Selke-Finalists_Media-05103055

Aleksander Barkov, Auston Matthews a Jordan Staal boli v nedeľu vyhlásení za finalistov Frank J. Selke Trophy 2024.

Víťaz ceny, ktorá sa každoročne udeľuje útočníkovi, ktorý podľa hlasovania Asociácie profesionálnych hokejových novinárov najlepšie vyniká v defenzívnych aspektoch hry, bude oznámený neskôr.

Barkov sa medzi útočníkmi Florida Panthers umiestnil druhý v počte minút strávených na ľade na zápas (19:38), z toho 3:31 v presilovkách a 1:59 v oslabeniach. Fínsky center vyhral 57,3 % vhadzovaní (630 z 1100), bol prvý v tíme v počte odohraných pukov (61) a štvrtý medzi forvardmi Panthers s 50 zblokovanými strelami. Barkov viedol Panthers a bol 12. v NHL v SAT percentuálnej úspešnosti streľby na bránku. Mal aj bilanciu +33, čo je najviac medzi útočníkmi Panthers.

Florida (52-24-6) sa v základnej časti v tejto sezóne vyšplhala na 1. miesto v Atlantickej divízii a piatykrát v rade si vybojovala účasť v play off.

Barkov sa stal finalistom Selke Trophy tretíkrát za posledné štyri sezóny, v ročníku 2020-21 cenu vyhral a v sezóne 2021-22 skončil tretí.

Matthews dal z kruhu 69. gól v sezóne

Matthews bol najlepší strelec základnej časti so 69 gólmi a skončil šiesty v produktivite so 107 bodmi v 81 zápasoch. Center Toronto Maple Leafs mal bilanciu +31 a v priemere strávil na ľade 20:58 minúty na zápas, z toho 3:25 v presilovkách a 43 sekúnd v oslabení. V tejto sezóne odohral 57:44 minúty v oslabení, v minulej to bolo len 3:49 minúty. Matthews vyhral aj 53,5 % vhadzovaní (705 z 1319). Jeho 93 zblokovaných striel ho zaraďuje na druhé miesto v NHL medzi všetkými útočníkmi.

Matthews, ktorý bol tiež vymenovaný za finalistu Lady Byng Trophy udeľovanej za gentlemanskú hru, pomohol Torontu (46-26-10) postúpiť do play off ôsmykrát v rade. Americký útočník by sa stal prvým hráčom Maple Leafs od Douga Gilmoura v sezóne 1992-93, ktorý by získal Selke Trophy.

Staal nazbieral v 80 zápasoch za Carolina Hurricanes 30 bodov (10+20) a v priemere strávil na ľade 15:23 minúty, z toho 2:07 minúty v oslabení na zápas, čo je najviac z útočníkov Caroliny. V počte vhadzovaní v NHL bol štrnásty (1375), pričom v percentuálnej úspešnosti vhadzovaní (58,1) skončil siedmy medzi hráčmi, ktorí absolvovali aspoň 500 buly. Staal nazbieral 142 hitov a so 41 zblokovanými strelami bod druhý z útočníkov Caroliny.

Staal pomohol Hurricanes (52-23-7) k druhému miestu v Metropolitnej divízii a šiestej účasti v play off v rade.

Skúsený útočník je dvojnásobný finalista, v rokoch 2009-10, keď pôsobil v Pittsburgh Penguins, skončil v hlasovaní tretí. Mohol by sa stať prvým hráčom Hurricanes so ziskom Selke Trophy od sezóny 2006-07, keď ju dostal súčasný tréner Rod Brind'Amour.

V minulom ročníku získal Selke Trophy center Boston Bruins Patrice Bergeron, ktorý minulý rok ukončil kariéru.