FletcherDL

Fandové Philadelphia Flyers neprožívají zrovna klidné období plné pohody a radosti z klubových úspěchů.

Před rokem touto dobou se mužstvo kouče Davea Hakstola zmítalo v krizi a posbíralo 10 porážek za sebou. Stačila ovšem schůzka hráčů u piva, lehká změna herního systému a vše se otočilo natolik, že postoupili do bojů o Stanley Cup.
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
Letos je to ještě horší, tým patří do podpalubí celé ligy, s New Jersey Devils soupeří na dálku o post nejslabšího mužstva Východní konference, s výjimkou tripu po městech na Západě se mu nedaří souvisle vítězit, a tak majitelé konali. Jejich nespokojenost odnesl generální manažer Ron Hextall.
Ten muž, který nedokázal přivést oporu do brankoviště ani trenéra, který by z talentovaných hokejistů dostal více.
Na jeho místě je nově Chuck Fletcher, jenž od roku 2009 do konce minulé sezony zastával totožnou funkci v Minnesota Wild a dříve působil i v Pittsburgh Penguins či jako ředitel hráčských operací celé NHL.
Zkušený bafuňář má před sebou ale těžký úkol.

russia flyers fletcher 1203

Proč? Protože obvykle si manažeři týmy skládají k obrazu svému mezi sezonami, kdy se nehraje, změny v jejich průběhu jsou spíše výjimečné.
Těmi výjimkami jsou Jarmo Kekalainen z Columbus Blue Jackets, jenž v únoru 2013 nahradil odvolaného Scotta Howsona, a Bob Murray, který od listopadu 2008 šéfuje Anaheim Ducks. Jenže tam tehdy sám skončil Brian Burke. Ostatní GM nastoupili do funkcí výhradně během pauzy a měli čas rozbouřit hokejové vody.
"Jsme hrdí na to, že je Chuck novým generálním manažerem našeho klubu," prohlásil prezident Flyers Paul Holmgren. "Během své kariéry pomohl utvářet týmy, které byly schopné soupeřit o pohár. Jsem rád, že jeho znalosti a zkušenosti povedou náš tým v budoucnosti," dodal.
"Je pro mě ctí připojit se k Flyers a vážím si toho, že mi vedení dalo důvěru, abych tým vedl. S tím množstvím talentu, co zde vidím, máme možnost zapojit se do boje o prvenství," přidal se Fletcher.
Oba ovšem vědí, že dělat nyní velké rošády ve složení týmu je prakticky nemyslitelné. Malé změny ano, ovšem spíše jako impuls a třeba to i nyní vyjde zvrátit podobně jako před rokem.
Ty koncepčnější až po skončení aktuálního ročníku.
"Naším cílem je udělat play off, to je jednoduché," řekl Fletcher, jenž se stal devátým generálním manažerem klubu. "Čeká nás hodně práce a je to velká výzva. Na druhou stranu ale nevidím důvod, proč bychom se neměli zlepšit a nedostat se ještě do vyřazovací části."
Více k tématu: [Hráč, trenér, či manažer. Kdo je nejvíc potřebný?]
Před startem úterního programu ztrácejí Flyers na místo zaručující jarní boje o Stanley Cup pět bodů a mají k dobru dva zápasy, o nereálné splnění výzvy tedy nejde.
V klidu navíc (zatím) podle slov nového šéfa může být i Hakstol: "Určitě není nic postavené tak, že bych měl v úmyslu zítra udělat změnu na postu kouče. S Davem si sedneme, zkusíme spolupracovat a tým posunout."
Ať nakonec dopadne probíhající sezona jakkoliv, Fletchera a jeho souputníky čeká pořádně těžká práce. Taková, jejíž výsledky se mohou dostavit klidně až za pár let.
Otázka proto zní: bude na to ve Philadelphii dostatek trpělivosti?