Jessica Campbell Seatle Kraken

Jessica Campbellová se stala první ženou, která byla jmenována trenérkou v NHL. Ve středu byla najata jako asistentka týmu Seattle Kraken.

Dvaatřicetiletá bývalá útočnice se připojila ke štábu Dana Bylsmy, který byl 28. května jmenován druhým trenérem v historii Kraken. Campbellová byla v uplynulých dvou sezonách Bylsmovou asistentkou i v Coachella Valley v American Hockey League.

"Během našeho společného působení jsem poznal Jessičino odhodlání rozvíjet hráče jako jsou Tye Kartye, Shane Wright a Ryker Evans. To bylo důležitým faktorem. Těším se na další spolupráci v NHL," řekl Bylsma

Campbellová se připojila ke skupině žen, jež koučovaly zápas NHL, když se 26. září 2023 připojila k Bylsmovi za střídačkou při prohře Kraken 2:3 s Calgary Flames v předsezonním zápase v Climate Pledge Areně. Následovala tak Kori Cheverieovou, která o den dřív hostovala jako trenérka Pittsburghu Penguins. 

Coachella Valley jmenovalo Campbellovou první ženou na plný úvazek jako asistentku v AHL 4. července 2022.

"Důvod, proč jsme ji najali, nebyl ten, že je žena, ale že je to dobrá trenérka," řekl generální manažer Kraken Ron Francis. "Má zkušenosti nejen s bruslením, ale i s rozvojem dovedností."

Campbellová pomohla týmu Firebirds dostat se do finále Calder Cupu už v sezoně 2022-23 a letos znovu. Byla také první ženou, jež trénovala na mistrovství světa mužů IIHF v roce 202, jako asistentka německého týmu, jehož součástí byl i brankář Kraken Philipp Grubauer.

"Nastal okamžik, kdy jsem si uvědomila, že v našem týmu trénuji hráče z NHL," řekla Campbellová webu Kraken v den, kdy ji najalo Coachella Valley. "Moje slova byla vítána a byla jsem respektována. Uvědomila jsem si, že to dokážu."

Campbellová začala svou kariéru mezi kluky v rodném Rocanville v Saskatchewanu, kde se dívčí hokej tehdy nehrál. Čtyři sezony strávila jako útočnice na Cornellově univerzitě a profesionálně v Calgary v Kanadské ženské hokejové lize a v Malmö ve švédské ženské lize. Nastoupila také za Kanadu, která získala stříbrnou medaili na mistrovství světa 2015.

Po skončení hráčské dráhy začala Campbellová pracovat jako trenérka bruslení a dovedností. To odstartovalo její trenérskou kariéru, která ji zavedla zpět do Malmö, Tri-City v a také do Norimberku. 

Během covidové pandemie vedla v Kelowně v Britské Kolumbii skupinu hráčů NHL, mezi nimiž byli obránce Luke Schenn (Nashville Predators), útočníci Tyson Jost (Buffalo Sabres), Mathew Barzal (New York Islanders) a bývalý kapitán Predators Shea Weber.

"Jako mladá jsem vyrůstala a snila o tom, že budu hrát v NHL, protože nic jiného jsem neznala," řekla Campbellová. "Nikdy jsem si nepředstavovala, že bych mohla trénovat na této úrovni. Chce to jen sklopit hlavu, odvádět práci a kam mě to zavede, tam mě to zavede. Jsem samozřejmě poctěna, že jsem na této cestě. Dobrá práce je potřeba k tomu, abych dosáhla tohoto cíle."

Kraken ve středu také jmenovali asistentem trenéra Boba Woodse .

"Jsme přesvědčeni, že Bob i Jessica budou mít pro náš tým okamžitý přínos," řekl Francis, který propustil 29. dubna z funkce kouče Davea Hakstola.

Bylsma, jenž bude v NHL trénovat poprvé od sezony 2016-17, má v 565 zápasech NHL bilanci 320-190-55. V roce 2009 dovedl Pittsburgh ke Stanley Cupu.