Kubalík skóroval v pátém utkání za sebou

Největší kanonýr mezi nováčky? Momentálně Dominik Kubalík! Útočník celku Chicago Blackhawks potvrdil v úterním programu NHL fantastickou formu, když dvěma zásahy pomohl k triumfu svého týmu 3:2 po prodloužení na ledě Ottawa Senators. Kubalík se navíc trefil už v pěti duelech za sebou, na kontě má už 18 zářezů.

Vidět ale byli i další Češi. Dominik Simon zaznamenal branku a asistenci, hlavním hrdinou Pittsburgh Penguins však byl navrátilec do sestavy Sidney Crosby. Kapitán slavného klubu po více než dvouměsíční pauze uhranul čtyřmi body.
Střelecky se prosadili i Filip Hronek s Tomášem Noskem, jejich mužstva ale neuspěla. Bodově naprázdno naopak vyšel nejlepší kanonýr ligy David Pastrnak.
Kubalík dvěma góly řídil otočku
Úžasnou střeleckou formu potvrdil útočník Dominik Kubalik, jenž dvěma brankami režíroval triumf celku Chicago Blackhawks 3:2 po prodloužení na ledě Ottawa Senators.
Český střelec se dokázal prosadit už v pátém utkání za sebou, dohromady v tomto období nasázel do sítě soupeřů sedm gólů. Ve své první sezoně v NHL jich má na kontě už 18. Delší střeleckou šňůru roztáhl v historii Blackhawks ve své nováčkovské sezoně pouze Darryl Sutter, jenž se v roce 1981 trefil sedmkrát v řadě.
"Je vidět, s jakým hraje sebevědomím," prohlásil trenér Chicaga Jeremy Colliton. "Má velice dobrý pohyb, často hraje s pukem. Navíc se mu daří proměňovat příležitosti, do kterých se dostane. To je pro každého střelce velmi důležité."
Na své zářivé okamžiky si ale Kubalík musel v ottawské Canadian Tire Centre počkat. Jako první totiž udeřili domácí. A to hned dvakrát v rozmezí osmi minut.
Nejprve v čase 3:33 otevřel skóre Connor Brown, o necelé čtyřmi minuty později pak připojil další zápas Senators Chris Tierney.
"Byla to hodně zvláštní první třetina," prohodil hostující brankář Robin Lehner. "Moc se toho nedělo, ani jeden tým nehrál dobře. Soupeři vyšly dva odrazy, pro nás to nebylo jednoduché."
Blackhawks přesto dokázali zvednout hlavu. A to především díky Kubalíkovi. Český reprezentant poprvé v utkání udeřil v čase 37:20, když před brankou Ottawy tečoval nohou střelu Patricka Kanea.
V úvodu závěrečné části mohl slavit plzeňský rodák podruhé. Kubalík si v čase 43:41 nabruslil na nádhernou přihrávku Jonathana Toewse, protáhl se mezi dvěma obránci a zamířil přesně mezi nohy gólmana Marcuse Högberga.
"Přijde mi, že se Dominik s každým dalším utkáním zlepšuje," upozornil kapitán Chicaga Toews. "Je mnohem odvážnější, i proto se dostává do tolika šancí. Pro nás je jenom dobře, že je i proměňuje."
Za vyrovnaného stavu 2:2 dospěl duel do prodloužení, to ale rozsekl po pouhých 42 vteřinách rozhodující brankou právě Toews. Chicago tak vyhrálo podruhé za sebou a poskočilo na 11. příčku Západní konference.

Kubalíkův druhý zásah proti Ottawě

Simon sekundoval u triumfálního návratu Crosbyho
Návrat snů má za sebou útočník Sidney Crosby. Hvězdný centr nastoupil po zranění poprvé od 9. listopadu a čtyřmi body pomohl týmu Pittsburgh Penguins k triumfu 7:3 nad Minnesota Wild.
"Bylo to dobré," usmál se kapitán Penguins. "Prvních několik střídání jsem se necítil úplně fajn, ale povedlo se mi dostat do tempa. Pomohly k tomu i přesilové hry. Celý tým odehrál výborný zápas."
Příliš pozadu nezůstal ani český útočník Dominik Simon. Ten se na demolici Wild podílel brankou a nahrávkou, do statistik se vepsal poprvé od 5. ledna.
Ústřední postavou duelu byl ovšem Crosby. Ten se už v čase 7:57 podílel druhou asistencí na úvodní trefě Jevgenije Malkina, další zásah pro ruského parťáka pomohl připravit v závěru prostřední části.
V závěrečném dějství svůj parádní výkon okrášlil gólem na 5:2, v čase 48:20 pak přesně našel Simona, který ranou z levého křídla nezaváhal.
"Sid je náš kapitán. Všichni víme, jak je pro tenhle tým důležitý," upozornil Malkin jenž ke dvěma zásahům přidal i jednu asistenci. "Opět ukázal, jak výjimečným je hráčem. Jsme nadšení, že je konečně zpět."
V dresu Wild jen mírnil debakl dvěma góly veterán Zach Parise, jednou se trefil i Marcus Foligno. Směrem dozadu ale Minnesota úplně propadla.
"Udělali jsme spoustu chyb, které soupeř okamžitě potrestal," povzdychl si Foligno. "Musíme se naučit, jak hrát celých 60 minut. To se nám totiž dlouhodobě nedaří."
Crosby byl zcela po zásluze vyhlášen první hvězdou zápasu. Stalo se mu už podruhé v kariéře, že hned v prvním startu po dlouhodobé absenci zaznamenal čtyřbodový duel. Zvládl to už 21. listopadu 2011 při výhře 5:0 nad New York Islanders.
Na cenný milník dosáhl i obránce Pittsburghu Kris Letang, jenž poskočil na metu 400 asistencí v kariéře. Stal se tak prvním zadákem v historii Penguins, který se na takové číslo dostal.

Simon zužitkoval parádní přihrávku Crosbyho

Hronek gólem jen mírnil debakl
V naprosto jednoznačnou záležitost se proměnil střet mezi celky New York Islanders a Detroit Red Wings. Tým z Long Islandu svého soupeře deklasoval 8:2 a rychle se tak oklepal z nedávné porážky v derby s New York Rangers. Za hosty se jednou trefil obránce Filip Hronek.
"Tohle byla ta reakce, kterou od nás trenér očekával," prohodil útočník Brock Nelson. "Celý den jsme mluvili o tom, že musíme přidat. V zápase se nám to povedlo, měli jsme ho plně pod kontrolou."
Islanders se během úvodních osmi minut ujali vedení 3:0 a svůj náskok postupně navyšovali. Dvakrát se trefil Nelson, po gólu a asistenci pak přidali Jordan Eberle, Anders Lee, Josh Bailey, Anthony Beauvilier a Leo Komarov. Příkladně rozložená produktivita napříč všemi formacemi.
"Začátek byl z naší strany mizerný, takhle jsme si to vůbec nepředstavovali," přiznal hostující útočník Dylan Larkin. "Našemu brankáři jsme tentokrát vůbec nepomohli. Těžko se mi vysvětluje, proč jsme podali takový výkon."
Nejvytíženějším hráčem Detroitu byl opět Hronek, jenž na ledě strávil více než 23 minut. Útěchou mu může být alespoň devátý gól v sezoně. Český bek se prosadil v čase 11:45 ranou od modré čáry, už ale pouze zmírnil vysokou porážku.
"Věděli jsme, že musíme na porážku s Rangers zareagovat," upozornil obránce Islanders Ryan Pulock. "Je dobře, že jsme hráli hned druhý den, alespoň jsme neměli čas o tom moc přemýšlet."

Hronek překonal Greisse střelou na vyrážečku

Mattthews hattrickem zatlačil na Pastrňáka
Zlatý trůn pro aktuálně nejlepšího střelce ligy, ve kterém stále sedí český fantom David Pastrňák, se začíná povážlivě kývat. Útočník Auston Matthews totiž hattrickem přispěl k vítězství Toronto Maple Leafs 7:4 nad New Jersey Devils a dostal se na metu 34 branek v sezoně. Na hvězdu Boston Bruins ztrácí už jen dvě trefy.
"Spoluhráči zahráli fantasticky, připravili mi spoustu skvělých šancí. Já jsem se jen snažil být v zakončení přesný," pokrčil rameny elitní útočník, jenž oslavil svůj první hattrick od 12. října 2016, kdy se v debutu v NHL trefil dokonce čtyřikrát.
Maple Leafs měli průběh duelu plně ve své režii. Už v první třetině si vypracovali náskok tří branek a nebylo pochyb o tom, že směřují prvním triumfem z posledních čtyř utkání.
K Matthewsovi se gólem a dvěma asistencemi připojil kapitán John Tavares, branku a nahrávku pak zaznamenali útočníci Zach Hyman a William Nylander.
V dresu hostů navzdory vysoké porážce zazářil Blake Coleman, který stejně jako Matthews uhranul hattrickem. Nebodoval naopak Pavel Zacha. A to ani navzdory tomu, že ho trenér Alain Nasreddine přesunul do elitní formace.
"Z nějakého důvodu se nám vůbec nedaří vstupy do zápasů," prohlásil kouč Devils. "V tuhle chvíli nedokážu říct, proč to tak je. Ale musíme s tím něco dělat."

Matthews pomohl hattrickem k výhře Toronta

Merzlinkis vynuloval Bruins
Druhým čistým kontem v řadě se blýskl gólman Elvis Merzlinkis, jenž dovedl Columbus Blue Jackets k triumfu 3:0 nad Boston Bruins. Lotyšský gólman si po Vegas Golden Knights podmanil dalšího elitního soupeře. Celkem předvedl 27 úspěšných zákroků, nevyzrál na něj nejlepší ligový střelec David Pastrňák.
"Celý tým pracoval velice tvrdě," pochvaloval si Merzlinkis. "Měli jsme výborný pohyb, u většiny puků jsme byli jako první. Bostonu jsme toho směrem dopředu moc nedovolili."
Domácí mužstvo poslal do výhody v čase 13:27 Alex Wennberg, v závěrečném dějství pak pečetili cenný trium Kevin Stenlund a Riley Nash.
"Většinou si ve složitých momentech dokážeme pomoci přesilovými hrami, to se nám ale tentokrát nepovedlo. Ve hře pět na pět jsme se nedokázali výrazněji prosadit," uznal hostující kouč Bruce Cassidy.
Velkou nepříjemností pro Boston jen i fakt, že přišel o gólmana Tuuku Raska. Finský reprezentant musel z utkání odstoupit už po 72 vteřinách. Na vině byl úder loktem do hlavy ze strany útočníka Columbusu Emila Bemströma.
"Loket do hlavy, víc k tomu nemám co říct," prohodil naštvaný Cassidy. "Rozhodčí to přehlédli, nedá se nic dělat. Pro nás je to samozřejmě hodně nešťastná věc, přišli jsme o brankářskou jedničku."
Ostatní zápasy: Noskův gól prohru neodvrátil, Dallas otočil duel v Coloradu
Šestý gól v sezoně nepřinesl příliš radosti Tomáši Noskovi, jeho Vegas Golden Knights totiž prohráli na ledě Buffalo Sabres 2:4. Brankou a dvěma asistencemi zazářil domácí útočník Sam Reinhart.
Roli favorita splnili hokejisté týmu Tampa Bay Lightning, kteří na vlastním ledě udolali Los Angeles Kings 4:3 po samostatných nájezdech. Ten rozhodující proměnil ve čtvrté sérii kapitán Steven Stamkos.
Skvělý výkon gólmana Connora Hellebuycka dovedl Winnipeg Jets k vítězství 4:0 nad Vancouver Canucks. Hellebuyck pochytal všech 41 střel soupeře, dvěma góly a nahrávkou pak zazářil útočník Kyle Connor.
Výhodu domácího ledu zužitkovali Arizona Coyotes, kteří přestříleli San Jose Sharks 6:3. Po dvou brankách a jedné asistenci si připsali domácí útočníci Taylor Hall a Phil Kessel. Tomas Hertl a Radim Simek v dresu hostů nebodovali.
Parádní obrat se povedl hokejistům Dallas Stars, kteří sice po první třetině prohrávali v aréně Colorado Avalanche 0:2, nakonec ale slavili triumf 3:2 po prodloužení. Velký obrat završil v čase 61:54 obránce Esa Lindell.
Čtvrtou výhru z posledních pěti utkání urvali Edmonton Oilers, kteří před svými fanoušky zlomili Nashville Predators 4:2. Leon Draisaitl zaznamenal dvě branky a asistenci, Connor McDavid připojil tři nahrávky.