sens-celebrate2-111017

V prvním ze dvou utkání Global Series ve Stockholmu slavili Ottawa Senators výhru nad Colorado Avalanche 4:3 po prodloužení. V hale Ericsson Globe zaplněné 13.396 diváky o tom rozhodl v čase 60:59 svou druhou brankou večera Mark Stone. Švédská metropole bude při prvním představení NHL v Evropě od roku 2011 hostit i sobotní odvetu, která začne v 19:00 SEČ a přímým přenosem ji vysílá program Nova Sport 1.

"Celá naše lajna s (Derickem) Brassardem a (Ryanem) Dzingelem hrála dobře. Předváděli jsme dobrou poziční hru a měli jsme šance. Jsme šťastní, že jsme pomohli týmu k úspěchu," uvedl Stone, který při rozhodujícím gólu těžil z Brassardovy ideální přihrávky. "Čekal jsem, že mi přihraje. Dal mi to krásně," dodal hrdina utkání.
Při slavnostním ceremoniálu před startem utkání vhodil čestnou buly mezi švédské kapitány Erika Karlssona z Ottawy a Gabriela Landeskoga z Colorada legendární útočník Peter Forsberg, dvojnásobný vítěz Stanley Cupu s Avalanche.

Premiéru v dresu Ottawy si odbyl útočník Matt Duchene, jehož Senators získali neděli právě z Colorada. "Bylo to pro mě z pohledu emocí jednodušší, než jsem čekal. Občas jsem s bývalými spoluhráči prohodil nějaké slovo na ledě, ale ne moc. Probereme to spíš, až se uvidíme na hotelu. Jsou to všichni moji přátelé," uvedl Duchene. Za Avalanche nastoupil bek Samuel Girard, který byl také součástí nedělné trojvýměny a přišel z Nashville Predators.
Do vedení se dostalo v deváté minutě Colorado, které bylo v prvním souboji vedeno jako domácí tým. Při vyloučení Alexandreho Burrowse nabil na levý kruh Alex Kerfoot Nailu Yakupovovi a ruský forvard pohotovou střelou překonal Craiga Andersona. Jednička draftu z roku 2012 potvrdila, že po trápení v týmem Edmonton Oilers a St. Louis Blues nachází v Coloradu herní pohodu. V 15. duelu si Yakupov připsal pátou trefu a osmý bod.
Hned za 20 vteřin bylo vyrovnáno, když rovněž z levého kruhu napřáhl Fredrik Claesson a čtyřiadvacetiletý rodák ze Stockholmu slavil v 15. utkání sezony premiérový gól i bod v sezoně. V 16. minutě bek Johnny Oduya, který se narodil rovněž ve švédské metropoli, vypálil a Stone tečí otočil stav. Vzápětí pomohla Semyonovi Varlamovovi tyč.

V polovině utkání smazalo Colorado ztrátu. Blake Comeau vystřelil od modré čáry, Kerfoot šikovně tečoval puk a Anderson neměl šanci zasáhnout. Ve 34. minutě získali Senators opět náskok. Varlamov neudržel ránu Diona Phaneufa a z dorážky poslal puk do odkryté branky Christopher DiDomenico.
Na konci druhé třetiny nevyužil velkou šanci na opětovné vyrovnání Matt Nieto. Ve vlastním oslabení po chybě Erika Karlssona na útočné modré čáře ujel a fauloval jej Chris Wideman. Při nařízeném trestném střílení ale Nietův pokus vytěsnil lapačkou Anderson.
Velkou možnost zvýšit měl ve 48. minutě Jean-Gabriel Pageau, ale dárek k sobotním 25. narozeninám v podobě gólu si nedal. V čase 52:53 vynutil prodloužení Nathan MacKinnon, který po kombinaci Gabriela Landeskoga a Mikka Rantanena u pravé tyče sice netrefil puk podle svých představ, ale ten se přesto došoural za brankovou čáru.
"Myslím, že jsme odehráli dobrý zápas. Tvořili jsme hru, byli jsme docela nebezpeční, vraceli jsme se dobře do obranného pásma. Hodně věcí v naší hře bylo dobrých. Pomohlo by nám ale, kdybychom dokázali proměnit více našich šancí," prohlásil trenér Avalanche Jared Bednar.

V nastavení ale přisoudil Senators druhý bod svým 11. gólem v sezoně Stone. Ten chválil fanoušky za dobrou atmosféru a podle něj si utkání vychutnali především jeho švédští spoluhráči - Karlsson, Claesson a Oduya. "Bylo to pro ně určitě výjimečné. Fredie navíc dal gól, což příznivci oslavili. To je vždycky krásné vidět. Pro všechny je to příjemný zážitek a navíc ještě s vítěznou tečkou," dodal Stone.
Moment večera:
Obrovský podíl na rozhodující trefě utkání měl útočník Derick Brassard, jemuž přenechal puk na pravém kruhu Erik Karlsson. Třicetiletý kanadský centr následně krásně uvolnil na levé straně Stonea, který snadno vstřelil vítězný gól do odkryté branky.
1. Mark Stone (OTT): 2 body, 2 góly, 2 plusové body, 6 střel
2. Alexander Kerfoot (COL): 1 gól, 1 asistence, 3 střely
3. Fredrik Claesson (OTT): 1 bod, 1 gól, 5 střel