Staal rozhodl v prodloužení o výhře Caroliny

Hokejisté týmu Carolina Hurricanes úspěšně navázali na vyřazení obhájců Stanley Cupu Washington Capitals. Na úvod série 2. kola vyhráli na ledě New York Islanders 1:0 po prodloužení a připravili tak domácím první prohru v letošním play off.

Český brankář ve službách vítězů Petr Mrázek se pod úspěšné vykročení do série podepsal 31 úspěšnými zákroky, vychytal druhou nulu během letošních vyřazovacích bitev a byl vyhlášen největší hvězdou zápasu. Jediný gól dal v čase 64:04 Jordan Staal.
New York Islanders - Carolina Hurricanes 0:1 po prodl. (stav série: 0:1)
Islanders se mohli na zápas chystat už od 16. dubna, kdy bez porážky uzavřeli v nejkratším možném termínu sérii proti Pittsburgh Penguins. Zatímco ale Penguins dali pokaždé během základní hrací doby alespoň tři góly, na Hurricanes za více než 64 minut recept nenašli.
Mrázek vychytal lapačkou na konci 14. minuty sólo v podání Joshe Baileyho, který zakončoval do bekhendu. Ani jeho protějšek Robin Lehner se nenechal zahanbit, když zlikvidoval před první přestávkou šanci Brocka McGinna, střelce postupového gólu Hurricanes.
[Kompletní pokrytí série New Yorku s Carolinou]
Zkraje druhého dějství si na Mrázka nepřišel střelou zápěstím Jordan Eberle, Lehner zase sebral v jeho polovině radost Gregu McKeggovi. Mathew Barzal ve 38. minutě dostal s pomocí tyčky puk do branky, jenže gól domácích nebyl uznán kvůli nedovolenému bránění Mrázkovi, jehož se dopustil Anders Lee.
"Nemyslím si, že bych musel po dnešku měnit nějak moc věcí," uvedl kouč poražených Barry Trotz. "Kdybychom využili některé z našich šancí, mohl to být úplně jiný příběh."
Rozhodující okamžik přišel poté, co vypálil Nino Niederreiter, jeho rána se odrazila od zadního mantinelu přímo ke Staalovi a ten zakončením bez přípravy s využitím levé Lehnerovi brusle rozjásal hostující střídačku.
Pro Staala šlo o třetí zápas v řadě, v němž skóroval. "Puk se odrazil od mantinelu a dostal se ke mně, ani pořádně nevím jak," řekl Staal. "Snažím se dávat góly a pomoci tak vyhrávat zápasy. Nevím, kde se to bere, ale nemohu si rozhodně stěžovat."
Mrázek zůstal neprůstřelný, celkem už popáté za 19 zápasů kariéry v play off. Stejně jako on si 31 zásahů připsal i Lehner.
"Tohle jsou ty zápasy, kde může jediný špatný odraz změnit úplně všechno," poznamenal Mrázek. "Jsme samozřejmě šťastní za výhru, první zápas je náš, ale musíme se dobře připravit na zápas číslo 2."

Mrázek lapačkou zlikvidoval blafák Baileyho v úniku

Ten se stejně jako všechny zbývající domácí zápasy Islanders v letošním play off bude hrát v Barclays Center, zatímco s Penguins využili v obou případech Nassau Coliseum.
"Musíme vše vidět z nadhledu a soustředit se na sérii jako na celek," zdůraznil kapitán Islanders Lee. "Takže je potřeba se poučit z dneška, semknout se a jít zpátky do práce. Za pár dnů nás čeká hodně důležitý zápas, v němž už potřebujeme tu výhodu domácího prostředí využít."
Další zápas: Neděle 28. dubna 21:00 SELČ v Barclays Center v New Yorku.