CanadaGermany528

Hokejisti Kanady si odvezú cez oceán pohár pre majstrov sveta. Vo finále svetového šampionátu IIHF v Tampere zdolali Nemecko 5:2 a získali tak štvrtú medailu za posledné štyri MS, z toho druhú zlatú za štyri roky.

V súboji o bronz uspelo Lotyšsko, ktoré vďaka výhre 4:3 po predĺžení nad Spojenými štátmi vybojovalo historicky prvé medaily na MS. Jeho brankár Arturs Šilovs bol vyhlásený za najužitočnejšieho hráča turnaja.

Zlato pre Kanadu vystrelil Sammy Blais (St. Louis Blues), ktorý dal vo finále dva góly vrátane toho víťazného. Gól a prihrávku si pripísal Lawson Crouse (Arizona Coyotes), dve asistencie mal Peyton Krebs (Buffalo Sabres). Brankár Samuel Montembeault (Montreal Canadiens) dostal dva góly z 23 striel.

"Krásny pocit. V Európe sme už mesiac a sme tu práve kvôli tomuto momentu, kvôli tomu, aby sme si mohli zahrať zápas o zlato. Máme šťastie, že sme ho vyhrali a je skvelé, že si môžeme triumf užiť s rodinami," tešil sa Blais v rozhovore pre stanicu TSN. "Chémia nášho tímu je neskutočná. Pripadá mi, ako keby sme spolu hrali už dva roky. Tešíme sa, že sa vrátime domov a privezieme zlaté medaily našim fanúšikom."

Hokejisti Nemecka odchádzali po finále z ľadu so zvesenými hlavami, ale ich tohtoročné vystúpenie pre nich napriek prehre bolo obrovským úspechom. Striebro z majstrovstiev sveta majú po 70 rokoch a sú to pre nich ešte len štvrté medaily v histórii (1930, 1953 striebro, 1934 bronz).

Vo finále bol opäť výrazný obranca Moritz Seider, ktorý prihral na obidva nemecké góly. Mathias Niederberger inkasoval štyrikrát z 27 striel.

Nemci vo finále dvakrát viedli. Prvýkrát po siedmich minútach, keď sa skvelou strelou nad brankárovým betónom po skvelej prihrávke Seidera presadil J.J. Peterka (Buffalo), druhýkrát v polovici zápasu, v ktorom skóroval Daniel Fischbuch. Lenže Kanada vždy rýchlo vyrovnala: najprv Blais tri minúty po úvodnom góle, v druhej tretine po necelých štyroch minútach v presilovke Crouse.

Rozhodujúci gól padol na konci 5. minúty tretej časti po chybe obrancu Maksymiliana Szubera, ktorého za bránku obral o puk Cody Glass (Nashville Predators) a Blais po jeho obídení bránky dorazil do siete voľný puk. V čase 51:51 potrestal ďalší nemecký kiks kapitán Tyler Toffoli, ktorý si v situácii troch na jedného namiesto kombinácie vybral presnú strelu medzi betóny.

Nemecko už na zvrat nemalo silu, aj keď sa tri minúty pred koncom pokúsilo hrať bez brankára. To však prinieslo len pečať Scotta Laughtona (Philadelphia Flyers) do prázdnej bránky.

Kanada hrala finále v 13 z posledných 21 šampionátov a sedem z nich vyhrala. Vďaka tomu sa s 28. titulom osamostatnila na čele najčastejších víťazov MS.

Z titulu sa raduje aj Adam Fantilli, ktorý je považovaný za najväčší talent pred tohtoročným draftom NHL po Connorovi Bedardovi. Osemnásťročný útočník sa stal ešte len druhým Kanaďanom v histórii (a 11. celkovo), ktorý v jednom roku získal zlato na majstrovstvách sveta juniorov aj dospelých.

Bronzové Lotyšsko je na nohách

Zoznam medailistov z majstrovstiev sveta sa rozrástol o ďalšieho člena. Stalo sa ním Lotyšsko, ktoré v nedeľu popoludní vybojovalo bronz, keď v 'malom finále' porazilo Spojené státy 4:3 po predĺžení.

Dvomi gólmi sa o to zaslúžil Kristians Rubins, ktorý päť a pol minúty pred koncom 3. tretiny vyrovnal a potom v čase 61:22 vystrelil výhru po predĺžení. Rihards Bukarts si pripísal tri asistencie, brankár Šilovs chytil 26 z 29 striel USA.

Američanom nestačili ani dva góly Rocca Grimaldiho, ktorými najprv vyrovnal na 1:1 a potom na 2:2, ani zásah Matta Coronata (Calgary Flames), ktorý ich v treťom dejstve dostal do vedenia. Brankár Casey DeSmith (Pittsburgh Penguins) inkasoval štyrikrát z 25 striel.

"Pre veľké mužstvá ako Kanada je to bežné, tie vyhrávajú medaily stále. Ale pre nás je to šanca, ktorá príde možno raz za život. Je to neskutočné," radoval sa Miks Indrašis.

Ulice Tampere zaplatili stovky fanúšikov jeho mužstva a ešte väčšie oslavy vypukli v Rige a ďalších lotyšských mestách.

"Som šťastný, že som hokejista z Lotyšska, pretože ľudia u nás hokej milujú. Byť teraz u nás hokejista je fantázia, ani pre to nemám slová," povedal podľa IIHF.com dojatý útočník Martins Dzierkals.

"Človek vidí, ako veľa to pre nich znamená. Myslím si, že to chceli trochu viac ako my," uznal americký forvard Grimaldi. "Po prvej tretine sme si povedali, že do toho musíme ísť rovnako ako oni, pretože oni hrali, akoby išlo o zlato, nie len o bronz. Ale myslím si, že sme tomu ich nasadeniu nedokázali vyrovnať celých 60 (minút)."

Zápas o 3. miesto:USA - Lotyšsko 3:4 po predĺžení
Finále:Kanada - Nemecko 5:2

Najužitočnejší hráč MS:Arturs Šilovs (Lotyšsko)

Najlepší brankár:Arturs Šilovs
Najlepší obranca: MacKenzie Weegar (Kanada; Calgary)
Najlepší útočník: J.J. Peterka (Nemecko; Buffalo)

All-Star šestka MS:Šilovs - Weegar, Moritz Seider (Nemecko; Detroit) - Peterka, Rocco Grimaldi (USA), Dominik Kubalik (Česko; Detroit)