národnostní záměr za tím nehledejme. Snad maximálně zkušenost s útočníkem Richardem Pánikem byla jedním z důvodů, proč vedení Chicago Blackhawks přivedlo v trejdu s Detroit Red Wings jeho krajana Tomáše Jurča.

Přesto je však zajímavé, že ve městě s historicky silným českým a slovenským osídlením teď vznikl početný hokejový ostrov hráčů z těchto zemí. Po Jurčově příchodu se v kabině Blackhawks sešli tři Slováci, což je v současné NHL naprostý unikát. A když k Jurčovi, Pánikovi a týmové hvězdě Mariánu Hossovi připočteme dva české beky Michala Rozsívala a Michala Kempného, dostaneme část kádru, z nějž by se dala sestavit kompletní česko-slovenská pětka.
Na konci roku 2015 přitom hráli za Chicago jen Hossa s Rozsívalem, poslední jmenovaný navíc ještě jen zhruba polovinu zápasů. Jenže 4. ledna získalo vedení Pánika v trejdu s Toronto Maple Leafs a v létě podepsalo Kempného jako volného hráče. A teď přivedlo Jurča, za nějž obětovalo vedení výběr ve třetím kole draftu 2017. I to ukazuje, jaké naděje vkládá do slovenského útočníka, jenž oslavil v prosinci teprve 24. narozeniny a který se marně snažil natrvalo prosadit do kádru Red Wings.

Právě povedený scénář Pánikova svazku s Chicagem byl jedním z motorů tohoto kroku. Pracovité křídlo obnovilo loni poněkud zaprášenou kariéru, která uvadala na farmě Toronta v American Hockey League. Po příchodu do nového klubu dal Pánik šest branek a nasbíral osm bodů ve 30 zápasech, ale především na startu této sezony zazářil a patřil k nejproduktivnějším hráčům a tahounům Blackhawks. Dostal šanci v prvním útoku vedle kapitána Jonathana Toewse a na podzim exceloval. Celkem má po 61 utkáních této sezony 16 gólů a stejný počet asistencí a osm kladných bodů v plus/minus.
Generální manažer Stan Bowman věří, že šance v novém klubu podobně osvítí i jeho krajana Jurča, jenž v tomto ročníku odehrál za Detroit jen 16 utkání.
"Jde o útočníka, kterého jsme měli v hledáčku poměrně dlouhou dobu, už v minulých letech se nám líbil jeho styl hry. Je to velký kluk, velice šikovný, rychlý a hraje podobným stylem jako náš tým. Jsme velmi rádi, že jsem ho přivedli a vidíme v něm velký potenciál," uvedl Bowman.
Blackhawks jsou s množstvím tvořivých útočníků i skvěle přihrávajících beků Duncana Keitha s Brentem Seabrookem mužstvem, které se prezentuje kombinační hrou s rychlým přechodem do útoku. Jsou také mužstvem, kde se mladí mohou učit od zkušených borců tvořících kostru týmu, jako jsou Hossa, Toews, Keith nebo Patrick Kane, a v němž v posledních letech vyletěla spousta talentů mezi stabilní a kvalitní hráče NHL. Pro Jurča ideální prostředí.

Jurco MW

I proto je slovenský mladík z výměny, kterou sám inicioval, nadšený. Místo balancování na hraně sestavy Red Wings, kteří už pomalu ztrácejí naděje na postup do play off, má šanci pravidelně hrát za jednoho z největších favoritů NHL.
"Bylo vidět, že se situace v Detroitu nevyvinula podle jeho představ. Byl velmi frustrovaný a žádal změnu," řekl Ken Holland, generální manažer Red Wings.
"V posledním roce jsem se vůbec nevyvíjel, takže přišel čas, abych se někam posunul a dostal svou hru na jinou úroveň," řekl Jurčo pro NHL.com po prvním tréninku v Chicagu. "V Detroitu to z mnohých důvodů pro mě nebylo ono. Příliš jsem toho nenahrál, pak je to samozřejmě těžké. Když pár týdnů nenastoupíte a pak jdete na led jen na pár zápasů, není snadné se chytit."
V Chicagu by měl Jurčo dostat větší šanci. Aby pro něj udělalo místo v sestavě, poslalo vedení na farmu do Rockfordu v AHL mladého útočníka Vinnieho Hinostrozu, jenž ve 48 duelech této sezony nasbíral 14 bodů a zažil některá velmi povedená období. Slovenský mladík má navíc výhodu v tom, že se ho může ujmout Hossa, o 12 let starší a respektovaný krajan s 1291 duely v NHL, který v lize začínal, když Jurčovi nebylo ještě ani pět.
Slovenské spojení v útoku by mohlo fungovat, byť samozřejmě není jisté, zda Jurčo nastoupí s Hossou v jedné lajně. Ale může hrát v klidu, protože tlak na okamžité výsledky vedení vyvíjet nebude.

"Člověk musí být trpělivý, je jasné, že si všechno nesedne hned od první chvíle," řekl šéf Bowman. "Nečekáme od něj, že náš tým potáhne, ale věřím, že může přispívat k dobrým výsledkům. Dám mu čas, aby se zapracoval do systému a pochopil, jakým stylem hrajeme. A vidím v něm velký potenciál," dodal.
"Vím, že ty schopnosti mám, jen jsou teď schované někde uvnitř. Musím je znovu vydolovat. Chicago hraje stylem, který se mi líbí a na kterém jsem vyrůstal, což by mi mělo sedět. Jen je potřeba být trpělivý," tušil Jurčo.
Blackhawks se v neděli chystali na duel se St. Louis Blues s kompletní česko-slovenskou pěticí na soupisce. Za sebou mají povedené období, když vyhráli osm z posledních devíti utkání. A před sebou souboj o první místo v Centrální divizi i v Západní konferenci a velmi dobré šance probít se v play off daleko a zabojovat o čtvrtý Stanley Cup za posledních osm let.
S armádou kamarádů ze středu Evropy připravenou k boji bok po boku.