12032017ekman-larsson

Oliver Ekman-Larsson har skrivit på ett nytt åttaårskontrakt med Arizona Coyotes, det meddelade klubben under söndagen.

  • Vi är mycket glada över att Oliver stannar med oss de kommande åren. Han är en fantastisk spelare och vi ser fram emot att se vårt lag växa och utvecklas under hans ledarskap. Det är en stor dag för Coyotes fans och för vår organisation, sade Coyotes ägare Andrew Barroway.
    - Oliver är en av NHL's bästa backar och vi är extremt lyckliga över att ha säkrat upp honom på en kontraktsförlängning. Han är en speciell spelare och person och vi vill bygga vårt lag kring honom. Du kan inte vinna i den här ligan utan en elitback vid fronten och vi har turen nog att ha en sådan i "OEL". Vi ser fram emot åren med honom som vår ledare på och utanför isen, sade general manager John Chayka.
    - Det här är en lycklig dag för mig och min familj. Jag har alltid älskat att bo och spela i Arizona och det är här jag vill vara. Jag skrev på för Coyotes för att jag tror på vårt lag, jag tror på våra fans och jag tror på att vi tillsammans kan vinna här. Jag är tacksam till Andrew Barroway, John Chayka och Rick Tocchet för det förtroende de visat mig. Jag är otroligt förväntansfull inför säsongen, sade Oliver Ekman-Larsson.

Den 26-årige backen stod för 14 mål och 28 assist för 42 poäng på 82 matcher med Arizona den gångna säsongen. Han slutade dessutom på en fjärdeplats i den interna poängligan. Ekman-Larsson var främste back hos Coyotes sett till mål, assist, poäng och skott.
Ekman-Larsson har producerat 102 mål och 188 assist för 290 poäng på 576 matcher med Coyotes. Han befinner sig nu på en andraplats i klubbens historia sett till mest mål (102) och mest poäng (290) av en back.
När Ekman-Larsson gjorde sitt 100:e mål i NHL den 19 mars 2018 mot Calgary Flames blev han den sjätte svenska backen genom tiderna att göra 100 mål i NHL. Han har vidare stått för tio mål eller mer de senaste fem säsongerna.
Sedan 2014-15 leder Ekman-Larsson bland alla backar i NHL sett till powerplaymål (36) och matchvinnande mål (19).
Ekman-Larsson draftades av Coyotes i första rundan som sjätte spelare totalt i 2009 års draft. Han vann nyligen VM-guld med Sverige (2018) där han även utsågs till turneringens all star-lag.