Boston deklasoval Carolinu a v sérii vede 2:0

Hokejisté Boston Bruins porazili ve druhém utkání série finále Východní konference tým Carolina Hurricanes jednoznačně 6:2. Jsou tak dva kroky od závěrečné bitvy o Stanley Cup, o nějž hráli naposledy před šesti lety, kdy podlehli Chicago Blackhawks.

Svůj podíl na vysokém vítězství měli i čeští útočníci ve službách Bruins. David Pastrňák i David Krejčí si připsali po nahrávce. Domácí obránce Matt Grzelcyk dvakrát skóroval a byl vyhlášen první hvězdou, celý zápas odchytal v hostujícím dresu Petr Mrázek.
Boston Bruins - Carolina Hurricanes 6:2 (stav série: 2:0)
Na první gól v TD Garden se čekalo do 16. minuty, kdy otevřel skóre Grzelcyk. Mrázek měl na jeho trefě svůj podíl, když střelu z úhlu propustil za svá záda mezi betony.
"Nebyl jsem zrovna šťastný za tenhle gól. Takovou střelu bych měl mít," sypal si Mrázek popel na hlavu.
O tři minuty později pálil při přesilovce z kruhu Pastrňák a po závaru před brankou zvýšil na 2:0 Jake DeBrusk, když protlačil za Mrázka druhou dorážku.

DeBrusk se prosadil v přesilové hře

Bruins měli zápas pevně v rukou od 24. minuty, kdy Connor Clifton přidal třetí gól. Poté, co se k němu kousek od brankoviště ideálně odrazil kotouč, zavěsil snadno do prázdné branky a mohl tak slavit svůj první gólový zářez v NHL.
"To bylo tedy něco. Vážně šlo o něco mimořádného," prohlásil Clifton. "Budu si to navždy pamatovat. Podali jsme navíc jako celý tým velmi dobrý výkon a dosáhli tak velmi důležité výhry."
Ještě před druhou pauzou přišla další využitá přesilovka v podání Bostonu, když hrdina zápasu Grzelcyk slavil druhý zásah v utkání po zakončení bekhendem z mezikruží.
Stal se tak teprve pátým obráncem Bruins v uplynulých 35 letech, který dal v utkání play off více než jeden gól. Před ním to dokázali Ray Bourque (1990), Darren Van Impe (1998), Daniel McGillis (2003) a dvakrát Zdeno Chára (2010 a 2011).
Když pak v nástupu do třetí části skórovali David Backes za přispění Krejčího po tvrdé práci českého forvarda na brankovišti a Danton Heinen, vypadalo to pro hosty na nepěkný debakl.
Ten nakonec alespoň zmírnili povedenou tečí Justin Williams a Teuvo Teravainen, k němuž špatně rozehrál kotouč domácí brankář Rask.
Charlie Coyle a Torey Krug si shodně připsali tři asistence. Mrázek vydržel v brankovišti Hurricanes až do konce a do statistik si připsal 19 úspěšných zásahů. Jeho protějšek Tuukka Rask jich stihl 21.
"Myslím, že bylo moc důležité, jak se nám takto podařilo využít výhody domácího prostředí," pochvaloval si Grzelcyk. "Šli jsme do utkání připravení a náš tým zase ukázal, jak je silný. Chtěli jsme vydržet hrát po celých 60 minut. Myslím, že hlavně ve druhé třetině jsme hráli skvěle."
Mrázkovi úvodní dva duely série příliš nevyšly. Za 120 minut hry dostal 10 gólů z 53 střel a inkasoval průměrně z každé páté rány (úspěšnost zákroků 81,1 procenta).
Není tak úplně zřejmé, zda kouč Caroliny Rod Brind'Amour nesáhne před utkáním číslo 3 ke změně a nepošle do branky Curtise McElhinneyho.
"My musíme tohle předně nějak vstřebat," prohlásil Brind'Amour, aniž by naznačil více. "Pak je potřeba, abychom se posunuli dopředu."
"Tohle je těžké pro každého člena našeho týmu, zejména pak pro Mrázka. Ano, dostal laciný první gól. A sám to dobře ví. Ale dneska celkově nešly věci tak, jak bychom si přáli."
[Kompletní pokrytí série Bostonu s Carolinou]
Série se stěhuje do Severní Caroliny a před Hurricanes bude velmi složitý úkol.
"Tohle od nás nebyl zrovna moc dobrý zápas. A ani Mrázkovi jsme příliš nepomohli," připustil útočník poražených Sebastian Aho. "Bruins hráli dobře, na nás to dnes stačilo."
"Už jsme v této situaci byli," připomněl Mrázek vývoj série úvodního kola s obhájcem Stanley Cupu Washingtonem. "Teď jedeme domů a moc dobře víme, co a jak je třeba. Hlavně musíme zapomenout rychle na dnešek a myslet už na zápas, který nás čeká."
Další zápas: Úterý 14. května (středa 15. května 2:00 SELČ) v PNC Areně v Raleighu.