draisaitl5-1

Prvý krok zvládli.

Hokejisti Edmonton Oilers mali v úvode play off už tretí rok za sebou toho istého súpera Los Angeles Kings. A tretíkrát si s ním dokázali poradiť. V stredajšom piatom zápase série doma zvíťazili v aréne Rogers Place 4:3 a radujú sa z postupu do 2. kola.

Pre Kings to musí byť trochu frustrujúci koniec sezóny. Tretíkrát za sebou stroskotali na tom istom sokovi a podľa výsledkov sérií boli od jeho zdolania stále ďalej. Pred dvomi rokmi Oilers vyhrali tesne 4:3, pred rokom 4:2 a teraz už jasne 4:1.

Smútok je o to väčší, že v stredu večer dokázali otočiť stav z 0:1 na 2:1 a v úvode druhej tretiny tak vyhrávali. Vedenie si však nakoniec neužili ani päť minút.

"Bol to ťažký zápas, ale my sme na ten nepriaznivý vývoj dokázali fantasticky zareagovať," ocenil tím brankár Stuart Skinner. "Myslím si, že sme ako celý tím odviedli veľmi dobrú prácu."

V 28. minúte totiž začali úradovať superhviezdy domácich Connor McDavid (0+2) a Leon Draisaitl (2+0). Kapitán McDavid prihrával, Draisaitl zakončoval. Pri vyrovnaní na 2:2 v presilovke mal aj kúsok šťastia, keď ho lapačkou fantasticky zastavil brankár David Rittich, lenže pri zákroku sa už dostal za bránkovú čiaru.

Draisaitl úspešne zakončil v presilovej hre

V 33. minúte už Draisaitl trafil po McDavidovej ponuke čisto do rohu bránky a ešte 53 sekúnd pred druhou prestávkou zvýšil vedenie kanadského tímu Zach Hyman. Adrian Kempe potom síce pri hre bez brankára v čase 57:42 vykresal nádej, ale potom sa už skóre nepohlo.

"Prvá polovica zápasu sa mi z našej strany veľmi nepáčila," priznal McDavid. "Z nejakého dôvodu sme boli príliš pomalí, ale podarila sa nám skvelá odpoveď. Aj vďaka tomu, že sme našli cestu, ako si vynútiť presilovky."

"Hrali sme tvrdo a veľmi zodpovedne v obrane. Hlavne v tretej tretine. Viem, dostali sme tam gól, ale inak sme si dobre strážili vedenie," uviedol tréner víťazov Kris Knoblauch. "Bolo skvelé, že sa nám darilo v presilovkách. To bol dnes ten hlavný kľúč."

Evan Bouchard si v drese víťazov pripísal tri asistencie. Stuart Skinner pomohol uzatvoriť sériu 18 úspešnými zákrokmi. Rittich, ktorý v predchádzajúcom dueli inkasoval jeden gól (pri porážke 0:1), ich mal na konte 22.

Zostrih: Oilers - Kings 4:3

Oilers v sérii prestrieľali Kings celkovým skóre 22:13, ale hlavný rozdiel bol v hre špeciálnych formácií na presilovky a oslabenia. Edmonton využil až deväť početných výhod z celkových dvadsiatich, naopak dokázal ubrániť všetkých 12 oslabení. "Špeciálne tímy dnes urobili hlavný rozdiel v celej sérii," prikývol Knoblauch.

"Vidím za naším postupom viacero vecí. Hra špeciálnych formácií bola jednou z nich," pritakal McDavid. "Ale videl som tam aj pokoj a veľkú sústredenosť. Dnes sme odohrali veľmi dobrú tretiu tretinu. Bolo dobré, že sme dokázali dobre rozohraté zápasy priviesť do úspešného konca."

A potom je tu samozrejme ešte jeden kľúčový faktor. Oilers majú McDavida a Draisaitla. McDavid stihol v piatich zápasoch famóznych 12 bodov (1+11) a je lídrom bodovania play off. Draisaitl je s desiatimi bodmi (5+5) druhý.

Viac ako 11 asistencií za päť zápasov si v histórii ligy pripísal len jeden muž - Wayne Gretzky. V roku 1987 tiež v drese Edmontonu ich nazbieral dokonca 13. Draisaitl sa desiatym zápasom vo vyraďovacej časti s aspoň dvomi gólmi posunul na štvrté miesto v dejinách klubu po bok Esu Tikkanena a Glenna Andersona.

Edmonton dokázal vyhrať už 39 sérii od svojho vstupu do ligy v sezóne 1979-80. V tomto období je úplne najúspešnejší zo všetkých klubov ligy. Aspoň na číslo 35 sa tu v tom období dostali len Pittsburgh Penguins a Detroit Red Wings (zhodne 37).

Tretí rok za sebou sa Oilers dostali do druhého kola prvýkrát od rokov 1990 až 1992.

O zaokrúhlenie na 40 sa budú snažiť proti Vancouver Canucks alebo proti Nashville Predators. Nashville naposledy odvrátil vyradenie a pred domácim šiestym zápasom v sérii prehráva 2:3.