BlackhawksWinterClassic

Ešte pred zverejnením prvého a druhého NHL All-Decade tímu, ktorý bude odhalený 24. januára (25. januára o 0:30 SEČ), NHL vyhlasuje najlepšie akcie, momenty, udalosti a tím uplynulých desiatich rokov.

Každý deň bude na našej stránke zverejnený jeden výber podľa redakcií NHL.com a NHL.com International. Dnes je na rade Klub dekády, ktorým sa stali Chicago Blackhawks.
Keď Blackhawks v júni 2010 oslavovali svoje finálové víťazstvo v Stanley Cupe nad Philadelphia Flyers, vydýchli si aj s vedomím, že dlhé obdobie frustrácie je za nimi. Pohár vtedy získali po dlhých 49 rokoch.
Ale to bol len začiatok úžasného obdobia Blackhawks, vďaka ktorému sa stali Klubom dekády.
"Bolo to niečo výnimočné," povedal kapitán Chicaga Jonathan Toews. "Nebolo to jednoduché, bolo za tým veľa tvrdej práce. Touto kabínou prešlo množstvo spoluhráčov, ktorí ju zase opustili a buď išli hrať inam, alebo skrátka ukončili kariéru. Som naozaj vďačný za to, že som toho všetkého súčasťou. Chicago sa stalo mojím domovom. Keď vám tu ľudia ďakujú za Stanley Cup, tak vás to nikdy neomrzí. Mám na to skvelé spomienky. Keď sme spolu spustili túto jazdu za pohármi, bolo to v každom prípade nevšedné obdobie."

HossaCup1119

Blackhawks vyhrali Stanley Cup aj v rokoch 2013 a 2015 a v rokoch 2010, 2013 a 2016 ovládli Centrálnu divíziu. Presidents' Trophy získali v roku 2013, keď odštartovali sezónu famóznou bilanciou 21-0-3.
V minulej dekáde aj päťkrát nastúpili na zápas pod holým nebom (na 2014 NHL Stadium Series proti Pittsburgh Penguins na Soldier Field v Chicagu, na 2015 Bridgestone NHL Winter Classic proti Washington Capitals v Nationals Park vo Washingtone, na 2016 NHL Stadium Series proti Minnesota Wild na TCF Bank Stadium v Minneapolise, 2017 Winter Classic odohrali proti St. Louis Blues na Busch Stadium a nakoniec 2019 Winter Classic proti Boston Bruins na Notre Dame Stadium v South Bend v Indiane).
"Mal som šancu stretnúť sa v Európe s Mariánom Hossom a znova sme sa zamýšľali nad tým, prečo sa vtedy rozhodol hrať za Chicago," povedal generálny manažér Stan Bowman. "Dvakrát po sebe bol (s Pittsburghom a Detroitom) blízučko k zisku Stanley Cupu a prišiel k nám s nádejou, že tú smolu konečne prelomí. A zrazu sme tam spolu stáli po desiatich rokoch, počas ktorých sme trikrát vyhrali pohár a spomínali sme na túto výnimočnú éru. Pre náš tím bola skvelá, zažili sme veľa zábavy a radosti. To si naplno uvedomíte až keď viete, aké náročné bolo túto cestu uskutočniť."

Brankár Corey Crawford povedal, že byť súčasťou tohto úspechu je preňho veľká odmena.
"Je úžasné hrať za víťaziaci tím, každý deň chodiť na štadión a užívať si to. Bolo na tom zábavné úplne všetko," vyhlásil Crawford. "Stále si však myslím, že náš tím má ešte šancu dokázať veľké veci. Potrebujeme sa dať dokopy. V priebehu rokov prišlo veľa nových hráčov. Ukázali sme záblesky veľkosti, ale potrebujeme byť dôslednejší," dodal gólman Chicaga.
"Ale myslím si, že minulé desaťročie bolo naozaj výnimočné."
Kategórie All-Decade:
Streda 15. januára: Zákrok dekády -- Braden Holtby, 2. finále Stanley Cupu 2018
Štvrtok 16. januára: Tréner dekády -- Joel Quenneville
Piatok 17. januára: Klub dekády -- Chicago Blackhawks
Sobota: Séria dekády
Nedeľa: Zápas dekády
Pondelok: Udalosť dekády
Utorok: Moment dekády
Streda 22. januára: Gól dekády
Piatok 24. januára: Prvý a druhý All-Decade tím