Washington Capitals sahají po historicky prvním triumfu ve Stanley Cupu. Ve čtvrtém finálovém souboji vyhráli v domácí Capital One Areně nad Vegas Golden Knights 6:2 a vedou 3:1 na zápasy. Gólem se na úspěchu týmu z hlavního města Spojených států amerických podílel i český obránce Michal Kempný. Čtyřmi asistencemi se podepsal pod mečbol Capitals lídr produktivity Evgeny Kuznetsov.

Washington Capitals - Vegas Golden Knights 6:2 (stav série 3:1)
Dosud nejjasněji se vyvíjející zápas zlomili Capitals v první třetině, kterou vyhráli 3:0. Mezi střelce se v ní zapsali útočníci T.J. Oshie, Tom Wilson a Devante Smith-Pelly. V 36. minutě pojistil náskok obránce John Carlson. V závěrečné části snížili na 2:4 James Neal s Reillym Smithem, ale pak udeřili ještě Kempný a Brett Connolly.
Více k tématu: [Hra centimetrů. Vegas místo sítě trefovalo tyčky]
"Chybí nám jedna výhra, ale ta je nejtěžší. Věděli jsme, že je pro nás tento zápas velice důležitý. Měli jsme i trochu štěstí při těch tyčkách. My jsme ale své šance využil, drželi jsme se našeho systému a výsledek se dostavil," řekl kapitán Washingtonu Alex Ovechkin.
Poprvé ve finálové sérii se dostal do sestavy Golden Knights slovenský útočník Tomáš Tatar, který nahradil na levém křídle třetí formace po boku Ryana Carpentera s Cody Eakinem forvarda Davida Perrona. Předtím hrál Tatar naposledy 16. května ve třetím utkání finále Západní konference proti Winnipeg Jets.
Byla to jediná změna. V barvách Capitals si užili úspěšný duel opět Češi Kempný s útočníkem Jakubem Vránou, bek Jakub Jeřábek zůstal znovu na tribuně. V dresu Vegas nechyběl forvard Tomáš Nosek.
Golden Knights, kteří za sebou měli vůbec poprvé v play off dvě porážky za sebou, mohli do utkání vstoupit lépe, ale neproměnili velké příležitosti.

Utkání sice načal pokusem do tyče domácí kapitán Alex Ovechkin, vzápětí ale pomohla konstrukce branky Bradenu Holtbymu po teči Erika Hauly a při vyloučení Johna Carlsona i po zakončení Neala, který měl před sebou zcela odkrytou branku.
"Bylo to perfektně sehrané. Na začátku jsem myslel, že (Haula) bude střílet, ale počkal. Udělal to skvěle, Holtby byl úplně mimo. Dal mi to, chvíli jsem počkal, protože tam ještě ležel Niskaken, ale trefil jsem jen tyč. Devětkrát z deseti pokusů by to skončilo v brance," litoval Neal.
V polovině první třetiny při trestu Colina Millera otevřel skóre Oshie, který se prosadil z dorážky po předchozí kombinaci Nicklase Backstroma s Kuznetsovem. "Snažím se odvádět svou práci a pomoci, jak umím. Jdu střídání od střídání a plním všechno, co mám za úkol," uvedl Oshie, který si v utkání připsal celkem tři body za gól a dvě asistence.
Centr elitní formace Kuznetsov byl i u druhé branky v 17. minutě, kdy si s ním narazil puk Wilson a z pozice mezi kruhy překonal Marc-Andreho Fleuryho. V čase 19:39 přišla další rána pro Golden Knights, když pas Matta Niskanena od modré čáry zužitkoval Smith-Pelly.

"Skóre bylo frustrující, protože si myslím, že to byla dosud naše nejlepší třetina ve finále. Dvakrát jsme trefili tyč, měli jsme další šance, ale nic jsme z toho nevytěžili," prohlásil trenér Vegas Gerard Gallant.
Po rychlém brejku a pokusu střelce třetího gólu ve 28. minutě mohl zvýšit Kempný, ale puk se od něj v brankovišti odrazil vedle pravé tyče Fleuryho branky. O několik sekund později trefil na druhé straně Brayden McNabb od modré čáry tyč.
Capitals dokázali potrestat i druhé vyloučení Golden Knights a při Nealově pobytu na trestné lavici se z levého kruhu trefil Carlson. Golden Knights se nevzdali. Neal ve 46. minutě těsně po skončení Kuznetsovova trestu poprvé překonal Holtbyho a v čase 52:26 Reilly Smith snížil na 2:4.
Všechny novinky a zprávy ze Stanley Cupu na Twitteru [@NHLcz]
Za 73 sekund ale v době, kdy se hrálo čtyři na čtyři, uvolnil Backstrom Kempného, který z levého kruhu rozjásal fanoušky Capitals. Vylepšil si ve finálové sérii bilanci na tři body za gól a dvě asistence.
Výsledek dovršil 69 sekund před koncem Connolly, který využil třetí přesilovou hru v utkání. Asistoval mu i Kuznetsov, který si jako první hráč od roku 1996 připsal ve finále Stanley Cupu čtyři přihrávky. Naposledy to dokázal v zápase číslo 2 před 22 lety Joe Sakic z celku Colorado Avalanche.
Další zápas:Čtvrtek 7. června (pátek 8. června května ve 2:00 SELČ) v T-Mobile Areně ve Vegas.