Lundqvist3

Až do nedávna to byl další příběh dobré sezony pro New York Rangers. Tým dával hodně gólů a zdálo se, že Henrika Lundqvista ani nepotřebuje tak, jako dlouhá léta před tím, kdy k jeho vynikajícím výkonům pomáhala také celá defenziva.
Jenže s tím je konec.

Rangers prohráli dva zápasy v řadě, naposledy v sobotu 4:5 s Montreal Canadiens, a Lundqvist musel překousnout tři obdržené góly za 62 sekund během výpadku ve třetí části. Dohromady inkasoval pět branek ze 22 střel od začátku druhé třetiny, kdy nahradil zraněného Antti Raantu.
Pět zápasů před přestávkou pro All-Star Game drží Rangers první divokou kartu pro postup do Stanley Cupu, ale tolerance jejich chyb se zmenšuje. Potřebují, aby byl Lundqvist lepší a vyrovnanější. Zkrátka aby se opět stal jejich nejlepším hráčem.
Během Raantova zranění, které jej pravděpodobně vyřadilo ze hry právě do Utkání hvězd, nemá kouč Alain Vigneault moc na výběr, ale v úterním zápase s Dallas Stars v Madison Square Garden nejspíš opět vsadí na Lundqvista, přestože vedení povolalo z Hartfordu v AHL Magnuse Hellberga. Tento pětadvacetiletý gólman zatím v NHL odchytal ve dvou zápasech 32 minut.
Pro Lundqvista zkrátka nastal čas otočit sezonu správným směrem. Kdy jindy než teď?
"Hank odchytal v sezoně několik skvělých zápasů, některé další ovšem nebyly optimální," řekl Vigneault. "To je možná teď trochu problém, ale my z historie jeho kariéry a znalosti schopností víme, že opět najde odpověď na to být brankářem, jakého známe."
A přesně to Rangers potřebují, protože začínají pokulhávat. V lednu mají zatím bilanci 2-3-0, ale hlavně dostali 19 branek. Všechny přitom obdržela právě jejich švédská hvězda. A tím, že figurují v náročné Metropolitní divizi, stačí jim to jen na divokou kartu, přestože mají po pondělních zápasech sedmý největší bodový zisk z celé NHL.
Lundqvistova úspěšnost 90,7 procenta zákroků celé sezony a pouhých 86,1 z posledních pěti zápasů brankáři, jenž nedávno překonal rekord Dominika Haška v počtu výher mezi evropskými brankáři, kazí pověst a v celém týmu vyvolává obavy.

V poslední době se bohužel pro Rangers objevují až často podobné problémy. Lundqvist dovolí soupeři dát třetí gól, někdy dokonce i čtvrtý nebo pátý. Ani nejvyšší průměr vstřelených branek (3,41 na zápas) z celé NHL však ne vždy stačí na úspěch. Brankářovy problémy jsou přitom samozřejmě umocněny horší prací obrany, která najednou jako by neuměla odebírat puky a číst hru.
Příkladem toho, o čem je řeč, byla páteční porážka doma od Toronto Maple Leafs 2:4. William Nylander v 5. minutě otevřel skóre slabou střelou zápěstím. Byl to důležitý moment zápasu a hlavně - puk už měl být tou dobou dávno pryč z pásma a k příležitosti nemělo vůbec dojít.
Nylander dostal mnoho prostoru, protože útočníci byli na soupeřově půlce, a obránce Ryan McDonagh už nedokázal zastavit přihrávku Nazema Kadriho ani zablokovat následnou střelu. A Lundqvist ji měl chytit.
Sám pak řekl, že si myslel, jak jeho krajan vystřelí nahoru, ale on místo toho vypálil dolů. A Rangers už se nevzpamatovali.
James van Riemsdyk jim totiž dal gól z přesilovky ještě v první třetině poté, co bek Dan Girardi nedokázal pokrýt přihrávku Mitchella Marnera. A Lundqvist pro změnu nechal viditelně moc prostoru mezi svými betony, takže pro van Riemsdyka nebyl problém jej překonat.
Za stavu 2:1 pro Leafs sice pak zlikvidoval únik Zacha Hymana v oslabení, jenže Connor Brown pak vstřelil vítězný gól s pomocí teče McDonagha. Špatná konstelace, špatné načasování...
"Hodně z toho je o tom dělat správné věci ve správnou chvíli. A pro mě osobně pak mít dobrý zákrok, když je potřeba, a změnit jím vývoj a rozpoložení v zápase," řekl Lundqvist.

V dřívějších letech by pro něho nebyl problém, aby nastoupil hned další večer k zápasu s Canadiens v Bell Centre, jenže letos je to jinak a Vigneault se snaží ušetřit Lundqvistovy síly, aby byl čerstvější na boje v play off.
A tak nastoupil v Montrealu Raanta, přestože Švéd letos vyhrál všechny zápasy, do nichž šel podruhé ve dvou dnech. A k tomu měl úspěšnost 93,5 procenta. Jenže Raanta se, jak už bylo napsáno, zranil, a Lundqvist musel do branky později.
Je těžké posoudit, jakou vinu měla na obdržených gólech obrana, ale fakt je ten, že Rangers potřebovali, aby nastoupil Lundqvist a předvedl nějaký velký zákrok. To se nestalo a bohužel pro tým se to v probíhající sezoně nestává tak často, jak by všichni chtěli.
"Výkony gólmanů dělají v zápasech rozdíl. Z nich pramení vítězství a porážky," uvědomoval si Vigneault.
Všichni brankáři přitom potvrdí, že když se cítí dobře, puky si je snad sami nacházejí a naopak, když nejsou v pohodě, nemohou nic pořádného chytit. Pro Lundqvista momentálně platí to druhé.
I tak má ale stále šanci přerušit nevydařenou sérii. Jen se při tom nesmí dívat zpátky přes rameno.