ErikKarlsson

102 svenskar har spelat i National Hockey League så här långt den här säsongen. Rekord naturligtvis. Några är stora stjärnor i sina lag, några för en mer anonym tillvaro som tillfälliga ersättare för skadade spelare eller som bänknötare från farmarlaget.

Nicklas Bäckström har en ytterst viktig och verksam del i Washington Capitals anlopp mot Presidents Trophy. Elias Pettersson klarade "The Sophomore Jinx" med bravur: Vancouvers svenske anfallare som fick Calder Trophy som Årets Rookie i NHL förra säsongen, är på väg mot ett poängmässigt minst lika bra resultat den här säsongen. Och i Toronto Maple Leafs verkar William Nylander ha vaknat till lagom till jul: fem poäng (3+2) på de senaste fyra matcherna.
Det finns fler svenskar som visar kvalitet i National Hockey League. Och det finns de som det inte går så bra för just nu. NHL-com/sv har hittat fem önskerubriker där NHL-svenskarna står i fokus.
*** ***Läs också: [McDavid utsedd till All Star-kapten för fjärde gången]
Henrik Lundqvist tillbaka i gammalt gott slag
New York Rangers mest lysande stjärna satt säkert när klubbens ledning förra säsongen började trejda bort lite äldre spelare för att få in nytt friskt blod i klubben.
- Henrik Lundqvist är en del av vårt ombygge, han finns här som en ledare och lärare, förklarade klubbens ledning sin inställning till 37-åringen från Åre.
Detta trots att Lundqvist gjorde sin sämsta säsong 2018-19. Och faktum är att Lundqvists säsong 2019-20 är ännu sämre. När NHL tog uppehåll för julfirandet hade Lundqvist ett insläppta-målsnitt på 3.12, att jämföra med 3.07 förra säsongen, Kung Henrik sämsta i NHL-karriären.
Bulgarienfödde ryssen Alexandar Georgiev är ett snäpp bättre (2.93) efter 17 spelade matcher mot Lundqvists 21 matcher.
Nicklas Bäckström och Ovechkin firar igen
Han är en av de klarast lysande svenska stjärnorna i NHL. Men Nicklas Bäckström skulle aldrig ens tänka tanken att skryta om det - han är lika lågmäld och tillbakadragen som han var när han kom till NHL för 14 år sedan.
Nu är Bäckström och ständige sidekicken Alexander Ovechkin på väg mot Presidents Trophy och har därefter naturligtvis siktet inställt på Stanley Cup, en favorit i repris från 2018.

NJD-WSH: Bäckström gör sitt andra med snabbt skott

Bäckström förhandlar nu, utan agent, om ett nytt kontrakt med Washington. Han har alla trumf på hand: Capitals ägare Ted Leonsis har upprepade gånger sagt att han vill att Bäckström (och Ovechkin) avslutar sin karriärer i Washington.
Erik Karlsson lyfter San Jose Sharks
San Jose Sharks spelade final om Stanley Cup 2018, och gick till final i Western Conference förra säsongen. Och nu? Näst sist i Pacific Division och långt utanför slutspel från väst. Ett monumentalt misslyckande naturligtvis för ett lag med toppspelare som Logan Couture, Brent Burns, Evander Kane, Patrick Marleau och Marc-Edouard Vlasic. Samt Erik Karlsson.
Den småländske backen har fått mycket stryk för en en dålig säsong, men faktum är att Karlssons insats hittills åtminstone poängmässigt är lika bra som den han stod för i fjol. Fram till jul då hade Karlsson skrapat ihop 26 poäng (2+24). Fram till jul i år 27 poäng (3+24).
Karlsson är den typen av spelare som kan få med sig sina lagkamrater. Det behövs nu, mer än någonsin.
OEL leder Arizona till Stanley Cup
Många hade väl skrattat om någon före seriestarten antytt att Arizona Coyotes skulle vara ett topplag säsongen 2019-20. Men så är det: laget toppar Pacific Division på samma poäng som Vegas Golden Knights men med en match mindre spelad.
Coyotes har missat sju slutspel på raken, men det tänker man inte göra den här säsongen. En stor anledning till det är backen och lagkaptenen Oliver Ekman-Larsson.
Coyotes har spelare som Phil Kessel, Clayton Keller och Derek Stepan och på försvarssidan Ekman-Larsson, Niklas Hjalmarsson som snart är tillbaka efter en skada samt toppdraftade Jakob Chychrun.

ARI-MIN: Ekman-Larssons skott slinker in

Men lagkaptenen Oliver Ekman-Larsson är esset i rockärmen när Coyotes ska försöka nå slutspel - där laget verkligen kan bli en dark horse.
- Ekman-Larsson är vår viktigaste spelare, säger tränaren och NHL-veteranen Rick Tocchet.
Victor Olofsson blir Årets Rookie
Vem hade trott att efter nästan givne Jack Eichels namn i topp, få se namnet Victor Olofsson i Buffalo Sabres statistik-kolumn? Garanterat inte många. 24-åringen från Örnsköldsvik gjorde sex matcher för Buffalo förra säsongen, men har växt ut till något stort i år: 34 poäng (16+18) på 38 matcher borde få Calder Trophy-juryn att ta en extra titt på Olofsson - maxiåldern är ju 26 år, så den klarar han.
Följ oss på [Facebook och Twitter för ytterligare exklusivt material och NHL-nyheter!]
Speciellt har Olofsson varit framgångsrik i spelet i power play med fina 14 poäng (9+5) från sin position i Buffalos förstaline med Eichel och Sam Reinhart.