Francouz ukázal kvalitu. Ale musí zůstat trpělivý

Na Vánoce vzal domů Rusa, u Avalanche se předvedl skvěle. Teď už je český brankář zpět na farmě, avšak ukázal, že na NHL má

Napsal Michael Langr @NHLcz / NHL.com/cs

Každé úterý v sezoně 2018-19 vám NHL.com/cs přináší v seriálu 'Mezi kruhy' detailní pohled na zajímavou postavu ze světa NHL. Tentokrát jsme se zastavili u nováčka v brance Colorado Avalanche, gólmana Pavla Francouze.

Zkušeností má na rozdávání. S Litvínovem vyhrál extraligový titul, chytal na olympiádě i na pěti mistrovstvích světa IIHF, tři roky působil v Kontinentální lize. V NHL je přesto Pavel Francouz zelenáč. Byť díky tomu, co všechno má ve 28 letech za sebou, rozhodně ne jako nějaký vyjukaný klučina.

Netradiční nováček má za sebou první dva zápasy v NHL. Lépe řečeno půlzápasy, protože jak proti Arizona Coyotes dva dny před Vánoci, tak 2. ledna proti San Jose Sharks odchytal jednou 29 a čtvrt a podruhé necelých 31 minut. Poté ho vedení Colorado Avalanche poslalo zpět na farmu do Lovelandu v American Hockey League, ale ve dvou představeních při zranění jedničky Semyona Varlamova ukázal, že v budoucnu rozhodně na NHL má.

"Opět se mi líbil," řekl kouč Avalanche Jared Bednar po zápase se San Jose. "Bojuje, aby našel puk. Bojuje, aby měl dorážky. Je přesný, připravený a věří si. Samozřejmě se mi líbilo, co jsem od něj viděl."

Start od začátku utkání NHL zatím Francouz nezažil. V obou zápasech byl náhradníkem zkušeného německého gólmana Philippa Grubauera. Tomu se však moc nedařilo: už proti Arizoně dostal během 28 minut a 28 sekund čtyři góly ze 16 střel a poté pustil do brankoviště českého gólmana, jenž si připsal 21 zákroků a inkasoval jen jednou. Odcházel tak s úspěšností 95,5 procenta proti Grubauerově 75.

"Prohrávali jsme 1:4, takže jsem neměl co ztratit. Snažil jsem se si to vychutnat a zastavit každý puk a každou střelu," popisoval Francouz. "Byla to skvělá zkušenost a krásný vánoční dárek."

Vánoce si přesto užil 'doma' v Lovelandu, kde hraje farmářský tým Colorado Eagles.

"Byli jsme s rodinou, měli jsme tři dny volna a měl jsem tady manželku i s její maminkou a sestrou. Takže jsme se nenudili, udělali jsme si krásné české Vánoce. S tím, že jeden ruský spoluhráč na farmě Igor Shvyrev tady chudák zůstal úplně sám, takže jsme ho vzali pod svá křídla, k nám domů na štědrovečerní večeři. A ukázali jsme mu, jak vypadají české Vánoce," popsal Francouz prožití svátků pro NHL.com/cs.

"Na farmě máme hezké bydlení, v satelitním městečku kousek od stadionu. Je nás tam asi pět nebo šest kluků z týmu, taková uzavřená komunita, úplná pohoda," dodal.

Na Silvestra byl do NHL povolán znovu a 2. ledna se dočkal druhého utkání za Avalanche. Opět začal na střídačce, opět šel v polovině zápasu do hry, když se nedařilo Grubauerovi - Němec tentokrát inkasoval během 26 minut čtyři góly ze 14 střel. Francouz jich poté chytil 12 ze 13.

Celkově tak má za sebou 61 minut v NHL s průměrem 1,96 a úspěšností 94,3 procenta - což jsou nejlepší čísla ze všech tří gólmanů, kteří v této sezoně stáli v brance Colorada.

[Kdo bude mezi šťastnými? Hlasujte a vybírejte poslední účastníky 2019 NHL All-Star Game.]

To však ještě nic neznamená. Ve prospěch Grubauera s Varlamovem hrají mnohem větší zkušenosti s NHL a byť se mezi fanoušky ozývají hlasy, že by se německý brankář měl jít probrat na farmu a pustit na post dvojky aspoň na nějakou dobu českého reprezentanta, dostane se Francouz do prvního týmu nejspíš znovu jen při zdravotních potížích jednoho z původní dvojice.

Vedle nasazení, bojovnosti a tvrdé práce tak musí být velkou zbraní plzeňského rodáka také trpělivost.

"Chápu situaci, která tady je. Semyon je dlouhodobá stálice, jeden z nejlepších brankářů v NHL, a přišel Grubauer, který dostal tříletou smlouvu. Já samozřejmě vím, na čem jsem. Musel by se stát nějaký ultrazázrak, aby se to vyvrbilo nějak jinak, než jak je to naplánované," říkal Francouz už v září během přípravného kempu.

A těmito slovy se řídí i nadále.

V nižší AHL je s 1370 minutami třetím nejvytěžovanějším brankářem. S úspěšností 91,5 je sedmý v lize, průměr 2,84 svědčí spíš o slabší defenzivě celého týmu Eagles, který je v sedmičlenné Pacifické divizi čtvrtý.

"Je celkový rozdíl mezi evropským a severoamerickým hokejem a zároveň je i velký rozdíl mezi AHL a NHL. Myslím si, že takhle by to mělo být, člověk má pořád motivaci se zlepšovat a posouvat se výš a výš," řekl brankář, který má paradoxně lepší čísla v NHL než v AHL - avšak těžko dělat velké závěry ze 61 odchytaných minut.

To ví i sám Francouz, který naplno prožíval každou chvilku 'nahoře': "Každý trénink s těmi hráči, kteří tady jsou, byl neskutečný zážitek. Už jenom sedět na střídačce během zápasu NHL je super věc, takže jsem se snažil si to užívat, jak nejvíc to šlo."

[Více k tématu: Staré známé tváře se zase derou do popředí]

Scénářů budoucího vývoje je teď několik. Při Varlamovových častých zdravotních lapáliích se může stát, že se Francouz k Avalanche brzy podívá znovu; v extrémním případě k tomu může dojít i pokud se Grubauerovi hrubě nebude dařit - podobně jako David Rittich vystrnadil z branky Calgary Flames mnohem zkušenějšího Eddieho Lacka a usadil se v mužstvu natrvalo. Německý vítěz Stanley Cupu (jako dvojka za Bradenem Holtbym) s Washington Capitals však má mnohem silnější pozici, než jakou měl Lack v Calgary.

Může se také stát, že Francouz zůstane na farmě až do konce sezony, ovšem vedení Avalanche se samozřejmě bedlivě dívá i tam a pokud dál uvidí dobré výkony českého gólmana, v létě může řešit situaci trejdem dražšího (a zatím i méně výkonného) Grubauera. Samozřejmě je možné i to, že větší šance v Coloradu nakonec nepřijde a 1. července bude Francouz volným hráčem s možností podepsat kdekoliv jinde v NHL i v Evropě.

V každém případě si však může říct, že v boji o místo v NHL udělal všechno. Včetně trpělivosti, této výsady králů.