Barkov-12116

Že nedal 21 zápasů gól, tím se finský útočník Florida Panthers Aleksander Barkov vůbec netrápil. V prodloužení na ledě Detroit Red Wings předvedl proti Petru Mrázkovi natolik chladnokrevný blafák, jakoby podobné situace s přehledem zakončoval každý večer. Hodinářská práce ze třetí minuty nastavení zařídila první výhru pro nového vládce floridské lavičky Toma Rowea.

Barkov se trefil v úvodních dvou zápasech sezony, ale od 15. října nastala gólová pauza, která se natahovala a natahovala. Finský centr sice nabíral asistence, ale puky z jeho hokejky se za brankovou čáru nedostávaly.
"Když se na něj podíváte, nevypadá, že by ho to nějak užíralo. Sedí tam na lavičce klidný jako okurka a nedělá si starosti," řekl Rowe po předchozím zápase s Chicago Blackhawks.
Barkova tím ale možná trochu vyprovokoval a motivoval správným směrem. V Detroitu totiž finský hokejista s ruskými kořeny vypálil na Mrázka hned sedm střel, daleko nejvíc za poslední dobu.
"Ten poslední gól si už vůbec nepamatuju, takže bylo hezké vidět puk, jak míří do sítě. Vítězný pocit je ještě o něco lepší," řekl Barkov, který před čtvrtečním zápasem skóroval naposled také proti Mrázkovi.
"Je to tahoun, což v posledních utkáních jasně dokazoval," chválil klíčového muže sestavy Rowe, který zažil vítězství v NHL poprvé ve své krátké kariéře hlavního kouče. Ve funkci je teprve od pondělka.
"Musí to být pro něj výjimečný večer. Snad takových s námi zažije ještě hodně," doufal floridský kapitán Derek MacKenzie. Puk ze zápasu si ostatně Rowe odnesl jako suvenýr.

Panthers přitom zápas odstartovali stylem, jaký mají od nového trenéra zakázaný. Aaron Ekblad v obranném pásmu zadovkou mezi nohama přihrál Barkovovi na paty a Henrik Zetterberg skvělým bekhendem otevřel skóre.
"Bylo to moc riskantní. Red Wings se na nás ale vrhli opravdu hladově. Jenže už do konce třetiny jsme dokázali vyrovnat, což bylo klíčové," těšilo Rowea, který svou hráčskou kariéru zakončil právě v Detroitu a byl u toho, když Mike Illitch v roce 1982 koupil Red Wings od Bruce Norrise za osm milionů dolarů.
Panthers se nepropadli do deprese, když byl odvolán krásný gól Vincenta Trochecka kvůli předchozímu ofsajdu. Za chvíli srovnal tečovanou dělovkou Jason Demers a Mrázek se hodně zlobil na clonícího detroitského beka Dannyho DeKeysera, o jehož hokejku puk změnil směr.
"Řekl jsem klukům mezi třetinami, že si výhru zasloužíme," prohlásil Rowe, jehož svěřenci přestříleli Detroit v poměru 30:21. Tu poslední střelu vyslal Barkov, který tak dával svůj druhý gól kariéry v prodloužení.
Gratuloval mu k němu pochopitelně i Jágr, který s 19 trefami v nastavení vévodí této historické statistice. O jednu méně má Alexander Ovechkin, už patnáctý zásah v prodloužení si pak ve čtvrtek zapsal Marián Hossa z Chicago Blackhawks.