sharks_012317a

Čtyřgólovým představením ovládl pondělní dění v NHL Patrick Marleau. Sedmatřicetiletý kanadský útočník stylově ukončil svůj sedmizápasový střelecký půst a postaral se o vítězství San Jose na ledě Colorada 5:2. Všechny góly stihl Marleau během třetí třetiny.
Brankář Ondřej Pavelec musel po návratu z farmy při svém třetí startu za sebou poprvé strávit porážku a Winnipeg podlehl Anaheimu 2:3. Obránce Jakub Kindl, který jako jediný z českých zástupců v pondělním programu bodoval, pomohl asistencí k zisku bodu Floridy. Ta prohrála na hřišti Arizony 2:3 po prodloužení.

Colorado Avalanche - San Jose Sharks 2:5
Marleau si schoval své galapředstavení na třetí třetinu. Poprvé se prosadil až ve 43. minutě, kdy tečí střely Marca-Edouarda Vlasice od modré čáry dostal Sharks do vedení 2:1. Během pouhých sedmi minut a 42 vteřin pak dovršil čistý hattrick a rozhodl zápas.
Na dvoubrankový rozdíl upravil poté, co překvapil gólmana Spencera Martina a po objetí branky zasunul puk u pravé tyčky. Další gól přidal po ideální přihrávce Joea Pavelskiho, kterou usměrnil za záda nováčka NHL. Jednadvacetiletého Martina, který chytal svůj druhý zápas v lize, překonal ještě v 57. minutě. Unikl obráncům a blafákem do bekhendu upravil na konečných 5:2.
Pro Marleaua, který má na kontě celkem 497 tref z 1459 zápasů, to byl byl první čtyřgólový zápas v kariéře v NHL. Jako teprve 12. hráč v historii dokázal dát čtyři branky během jedné třetiny. Naposledy se to povedlo 26. ledna 1997 v duelu proti Montreal Canadiens Mariovi Lemieuxovi v dresu Pittsburgh Penguins. "Byla to výborná třetina," usmíval se Marleau.
San Jose poprvé v sezoně dosáhlo na pět vítězství za sebou. Třemi body za gól a dvě asistence se na tom podílel také obránce Brent Burns, který se 50 body za 20 branek a 30 asistencí z 48 duelů vyšplhal na čtvrté místo kanadského bodování.

Winnipeg Jets - Anaheim Ducks 2:3
Pavelec po návratu z Manitoby z American Hockey League nastoupil i ve třetím utkání za sebou, znovu inkasoval třikrát a na rozdíl od duelů s Arizonou (6:3) a se St. Louis Blues (5:3) to k úspěchu nestačilo. Prohře s Ducks nezabránil 27 úspěšnými zákroky.
Jets sice vedli, když se už po 134 vteřinách úvodního dějství prosadil Andrew Copp. Hned v páté minutě ale vyrovnal ve vlastním oslabení Logan Shaw, který po brejku Ducks dorazil puk po střele Cama Fowlera. Za 85 sekund prostřelil Pavelce z pravého kruhu z úhlu na bližší tyč Rickard Rakell a dal svůj 20. gól v sezoně.
Ve 49. minutě při přesilové hře Anaheimu neměl český gólman šanci zasáhnout, když od modré čáry vystřelil Shea Theodore a těsně před brankovištěm chytře tečoval kotouč Ryan Getzlaf. Winnipeg odpověděl už jen snížením Nikolaje Ehlerse.
Arizona Coyotes - Florida Panthers 3:2 po prodl.
Kindl se podílel na úvodní brance zápasu v 15. minutě. Jeho tvrdou ránu od modré čáry Mike Smith ještě vytěsnil, ale z dorážky před brankovištěm se prosadil Vincent Trocheck. Pro devětadvacetiletého českého zadáka to byl ve 28. zápase čtvrtý bod v sezoně a všechny nasbíral za asistence.
Arizona otočila stav bleskově ve 23. minutě, kdy během 12 vteřin skórovali Christian Fischer a Ryan White. Hned za čtyři minuty odpověděl Michael Sgarbossa a duel rozuzlil po 48 sekundách prodloužení Tobias Rieder.
Pro Coyotes, kteří jsou druhým nejhorším týmem ligy, to byla druhá výhra za sebou. Navázali na sobotní vítězství nad celkem Tampa Bay Lightning 5:3. Florida zaznamenala čtvrtou porážku za sebou a podruhé během této série bodovala.

Toronto Maple Leafs - Calgary Flames 4:0
Vítězství Maple Leafs vychytal Frederik Andersen, který si díky 26 zásahům připsal druhé čisté konto v sezoně. Dvakrát se trefil Nazem Kadri, který svým prvním gólem v utkání dosáhl na hranici 100 gólů v NHL. Flames potřetí za sebou prohráli.
Andersen podržel svůj tým hlavně v sedmé minutě, kdy se Calgary za bezbrankového stavu dostalo při vlastním oslabení do přečíslení dvou na jednoho, ale Mikael Backlund po přihrávce Michaela Frolíka ztroskotal na pravém betonu opory Toronta.
Na konci první třetiny se trefil Mitchell Marner, ve druhé třetině zvýšili Kadri se Zachem Hymanem, který se prosadil v oslabení. Výsledek dovršil v přesilové hře opět Kadri, který si polepšil na 101 tref z 371 utkání v NHL.
Washington Capitals - Carolina Hurricanes 6:1
Capitals bodovali počtrnácté za sebou a vyrovnali druhou nejdelší sérii v klubové historii. Lídr NHL si při této šňůře připsal 12. výhru a jen dvakrát prohrál v nastavení. Navíc předvedl opět svou ofenzivní sílu a vstřelil nejméně čtyři branky v osmém duelu za sebou.
Ze dvou gólů se radoval obránce Dmitry Orlov a tři asistence si přispal útočník Andre Burakovsky. Hurricanes sice vedli po přesilovkové trefě Jordana Staala, ale v každé třetině dvakrát inkasovali a počtvrté v řadě museli strávit porážku.
New York Rangers - Los Angeles Kings 3:2
Rangers se radovali ze třetí výhry za sebou, přestože Los Angeles bylo výrazně střelecky aktivnější. Gólman Henrik Lundqvist si připsal 36 úspěšných zákroků a stal se první hvězdou utkání, což se mu povedlo podruhé za sebou. Jeff Zatkoff, který dostal v brance Kings přednost před Slovákem Peterem Budajem, inkasoval třikrát ze 17 střel.
Lundqvist při vítězné sérii pochytal 80 z 84 pokusů soupeřů. Předtím při třech prohrách v řadě inkasoval z 76 střel šestnáctkrát. Rangers získali díky trefám Brandona Pirriho a Matt Puempela dvoubrankový náskok a na snížení Jordana Nolana odpověděl Mats Zuccarello. Los Angeles pak už dvě vteřiny před koncem jen zkorigovalo výsledek díky Kyleovi Clifforovi a počtvrté za sebou nebodovalo.

1. Marleauova střelecká exploze
Patrick Marleau čekal sedm zápasů na gól a na ledě Colorada střeleckou smůlu dokonale protrhl čtyřmi zásahy. Poprvé se prosadil ve 43. minutě, během sedmi minut a 42 vteřin zaznamenal čistý hattrick a pak přidal ještě jednu trefu navrch.
2. Lídr NHL ve formě
Washington díky vítězství nad Carolinou 6:1 bodoval počtrnácté za sebou a v čele soutěže unikl na rozdíl dvou bodů týmu Columbus Blue Jackets. Pro Capitals to byla v úspěšné sérii 12. výhra.
3. Pavelcova první porážka
Brankář Ondřej Pavelec slavil v prvních dvou vystoupeních v sezoně v dresu Winnipegu po návratu z farmy v Manitobě vítězství, ale při třetím startu v řadě v brankovišti Jets už neuspěl. Jets prohráli s Anaheimem 2:3.
1. Patrick Marleau (SJS): 4 góly, 4 plusové body, 6 střel
2. Brent Burns (SJS): 1 gól, 2 asistence, 4 střely
3. Dmitry Orlov (WSH): 2 góly, 2 plusové body, 2 střely
Na co se těšit:
Na programu je deset utkání. Washington se pokusí opět prodloužit svou bodovou sérii na ledě celku Ottawa Senators a San Jose bude útočit už na šestou výhru v řadě ve Winnipegu.