Gudas

Zkrocení zlého muže?
I tak by se dal parafrázovat desetizápasový trest, který si na přelomu listopadu a prosince odpykal Radko Gudas z Philadelphia Flyers.

V úterý hrál při svém návratu proti Toronto Maple Leafs jako vyměněný a také on přispěl k výhře 4:2.
Český obránce vyfasoval dlouhý flastr a v přepočtu téměř devítimilionovou pokutu za to, že v listopadovém zápase s Winnipeg Jets sekl zezadu do krku protihráče Mathieua Perreaulta.
"Radko se mi na trestné lavici omlouval, ale podle mě šlo o úmysl. Když jsem to viděl na záznamu, zdálo se mi, že to udělal vědomě. Je podobnými zákroky známý. Bylo to stupidní," vyprávěl útočník, jenž se stal terčem zákroku.
Ještě než Gudas uslyšel verdikt disciplinární komise, vedly se vášnivé debaty o jeho činu.

Gudas 1

"Je to magor, idiot," zněly ty nejdrsnější ohlasy na jeho faul.
"Nemohl nic dělat, ztratil rovnováhu," tvrdili jeho zastánci.
Pravdu o ostrém zákroku v rohu kluziště znal ovšem jen on sám.
"Rozhodnutí komise akceptuji, ale s takovým trestem nesouhlasím," prohlásil, když se dozvěděl verdikt. V jeho výši bezesporu hrál roli fakt, že nešlo o první prohřešek a Gudas je 'známou firmou'. Mužem, který pro ránu nejde daleko, za což ho ostatně ve Philadelphii bohatě odměňují.
Proti Torontu ale přišla změna. Překvapivá změna.
U Gudase totiž kromě času stráveného na ledě (14:03 minut) svítí samé nuly. Žádná trestná minuta, žádný hit, nic… Avšak pozor: pět střel na branku!
Zatím alespoň pro jednou odehrál zápas krotký jako beránek. Přitom se mu nestalo od začátku sezony, aby alespoň jednou za 60 minut někoho nezastavil tělem, popřípadě nějakým nečistým zákrokem.

Gudas

Proti dravým Maple Leafs to musela být slušná fuška. Auston Matthews sice nehrál, ale i tak je v kádru týmu Mikea Babcocka dost hráčů, kteří dokážou obráncům soupeřů zamotat hlavy a chytit je, je pořádně těžké.
Gudas to ovšem zvládl na jedničku a ukázal, že umí hrát opravdový hokej.
Navíc vinou trestu vypadl ze sestavy v době, kdy Flyers prohrávali zápas za zápasem, což se během jeho absence změnilo.
"Je dobré vidět, jak se tým dokázal přizpůsobit těm několika vylepšením. Už nejsme tak agresivní, místo toho pasivněji čekáme, až se nám soupeři dostanou do rukou. A neděláme chyby jako dřív," řekl po výhře na ledě Vancouver Canucks v minulém týdnu obránce Shane Gostisbehere.
To slovo agresivní je důležité, protože i Gudas dokázal z nadměrné tvrdosti slevit přesně podle představ kouče Davea Hakstola, jenž během pár dnů dokázal utrápené mužstvo proměnit v tým, který šlape.
Nedá se očekávat, že by vyhlášený drsňák nyní hrál zcela jinak, než je mu blízké, ale změna stylu společně s desetizápasovým políčkem může znamenat posun jeho výkonů a představení na ledě trochu do jiného světla.