Inventura: Toronto Maple Leafs

Nový kouč Keefe, hra postavená na Matthewsovi s Nylanderem... A tým je zpět na třetí pozici v Atlantické divizi

Napsal Mike Zeisberger / redaktor NHL.com

Vzhledem k tomu, že sezona 2019-20 byla 12. března pozastavena kvůli pandemii koronaviru, NHL.com/cs nabízí inventuru všech 31 účastníků soutěže. Dnes pokračujeme s Atlantickou divizí a týmem Toronto Maple Leafs.

Toronto Maple Leafs

Bilance: 36-25-9, 81 bodů
Pozice: 3. v Atlantické divizi o tři body před Florida Panthers a 11 bodů za Tampa Bay Lightning

Shrnutí

Sezona, od které si v táboře Maple Leafs hodně slibovali, se velmi záhy stala horskou dráhou plnou zajímavostí v čele s výměnou trenéra, překonáním osobních maxim, zranění klíčových hráčů a nevyrovnanou hrou.

Přitom se zdálo, že podpis Mitchella Marnera na dalších šest let je tím posledním, co by mělo lidi v Torontu trápit a rozptylovat. Jenže start s bilancí 9-10-4 znamenal do té doby skoro nemyslitelnou věc: hlavní kouč Mike Babcock byl 20. listopadu vyhozen a nahrazen Sheldonem Keefem. A mužstvo je pod mužem, který předtím úspěšně od roku 2015 vedl farmářský tým Toronto Marlies, výrazně lepší (27-15-5).

Keefeho důraz na hru ve vysokém tempu pomohl hned několika hráčům překonat osobní rekordy. Auston Matthews (47) a William Nylander (31) to už stihli zvládnout v počtu gólů, Zach Hyman (21) ho alespoň vyrovnal. Matthews je navíc na cestě stát se teprve čtvrtým hráčem, který nastřílí v sezoně za Toronto 50 branek - před ním to byli Rick Vaive (1981-82, 1982-83, 1983-84), Gary Leeman (1989-90) a Dave Andreychuk (1992-93, 1993-94).

A do třetice Matthews. Jen on a obránce Tyson Barrie naskočili do všech 70 utkání základní části. Největší ztrátou bylo zranění beka Morgana Riellyho, jenž vinou zlomeniny nohy zmeškal 23 zápasů před tím, než se 10. března znovu vrátil do hry.

Jednou z příčin velkého odstupu na týmy před nimi je také nevyrovnanost. Hráči Maple Leafs dokázali šestkrát za sebou vyhrát (v období 14. až 27. prosince), ale také odešli šestkrát bez vítězství (9. až 19. listopadu.).

Hráč na vzestupu

William Nylander. Švédskému útočníkovi nikdy nechyběly talent ani sebedůvěra, ale až do začátku této sezony nedokázal ty dvě schopnosti spojit dohromady. V létě během NHL European Player Media Tour proto šokoval, když prohlásil: "Těším se, jak budu v lize dominovat." Osobní rekord v počtu 22 gólů (2016-17) překonal 27. ledna a před pauzou byl pouhé tři body od stanovení nového maxima v počtu bodů - doposud jich dvakrát zvládl nasbírat 61 v sezonách 2016-17 a 2017-18. Poté, co byl v minulosti kritizován za častou hru daleko od branky, se dokázal adaptovat na nový styl a střílí hodně gólů z míst kolem ní. I proto je druhým nejlepším kanonýrem Maple Leafs za Matthewsem jak v celkovém počtu zásahů, tak v počtu gólů z přesilovky - má jich devět.

Významné vítězství

Arizona Coyotes - Toronto Maple Leafs 1:3 (21. listopadu): Jen den poté, co Keefe nahradil Babcocka, se jeho svěřenci prezentovali komplexním výkonem. Barrie dal první gól v sezoně po 24 utkáních bez úspěchu a na konci první třetiny poslal tým do vedení. Pierre Engvall poté během druhé třetiny v oslabení náskok navýšil a Matthews na začátku poslední části přidal třetí gól. Kapitán John Tavares pak nového kouče odměnil pukem z vítězného zápasu.

Nejzajímavější zápas

Toronto Maple Leafs - Carolina Hurricanes 3:6 (22. února): Když se v utkání zranili oba brankáři hostů Petr Mrázek i James Reimer, musel do branky nouzový gólman David Ayres. Byla teprve 12. minuta druhé třetiny a Hurricanes vedli 4:1. Muž, kterému je 42 let a v tréninku občas vypomáhá Maple Leafs, pak chytil osm z deseti střeleckých pokusů a díky výhře při svém debutu v NHL se okamžitě stal celebritou, která vystoupila v několika televizních show.