Flying_Backstrom

Det är inte många som tippat att Nicklas Bäckström och Washington Capitals kommer att ha särskilt mycket att säga till om i jakten på Stanley Cup bakom topplag som Boston och Tampa Bay i stentuffa Eastern Conference. Men frågan är om inte Capitals kanske är ligans allra hetaste utmanare just nu? De har under alla omständigheter toppat formen ordentligt inför slutspelet.

Inte minst Nicklas Bäckström, som överlag haft en med hans mått mätt ganska blek säsong produktionsmässigt. Efter 66 spelade matcher hade den svenske centern bara gjort 49 poäng och var långt ifrån karriärsnittet om nästan en poäng per match.
Men både Bäckström och laget har hittat formen. Capitals har tagit fyra raka segrar och klättrat upp i toppen av Metropolitan Division. På de matcherna har Bäckström gjort tre mål och fyra assist och bidragit med poäng i samtliga matcher. När laget på fredagen slog tillbaka New York Islanders med stora siffror för andra dagen i rad i lagens back to back-möten (7-3 i Brooklyn i torsdags, 6-3 i Washington i går) stod Bäckström för ett mål och en assist. Därmed är han nu uppe på 56 poäng på 70 matcher.

Det var vid ställningen 1-1 och matchen i lite dödläge i den andra perioden som Bäckström klev fram och in i handlingarna på allvar.
Först slog han in 2-1 i powerplay efter dryga sju minuter. Och i slutet av perioden var han med och spelade fram Matt Niskanen till 3-1. Efter det kunde inte Islanders komma tillbaka in i matchen.
- Du kan inte sitta i utvisningsbåset mot det laget, sa Islanders tränare Doug Weight, vars lag nu förlorat tio av de elva senaste matcherna efter att återigen ha fått se sitt lag hårt ansatta av Capitals erkänt starka power play, där just Bäckström ofta är den ledande kraften.
Capitals vinner matcher, och inte bara Bäckström har hittat formen. Dessutom tycks spelare som André Burakovsky (1+1 i torsdags) och Jakub Vrana (1+1 på fredagen) ha hittat rytmen vid rätt tillfälle. Som en konsekvens av detta har Capitals börjat göra mål nästan som i fornstora dagar, och det är inte längre bara Alexander Ovechkin som producerar. På de 13 mål Capitals gjort på Islanders inom loppet av två dagar har Ovechkin inte gjort ett enda.
Tränaren Barry Trotz gläds åt den utvecklingen.
- Allt som oftast den här säsongen har vi haft killar som haft poängtorka och Ovechkin har varit den främsta delen i ekvationen som gjort att vi vunnit hockeymatcher. Vi har vetat att vi kommer att göra mål i power play eller att Ovi kommer att göra mål eller att någon annan chippar in. Men det har varit en del poängtorka, och just nu är det som om alla har börjat producera igen, säger Capitals tränare om det faktum att fler formationer börjat komma igång produktionsmässigt.
Relaterat material: [Djupanalys: Alexander Ovechkin]
- Det är viktigt att ha balans. Jag tror ingen här oroar sig för att Ovechkin inte gjort mål de här matcherna, men det är viktigt att andra kliver fram. Vi vill ha självförtroende genom hela lineupen nu när vi går in i slutspelet, säger forwarden T.J. Oshie till USA Today.
Apropå självförtroende. En annan spelare som tycks ha gjort upp med sina demoner är ju T.J. Oshie själv. I torsdagens match i Brooklyn gjorde han äntligen mål för första gången sedan den 31 januari, och fyllde på med ytterligare en kasse i tom bur i slutskedet av matchen.
På fredagen var det Oshie som också öppnade målskyttet med sitt 15:e mål för säsongen.
- Personligen känner jag att jag har jobbat riktigt hårt den senaste tiden. Den här senaste månaden, och definitivt de senaste par veckorna här. Jag försöker få mitt spel till den nivå där det måste vara, jag har flyttat fötterna betydligt bättre. Det är bara skönt att få lite utdelning för det hårda arbetet, säger T.J. Oshie om målformen.
Nicklas Bäckström skrev dessutom in sig i klubbens historieböcker genom att bli den blott fjärde spelaren i klubbens historia som gjort 400 poäng på hemmaplan. Därmed ansluter han till en lista med välbekanta namn: Alexander Ovechkin (579), Mike Gartner (447) och Peter Bondra (445).

Den svenske centern är i nuläget bara trea i Capitals poängliga, men laget kommer att behöva honom och några av de andra offensiva hoten kvar i just den här formen. Inte minst eftersom matchen mot Islanders tyvärr också gav laget en del orosmoln.
Med sex sekunder av den andra perioden tvingades storstjärnan Evgeny Kuznetsov kliva av isen efter att ha fått en slashing och ramlat in i sargen. Inga uppdateringar på hans hälsostatus fanns tillgängliga efter matchen.
- Vi kommer att utvärdera honom under lördagen och så får vi se, sa Capitals tränare Barry Trotz om Kuznetsovs skada.
Just nu är det tätt på given med matcher för Capitals. Efter två raka mot Islanders väntar en chans på fem raka i Philadelphia under söndagen. För bara ett par veckor sedan slogs de båda lagen om topplaceringen i Metropolitan Division, men efter sju förluster på de senaste tio matcherna har Flyers tappat stinget ordentligt och jagas nu av New Jersey i kampen om tredjeplatsen. Dessutom kan Florida Panthers bli ett hot om den sista Wild Card-platsen.
Räkna med tufft motstånd för Bäckström och hans lagkamrater uppe i Philadelphia, alltså. Matchen börjar 22.00 svensk tid på söndagen.