cz

Předposlední hrací den základní části přinesl definitivní rozuzlení postupové hádanky v NHL. Do play off se probojovaly celky Philadelphia Flyers a Colorado Avalanche. Program 15 zápasů okořenily hned čtyři hattricky. Mark Jankowski vstřelil dokonce čtyři branky, Claude Giroux, Jamie Benn a Filip Forsberg si připsali po třech přesných zásazích.
Po sobotě už je jasné složení většiny dvojic pro play off. Na Západě jsou to Nashville - Colorado, Winnipeg - Minnesota, Vegas - Los Angeles a Anaheim - San Jose. Na Východě pak Washington - Columbus a Pittsburgh - Philadelphia. Poslední dvě dvojice určí výsledek nedělního duelu Bostonu s Floridou ze čtveřice Boston, Tampa Bay, Toronto a New Jersey.

Philadelphia Flyers - New York Rangers 5:0
Postup do play off slaví hráči Philadelphie, kteří v posledním utkání základní části deklasovali New York Rangers přesvědčivě 5:0 a mohou se těšit na bitvy s největším rivalem Pittsburghem.
Flyers potřebovali k jistotě účasti v bojích o Stanley Cup alespoň bod, před vlastními fanoušky ale neponechali nic náhodě. Parádní představení nabídl především kapitán Claude Giroux, jenž oslavil svůj první hattrick v základní části NHL.
"Myslím si, že jsme odehráli opravdu solidní zápas," uvedl Giroux. "Přistoupili jsme k němu přesně tak, jak jsme chtěli. Postup do play off byl náš cíl."

Giroux se díky skvostnému výkonu dostal na metu 102 bodů v sezoně. Flyers čekali na hráče, jenž se přehoupne přes magickou hranici sta bodů od sezony 1995-1996, kdy se to povedlo Eriku Lindrosovi.
Na výhře se podílel jednou asistencí i útočník Jakub Voráček, gólman Brian Elliott pak pochytal všech 17 střeleckých pokusů soupeře.
Boston Bruins - Ottawa Senators 5:2
Roli favorita splnil Boston, který při loučení s dlouhodobou částí sezony rozebral Ottawu 5:2 a stále může zabojovat o první příčku v tabulce Východní konference.
"Je pro nás důležité jít do play off v co nejlepším rozpoložením. Myslím, že tímhle utkáním jsme potvrdili dobrou formu," pochvaloval si domácí kouč Bruce Cassidy.

Senators sice udeřili jako první, když se trefil Ryan Dzingel, domácí ovšem třemi brankami v prostřední části skóre dokonale otočili. Jednou se trefil i útočník David Pastrňák, který v čase 28:08 zužitkoval přesilovou hru a oslavil 34. trefu v tomto ročníku.
Florida Panthers - Buffalo Sabres 4:3
Ani výhra 4:3 nad Buffalem nepomohla Floridě k udržení naděje na postup do play off. Panthers totiž neměli osud ve vlastních rukou a po výhře Philadelphie nad New York Rangers se jejich šance rozplynuly.
"Je složité spoléhat na pomoc jiných týmů, hodinu před začátkem už jsme věděli, že v play off nebudeme," uvedl trenér Panthers Bob Boughner. "Bylo složité se s tím vyrovnat, ale chtěli jsme to utkání i tak zvládnout."
V utkání proti Sabres vykročila Florida k triumfu už v první třetině, kterou ovládla 3:0. Postupně se trefili Jonathan Huberdeau, Colton Sceviour a Nick Bjugstad.

V dalším průběhu duelu už domácí náskok udrželi, ačkoli Buffalo třemi trefami v závěrečné části průběh ještě výrazně zdramatizovalo.
S ohledem na nepostup do play off může Floridu těšit alespoň skutečnost, že stanovila nový klubový rekord v počtu vítězných domácích duelů. V této sezoně jich vyhrála 27, o jeden víc než v ročníku 1999-2000.
Colorado Avalanche - St. Louis Blues 5:2
Přímou bitvu o postup do play off zvládlo lépe Colorado, které před svými fanoušky udolalo St. Louis 5:2 a zajistilo si druhou divokou kartu v Západní konferenci.
Hostům se duel výrazně zkomplikoval už v první třetině, kdy pro blíže nespecifikované zranění odstoupil z utkání elitní střelec Vladimir Tarasenko. Na druhé straně zazářil třemi body kapitán Gabriel Landeskog, po dvou bodech pak připojili Nathan MacKinnon a Carl Soderberg.

Avalanche ve všech třetinách dokázali vstřelit o gól víc, navíc se mohli spolehnout na gólmana Jonathana Berniera. Zkušený brankář si připsal 32 úspěšných zákroků, překonali ho pouze Jaden Schwartz a Brayden Schenn.
Colorado se v prvním kole vyřazovacích bojů utká s nejlepším týmem základní části Nashvillem.
Calgary Flames - Vegas Golden Knights 7:1
Impozantním stylem zamávali sezoně hráči Calgary, kteří na svém ledě zdemolovali Vegas 7:1 a potvrdili tak konečnou 11. příčku v tabulce Západní konference.
Hvězdou duelu a celého hracího dne se stal útočník Mark Jankowski, který nasázel čtyři góly. Rodák z Hamiltonu měl do sobotního večera na kontě pouze 13 branek, na závěr základní části ale střelecky explodoval.
Flames už po první třetině vedli 3:0 a v dalším průběhu utkání svůj náskok neustále navyšovali. Po dvou třetinách pak vyhnali z branky Marc-Andre Fleuryho, jehož nahradil Malcolm Subban. Po dvou bodech přidali Johnny Gaudreau, Nicholas Shore a Troy Brouwer. Alespoň čestný úspěch týmu z Nevady obstaral v úvodu prostřední části Cody Eakin. Vegas se v prvním kole střetne s Los Angeles Kings.

VGK-CGY

Washington Capitals - New Jersey Devils 5:3
Dobrou formu před startem play off osvědčil Washington, který doma přestřílel New Jersey 5:3. Capitals se mohli znovu spolehnout na svého kapitána Alexe Ovechkina, který vstřelil dva góly a základní část zakončil na metě 49 branek. Hostům k bodovému zisku nepomohly ani dvě asistence Pavla Zachy.

Ovechkin posedmé v kariéře ovládl střelecké dostihy, čímž vyrovnal maximum Bobbyho Hulla. Capitals v play off narazí na Columbus.
Carolina Hurricanes - Tampa Bay Lightning 3:2 v prodl.
Cenný skalp urvali ve svém posledním utkání sezony hráči Caroliny, kteří doma udolali Tampu Bay 3:2 v prodloužení. Vítěznou trefu obstaral v čase 60:49 Elias Lindholm. Hostům k výhře nepomohla ani branka Ondřeje Paláta, v jeho případě jedenáctá v sezoně.
Lightning tak stále nemají jistotu prvního místa na Východě. Pokud je přeskočí Boston, půjdou v play off na Toronto Maple Leafs. Pokud ne, dostanou New Jersey Devils.
San Jose Sharks - Minnesota Wild 3:6
V bitvě dvou účastníků play off měla navrch Minnesota, jež přestřílela San Jose na jeho ledě 6:3. Dvěma góly se blýskl útočník Jason Zucker. Sharks se na úvod vyřazovacích bojů utkají s Anaheimem, který vyhrál v Arizoně přesvědčivě 3:0.
Winnipeg Jets - Chicago Blackhawks 4:1
Historické statistiky přepsal gólman Winnipegu Connor Hellebuyck, jenž pomohl Winnipegu k triumfu 4:1 nad Chicagem a oslavil už 44. výhru v sezoně. To je mezi americkými brankáři nový rekord. Na čele žebříčku Hellebuyck vystřídal Toma Barrassa. Duelem zavřel kariéru symbolicky v rodném městě útočník Chicaga Patrick Sharp.
Další sobotní zápasy:
Detroit Red Wings - New York Islanders 3:4 v prodl.
Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens 4:2
Nashville Predators - Columbus Blue Jackets 4:2
Arizona Coyotes - Anaheim Ducks 0:3
Edmonton Oilers - Vancouver Canucks 3:2 v náj.
Los Angeles Kings - Dallas Stars 2:4
Triumfem se ze základní částí loučilo Toronto, které v kanadské bitvě přetlačilo Montreal 4:2. Maple Leafs dvakrát udeřili v početní výhodě, po dvou bodech připsali útočník Auston Matthews a obránce Jake Gardiner.
Parádním střeleckým počinem se rozloučil se sezonou Jamie Benn. Kapitán Dallasu sestřelil Los Angeles hattrickem, potřeboval na něj pouze pět minut a 17 vteřin. Stars na ledě soupeře zvítězili 4:2.

Stejným kouskem v podobě hattricku se blýskl rovněž útočník Filip Forsberg, jehož tým Nashville Predators zdolal rovněž 4:2 Columbus Blue Jackets.
1. Mark Jankowski (LAK): 4 góly; 8 střel; čas 15:48
2. Claude Giroux (PHI): 3 góly, 3 střely, 1 hit
3. Jamie Benn (DAL): 3 góly; 3 střely