Bylsma_Sabres-bench

Třiapadesátiletý bývalý útočník, který jako kouč dovedl v roce 2009 Pittsburgh Penguins k zisku Stanley Cupu, nahradil Davea Hakstola. Stal se druhým trenérem Kraken, kteří rozšířili NHL od sezony 2021-22.

Bylsma se vrací v NHL na střídačku poprvé od ročníku 2016-17, kdy působil v Buffalo Sabres. V posledních dvou sezonách vede farmu Seattlu Coachella Valley v American Hockey League a stejně jako v minulé ročníku Firebirds do finále Západní konference. V NHL vedl Pittsburgh Penguins a Sabres v 565 zápasech a má bilanci 320-190-55.

S Coachella Valley jej ještě čeká boj o Calder Cup. První zápas finále Západní konference proti Milwaukee Admirals se hraje v noci ze středy na čtvrtek v Palm Springs.

"Znám tady mnoho hráčů a zaměstnanců a myslím si, že máme šanci společně vybudovat něco výjimečného," řekl Bylsma. "Rád bych poděkoval všem z Coachella Valley Firebirds za to, že mě a mou ženu přivítali s otevřenou náručí. Rád bych poděkoval Samanthě Hollowayové a celé skupině vlastníků Kraken, stejně jako Ronovi Francisovi, že mi dali takovou příležitost."

Kraken (34-35-3) odvolali Hakstola 29. dubna poté, co skončili šestí v Pacifické divizi a nepodařilo se jim dostat se do play off. V sezoně 2022-23 došli do 2. kola Západní konference a prohráli v sedm zápasech s Dallasem Stars.

V ročníku 2021-22 byl Bylsma asistentem trenéra Charlotte Checkers, kteří spadali jako farma pod Kraken a Florida Panthers. Při jeho působení ovládli základní část AHL. V roce 2019 dovedl Penguins ke Stanley Cupů poté, co 15. února nahradil Michela Therriena. Měl bilanci 18-3-4. Ve svých 38 letech byl Bylsma v té době nejmladším trenérem v NHL. 

O dvě sezony později získal Jack Adams Award pro nejlepšího trenéra NHL. Penguins měli bilanci 49-25-8 navzdory tomu, že hráči jeho kádru přišli kvůli zraněním dohromady o 350 zápasů a v posledních 35 duelech základní části chyběly i ofenzivní hvězdy Sidney Crosby a Jevgenij Malkin.

"Dan je vítězný typ s prokázanou historií rozvoje mladých i zkušených talentů. Věříme, že se pod jeho vedením posuneme dopředu," uvedl generální manažer Kraken Ron Francis. "Dosáhl na úspěch na všech úrovních. V roce 2009 vyhrál Stanley Cup, v roce 2011 získal Jack Adams Award pro nejlepšího trenéra NHL a loni v první sezoně u týmu dovedl Firebirds až do sedmého zápasu finále Calder Cupu. Zná náš klub a spolupracoval s několika našimi hráči z NHL. Jsme rádi, že ho budeme mít na lavičce a povede náš tým v příští sezoně."

Bylsma byl hlavním trenérem Spojených států na olympijských hrách v Soči 2014 a dvě sezony (2015-17) vedl Sabres. Tři roky byl asistentem Detroit Red Wings, než se zařadil u Kraken součástí týmu pro hráčský rozvoj v ročníku 2021-22. Byl také asistentem Cincinnati a Wilkes/Barre Scranton v AHL a New York Islanders v AHL, než se se pro sezonu 2008-09 stal hlavním koučem Wilkes/Barre Scranton. 

V NHL odehrál 429 zápasů za Los Angeles Kings a Anaheimu Mighty Ducks poté, co jej v roce 1989 draftovali v šestém kole na 109. místě Winnipeg Jets. Při působení v letech 1994-96 v týmu Phoenix Roadrunners v International Hockey League si vysloužil přezdívku "Disco Dan" 

Jediným týmem bez trenéra už zůstávají San Jose Sharks. Sabres angažovali 22. dubna Lindyho Ruffa, Travis Green převzal 7. května Ottawa Senators, Toronto Maple Leafs jmenovali 17. května novým koučem Craiga Berubeho na pozici, Sheldona Keefeho angažovali 23. května New Jersey Devils a Scott Arniel se o den později stal trenérem Winnipeg Jets.

Příbuzný obsah