Bylsma_Sabres-bench

Dan Bylsma bol v utorok vymenovaný za trénera Seattle Kraken.

Päťdesiattriročný bývalý útočník, ktorý ako tréner v roku 2009 Pittsburgh Penguins k zisku Stanley Cupu, nahradil Davea Hakstola. Stal sa druhým trénerom Kraken, ktorí rozšírili NHL od sezóny 2021-22.

Bylsma sa v NHL vracia na striedačku prvýkrát od ročníka 2016-17, keď pôsobil v Buffalo Sabres. V posledných dvoch sezónach vedie farmu Seattlu Coachella Valley v American Hockey League a rovnako ako v minulej sezóne ročníka Firebirds do finále Západnej konferencie. V NHL viedol Pittsburgh Penguins a Sabres v 565 zápasoch a má bilanciu 320-190-55.

S Coachella Valley ho ešte čaká boj o Calder Cup. Prvý zápas finále Západnej konferencie proti Milwaukee Admirals sa hrá v noci zo stredy na štvrtok v Palm Springs.

"Poznám tu veľa hráčov a zamestnancov a myslím si, že máme šancu spoločne vybudovať niečo výnimočné," povedal Bylsma. "Rád by som poďakoval všetkým z Coachella Valley Firebirds za to, že ma moju ženu privítali s otvorenou náručou. Chcel by som poďakovať Samanthe Hollowayovej a celej skupine vlastníkov Kraken rovnako ako Ronovi Francisovi, že mi dali príležitosť."

Kraken (34-35-3) odvolali Hakstola 29. apríla, keď skončili šiesti v Pacifickej divízii a nedarilo sa im dostať sa do play off. V sezóne 2022-23 sa dostali do 2. kola Západnej konferencie a prehrali v siedmich zápasoch s Dallas Stars.

V ročníku 2021-22 bol Bylsma asistentom trénera Charlotte Checkers, ktorí spadali ako farma pod Kraken a Florida Panthers. Počas jeho pôsobenia ovládli základnú časť AHL. V roku 2009 priviedol Penguins k Stanley Cupu, keď 15. februára nahradil Michela Therriena. Mal bilanciu 18-3-4. Vo veku 38 rokov bol Bylsma v tom období najmladším trénerom v NHL.   

O dve sezóny neskôr získal Jack Adams Award pre najlepšieho trénera NHL. Penguins mali bilanciu 49-25-8 napriek tomu, že hráči jeho kádra kvôli zraneniam prišli spolu o 350 zápasov a v posledných 35 dueloch základnej časti chýbali aj ofenzívne hviezdy Sidney Crosby a Jevgenij Malkin. 

"Dan je víťazný typ s histórii rozvoja mladých aj skúsených talentov. Veríme, že sa pod ich vedením posunieme dopredu," uviedol generálny manažér Kraken Ron Francis. "Dosiahol úspech na všetkých úrovniach. V roku 2009 vyhral Stanley Cup, v roku 2011 získal Jack Adams Award pre najlepšieho trénera NHL a minulý rok v prvej sezóne v tíme priviedol Firebirds až do siedmeho finále Calder Cupu. Pozná náš klub a spolupracoval s niekoľkými našimi hráčmi z NHL. Sme radi, že ho budeme mať na lavičke a povedie náš tím v budúcej sezóne." 

Bylsma bol hlavný tréner Spojených štátov na olympijských hrách v Soči a dve sezóny (2015-17) viedol Sabres. Tri roky bol asistentom Detroit Red Wings, potom sa v Kraken stal súčasťou tímu pre hráčsky rozvoj v ročníku 2021-22. Bol aj asistentom Cincinnati a Wilkes/Barre Scranton v AHL a New York Islanders v AHL. Potom sa na sezónu 2008-09 stal hlavným trénerom Wilkes/Barre Scranton. 

V NHL odohral 429 zápasov za Los Angeles Kings a Anaheim Mighty Ducks po tom, ako ho v roku 1989 v šiestom kole zo 109. miesta draftovali Winnipeg Jets. Medzi rokmi 1994 a 1996 počas pôsobenia v tíme Phoenix Roadrunners v International Hockey League si vyslúžil prezývku "Disco Dan" 

Jediným tímom bez trénera už ostávajú San Jose Sharks. Sabres 22. apríla angažovali Lindyho Ruffa, Travis Green 7. mája prevzal Ottawa Senators, Toronto Maple Leafs 17. mája vymenovali za nového trénera Craiga Berubeho, Sheldona Keefea 23. mája angažovali New Jersey Devils a Scott Arniel sa o deň neskôr stal trénerom Winnipeg Jets.

Príbuzný obsah