Norris-Finalists_NHLcom

Quinn Hughes, Roman Josi a Cale Makar boli v stredu oznámení ako finalisti Norris Trophy.

Víťaz ceny, ktorá sa každoročne udeľuje najlepšiemu obrancovi v NHL podľa hlasovania Asociácie profesionálnych hokejových novinárov, bude zverejnený v neskoršom termíne.

Hughes z Vancouver Canucks bol s 92 bodmi (17+75) v 82 zápasoch na čele produktivity bekov. Mal naviac bodov v hre 5 na 5 (54), druhý najvyšší počet bodov v presilovkách (38) a bol štvrtý v plus/mínus (+38) medzi obrancami.

Hughes otvoril skóre proti Sharks

Hughes bol desiaty v NHL v priemernom počte strávených minút na ľade (24:41). Keď bol v hre, tak Canucks kontrolovali 56,4 % streleckých pokusov v hre 5 proti 5.

Hughes je prvýkrát finalistom Norris Trophy a stal by sa prvým hráčom Canucks, ktorý by ju získal.

Josi z Nashville Predators odohral všetkých 82 zápasov a bol prvý medzi bekmi v počte gólov (23) a tretí v počte bodov (85). Medzi hráčmi na svojom poste vládol v počte striel na bránku (268), druhý bol aj v hre piatich proti piatim (51), druhý vo víťazných góloch (5) a štvrtý v presilovkových bodoch (33).

Josi dal v tretej tretine druhý gól večera

Josi bol lídrom Predators a skončil celkovo 12. v čase strávenom na ľade na zápas (24:38 minúty). So 151 zblokovanými strelami bol najlepší z tímu. Švajčiarsky obranca je trojnásobný finalista Norris Trophy, v sezóne 2019-20 ju vyhral a v minulom ročníku skončil druhý.

Makar skončil medzi obrancami druhý v počte bodov (90), gólov (21) a prihrávok (69). V počte bodov na zápas (1,17) bol bek Colorado Avalanche najlepší, naskočil do 77 duelov.

Makar trafil o tyčku a zvýšil náskok

Na svojej pozícii nazbieral najviac bodov v presilovkách (39), v počte striel na bránku (231) skončil tretí. Makar hral v priemere 24:46 minúty na zápas (9. v NHL) a vládol Coloradu v počte zblokovaných striel (148) a odohratých pukov (70).

Makar je finalistom štvrtýkrát v rade, Norris Trophy získal v sezóne 2021-22, v ročníku 2020-21 skončil druhý. V minulej sezóne, keď cenu prevzal Erik Karlsson zo San Jose Sharks, bol tretí.