Czech Pastrnak IIHF Gold

Česko je po 14 rokoch majstrom sveta a prvýkrát od roku 1985 sa mu to podarilo na domácom ľade v Prahe. Vo finále zdolalo Švajčiarsko 2:0. Bronzové medaily získali Švédi, ktorí v popoludňajšom súboji o 3. miesto porazili Kanadu 4:2.

Zlato vystrelil v poslednej tretine finálového duelu so Švajčiarskom David Pastrňák (Boston Bruins), pre ktorého to bol prvý bod na tomto šampionáte. Lukáš Dostál pokryl všetkých 17 striel súpera a rovnako ako vo štvrťfinále proti Spojeným štátom vychytal čisté konto.

Česi boli od začiatku aktívnejší, ale narážali na skvele organizovaný švajčiarsky blok so sebaistým Leonardom Genonim za sebou. Napriek domácemu tlaku tak boli v prvej tretine bližšie ku gólu Švajčiari, Calvin Thürkauf trafil tri minúty pred koncom tyčku.

V závere druhej časti sa pomer tyčiek vyrovnal, keď Pastrňák ideálne nabil Davidovi Kämpfovi (Toronto Maple Leafs) a ten nechal zaznieť železo aj u Švajčiarov. Na gól sa tak čakalo dlhých 49 minút a 13 sekúnd, ale potom hala explodovala. Kundrátek nabil na ľavý kruh Pastrňákovi, ktorý sa presadil skvelou strelou bez prípravy a prekonal tak výborného Genoniho.

Druhý gól pridal Kämpf ako poistku do prázdnej bránky.

Titul pre Česko je najlepší darček pre fanúšikov, ktorí vytvorili v celkovom počte 797 727 nový rekord majstrovstiev sveta.

"Je to neuveriteľné. Ukázali sme, že sme hokejový národ. Padol rekord v návštevnosti, ľudia nás neskutočne tlačili dopredu a sme strašne šťastní, že sme to pre nich dokázali vybojovať," radoval sa obranca Radko Gudas (Anaheim). "Hrali sme šesť zápasov za deväť dní a štyri v posledných šiestich, zabrali sme, sme vyšťavení, ale tie pocity sú nádherné."

Český tím získal 13. titul v histórii MS, siedmy ako samostatná česká reprezentácia. V Prahe sa raduje po neúspešných pokusoch v rokoch 1992 (bronz), 2004 (štvrťfinále) a 2015 (štvrté miesto) a je to nádherná bodka za jedným z najvydarenejších šampionátov v dejinách.

Švédsko porazilo Kanadu a má bronz

Hokejisti Švédska získali prvé medaily na MS IIHF od zlata v roku 2018. Päťročné suché obdobie uzavreli na tohtoročnom šampionáte v Ostrave, kde vyhrali skupinu B bez straty bodu a postúpili cez Fínsko do semifinále. Potom v Prahe, kde síce v sobotu podľahli Česku 3:7, ale v nedeľu popoludní v súboji o bronz zdolali Kanadu 4:2.

Dva góly víťazov strelil forvard Carl Grundström (Los Angeles Kings), dvomi bodmi za gól a prihrávku k výhre prispel aj útočník Marcus Johansson (Minnesota Wild) a suverénny výkon v bránke predviedol aj jeho klubový spoluhráč Filip Gustavsson, ktorý chytil 20 z 22 striel.

Švédi po prvej tretine viedli, ale potom Kanada vďaka gólom Dylana Cozensa (Buffalo Sabres) a Pierre-Luca Duboisa (Winnipeg Jets) dokázala zápas otočiť. Vedenie však v tretej tretine neudržala, Švédi dali v posledných 11 minútach tri góly: Erik Karlsson (Pittsburgh Penguins) v polovici tretej časti, Grundström svojím druhým gólom o štyri minúty neskôr a päť sekúnd pred koncom Johansson spečatil výsledok do prázdnej bránky.