BruinsMapleLeafs

Ešte pred zverejnením prvého a druhého NHL All-Decade tímu, ktorý bude odhalený 24. januára (25. januára o 0:30 SEČ), NHL vyhlasuje najlepšie akcie, momenty, udalosti a tím uplynulých desiatich rokov.
Každý deň bude na našej stránke zverejnený jeden výber podľa redakcií NHL.com a NHL.com International. Dnes vyhlasujeme Zápas desaťročia, ktorým sa stal siedmy súboj série 1. kola play off medzi Boston Bruins a Toronto Maple Leafs hraný 13. mája 2013.

Kto vtedy ten zápas videl, ešte stále na to volanie nevie zabudnúť.
"Bergeron! Bergeron!"
Hokejisti Bruins naskákali na ľad, keď komentátor Dave Goucher ako zmyslov zbavený kričal meno ich centra. Ten v čase 6:05 prvého predĺženia rozhodol o výhre 5:4 nad Torontom, ktorou Boston skompletizoval jeden z najväčších a najnepravdepodobnejších comebackov v histórii play off.
Tá eufória bola taká veľká, že hráči ani nesledovali, čo sa deje okolo.

BruinsMapleLeafs1

"Keď skáčete cez mantinel, zvyčajne sa jedným očkom pozeráte na chlapcov vedľa vás, pretože nechcete, aby vás niekto porezal korčuľou. Ale v tom momente sme v sebe mali tak veľa adrenalínu, bol to taký výbuch radosti, že záležalo len na tom, aby sme čo najrýchlejšie naskákali na ľad a potom jeden na druhého," spomínal český center David Krejci.
Ten pocit si dobre pamätá, aj keď odvtedy uplynulo už sedem rokov. Vidíte mu to na očiach, za ktorými sa znova odvíja séria, ktorú mali Bruins už takmer prehratú a potom sa do nej heroicky vrátili.
14 a pol minúty pred koncom tretej tretiny siedmeho duelu Nazem Kadri zvýšil na 4:1 pre Toronto. Bruins, ktorí predtým prišli o vedenie 3:1 na zápasy, boli na dne.
Aj keď v čase 9:18 skóroval Nathan Horton, stále im chýbali dva góly.
Čas bežal a zdalo sa, že toto bude pre mužstvo Zdena Cháru vtedy aj s posilou z uzávierky prestupov Jaromírom Jágrom v zostave koniec sezóny.
A potom 82 sekúnd pred koncom trafil Milan Lucic.
Minúta do konca, tlak Bruins. A 50,2 sekundy pred sirénou ho využil Bergeron.
4:4!
Watch: Youtube Video
"Keby sme tento zápas hrali stokrát, tak ho v 99 prípadoch nedotiahneme," myslí si útočník Chris Kelly. "Pamätám si, akí sme boli nadšení, keď sme išli pred predĺžením do kabíny. Zároveň nám však bolo jasné, že potrebujeme ešte jeden gól."
Keby v predĺžení prehrali, celý ten veľký návrat do zápasu by bol o ničom. Dnes by si naň už takmer nik nespomenul.
"Pripadáte si, akoby všetko kolabovalo, že ste na konci niečoho veľkého, pretože sme nevedeli, či ešte dáme dokopy také skvelé jadro tímu," povedal Bergeron o partii, ktorá o dva roky skôr pod Chárovým vedením vyhrala Stanley Cup. "Nechceli sme, aby sa to skončilo takto. Vyhrnuli sme si rukávy a niekde sme našli posledné zvyšky energie."
Tá energia nakoniec priniesla aj druhý gól vtedy ešte mladého centra. A následne aj explóziu šialeného nadšenia, s ktorou hráči Bruins skočili cez mantinel a zároveň aj do histórie.
Boston sa po veľkom comebacku bez problémov dostal až do finále: v druhom kole porazil New York Rangers 4:1 na zápasy, v treťom dokonca v štyroch dueloch spláchol Pittsburgh Penguins.
Stanley Cup však Chára a spol. v tej sezóne nezískali. Vybojovali ho Chicago Blackhawks, ktorí dvomi gólmi v priebehu 17 sekúnd otočili šiesty zápas v Bostone a neumožnili tak domácim vyrovnať sériu.
Fanúšikovia Bruins však na ten večer 13. mája 2013 nikdy nezabudnú. Na to, ako už strácali vieru. Na následnú búrku. Na výbuch emócii. Na to, čo útočník Brad Marchand nazval "suverénne najzábavnejší moment, aký som v hokeji zažil."
Exkluzívny obsah a všetko podstatné o NHL: sledujte náš [Facebook a Twitter!]
Kategórie All-Decade:
Streda 15. januára: Zákrok desaťročia -- Braden Holtby, 2. finále Stanley Cupu 2018
Štvrtok: Tréner desaťročia -- Joel Quennevile
Piatok: Klub desaťročia -- Chicago Blackhawks
Sobota: Séria desaťročia -- Finále Západnej konferencie Los Angeles vs. Chicago
Nedeľa: Zápas desaťročia -- 7. zápas 1. kola play off Boston vs. Toronto
Pondelok: Udalosť desaťročia
Utorok: Moment desaťročia
Streda 22. januára: Gól desaťročia
Piatok 24. januára: Prvý a druhý All-Decade tím