pens_052117

Pittsburgh Penguins - Ottawa Senators 7:0 (stav série 3:2)
V jednoznačnou záležitost se proměnilo páté utkání finálové série Východní konference. Hráči Pittsburghu před svými fanoušky rozložili Ottawu 7:0 a ujali se vedení 3:2 na zápasy. Už pouze jediná výhra tak Penguins chybí k tomu, aby znovu po roce proskočili do finále.

Ráz duelu určila už první třetina, kterou domácí opanovali jednoznačným poměrem 4:0. Po třech bodech zapsali Evgeni Malkin, jenž svým 141. startem v play off překonal Jaromíra Jágra v historické tabulce Penguins, i Carter Rowney. Gólem a nahrávkou pak přispěli Nick Bonino, Bryan Rust, Phil Kessel, Sidney Crosby a Trevor Daley.
"Věděli jsme, že má Pittsburgh lepší mužstvo. Celá planeta to věděla," pokrčil rameny po drtivé porážce trenér Ottawy Guy Boucher. "Není náhoda, že jsou vítězi Stanley Cupu."
Penguins se ujali vedení v čase 8:14, kdy se Olli Maata opřel do přihrávky Bryana Rusta a střelou z levého kruhu propálil gólmana Craiga Andersona. O necelé čtyřmi minuty udeřil v přesilové hře Sidney Crosby, když šikovně tečoval střelu obránce Trevora Daleyho.
Než se hráči Ottawy dokázali z dvojitého úderu vzpamatovat, přišla další rána. Postaral se o ni Bryan Rust, jenž tak stylově oslavil návrat do sestavy po dvou duelech, které musel pro zranění vynechat. Před třetím vstřeleným gólem uzavřel Pittsburgh svého soka v obranném pásmu na dlouhých 82 sekund a dokonale využil únavy ottawské pětice.
Trenér kanadského týmu zareagoval na špatný vývoj změnou v brankovišti, mezi tři tyče se postavil náhradník Mike Condon. V brance ovšem vydržel pouze necelou minutu a půl, poté ho znovu nahradil Craig Anderson. Zkušený gólman stihl do první sirény inkasovat i počtvrté, když se trefil po přihrávce Rowneyho Scott Wilson.
Do druhého dějství už šel do branky znovu Condon, ani on ale frontální ofenzivu Penguins zastavit nedokázal. Na 4:0 zvyšoval v čase 21:54 veterán Matt Cullen, v poslední třetině přidali Penguins další dva góly. Nejprve využil přesilovou hru Phil Kessel a oslavil sedmý zásah v play off, konečný účet duelu pak vystavil rovněž v početní výhodě agilně hrající obránce Trevor Daley.
"V posledních čtyřech utkáních se nám střelecky moc nedařilo," připomněl útočník Evgeni Malkin skutečnost, že do neděle nastřílel Pittsburgh v sérii s Ottawou pouze šest branek. "Jako bychom si to schovávali na tenhle okamžik. Fungovalo nám naprosto všechno, byl to pro nás skvělý den."
Ottawa se na výraznější odpor nezmohla. Navíc musela počítat bolestivé ztráty opor. Duel pro zranění postupně opustili kapitán Erik Karlsson, obránce Cody Ceci i útočník Derick Brassard. Všichni tři shodně nezasáhli do závěrečné třetiny.
"Chtěli jsme je ovšem především šetřit. Pokud by to bylo opravdu nutné, mohli by se všichni do hry okamžitě vrátit," vysvětlil trenér kanadského týmu Guy Boucher. "Předpokládáme, že do příštího zápasu budou připraveni naskočit."
Senators se musí z debaklu bleskově oklepat, na svém ledě totiž budou čelit hrozbě vyřazení. Mimo jiné musí vymyslet recept na překonání Matta Murrayho. Talentovaný gólman Penguins dostal znovu přednost před zkušenějším Marc-Andre Fleurym a vedl si náramně. Zazářil 25 zákroky a oslavil čisté konto.
Hrdina zápasu: Evgeni Malkin (PIT)
Třemi asistencemi si upevnil postavení nejproduktivnějšího hráče play off, na kontě už má 23 bodů. Obránci Ottawy si s jeho šikovnýma rukama a skvělým pohybem nevěděli rady.
Další zápas série: úterý 20:00 (středa 02:00 SELČ) v Ottawě