halak

V sobotu je v NHL tradične v akcii väčšina tímov a prvá sobota sezóny 2019-20 nebola výnimkou. Jednou z hlavných hviezd hracieho dňa sa stal brankár Jaroslav Halak, ktorý nedovolil Arizona Coyotes streliť ani jeden gól a priviedol Boston Bruins k víťazstvu 1:0.
Útočník Tomáš Jurčo si pripísal asistenciu, ktorou prispel k triumfu Edmonton Oilers 6:5 v prestrelke proti Los Angeles Kings. Jeden bod mal na konte aj Tomáš Tatar, ktorého Montreal Canadiens porazili Toronto Maple Leafs 6:5 po nájazdoch.

Bezchybný Halák
Tridsaťštyriročný gólman si asi ani nemohol želať lepší štart ročníka. Prvýkrát v novej sezóne sa postavil do bránky a hneď zastavil všetkých 35 streleckých pokusov Arizony. Vďaka čistému kontu si vyslúžil ocenenie pre prvú hviezdu zápasu.
Bruins naopak pokazili Coyotes úvod sezóny pred vlastnými fanúšikmi a porazili ich dokonca už pätnásty raz v rade. Arizone sa nepodarilo zdolať Boston od 9. októbra 2010, čo je aktuálne najdlhšia séria proti jednému súperovi v NHL.
Jediný gól zápasu strelil Brad Marchand, ktorý v prvej tretine vybojoval puk a bekhendom ho posunul na ľavý kruh. Tam si už Marchand vedel rady a zápästím prestrelil brankára Darcyho Kuempera.
Skvelú bilanciu proti Coyotes má aj samotný Halák. Z posledných 15 duelov bol v bránke pri 10 víťazstvách a z toho dvakrát nepustil ani jeden gól. Sobotné čisté konto v jeho podan bolo už 48. v NHL.
Rodák z Bratislavy sa hlavne počas prvých dvoch tretín naozaj nenudil. Už v prvom dejstve čelil 10 streleckým pokusom súpera." To asi vyhovuje každému. Keď musíte zasahovať od hneď začiatku, viac sa sústredíte. Ale myslím si, že v prvých dvoch tretinách sme im dovolili viac ako sme chceli," hodnotil Halák.
Za Boston nastúpil aj útočník David Krejci, ktorý 24. septembra odstúpil z prípravného duelu proti Philadelphia Flyers. Zdeno Chara odohral bez jednej sekundy dvadsať minút, pripísal si jeden hit, jeden blok a dve strely na bránku.

Halák betónom zneškodnil Kellerovu strelu

Jurčova asistencia pomohla k výhre
Súboj Edmondonu s Los Angeles sa skončil poriadnou prestrelkou. Z výhry 6:5 sa nakoniec tešili Oilers. Hlavnou zásluhu na tom mal útočník James Neal, ktorý strelil dva presilovkové góly.
Jedným bodom sa na úspechu podieľal aj Jurčo. Ten v polovici záverečného dejstva pripravil zásah pre Darnella Nurseho na 5:5. Dvadsaťšesťročný útočník bodoval vo svojom prvom súťažnom zápase v drese Oilers potom, ako prvý duel sezóny proti Vancouveru vynechal kvôli zraneniu. Rodák z Košíc hneď 1. júla ako nechránený voľný hráč podpísal s Edmonotom ročnú zmluvu.
Domáci Edmonton tradične viedol k triumfu kapitán Connor McDavid, ktorý ku gólu pridal aj tri asistencie.
Tri prihrávky mal na konte aj Oscar Klefbom a brankár Mike Smith si pripísal 26 úspešných zákrokov.
Los Angeles nepomohli ani dva góly a dve asistencie kapitána Anzeho Kopitara. Nový tréner Kings Todd McLellan, ktorý po 20 dueloch minulej sezóny skončil práve na lavičke Edmontonu, tak vo svojom novom pôsobisku odštartoval prehrou.

McDavid trafil po odraze od korčule obrancu

Tatar prispel k dvom bodom
Montreal sa v Toronte tešil z výhry 6:5 po nájazdoch, hoci ešte v 46. minúte prehrával 1:4. Canadiens potom v priebehu deviatich minút a 53 sekúnd otočil stav na 5:4. Hoci v závere pri hre domácich bez brankára vyrovnal svojím druhým gólom v zápase Auston Matthews, v penaltách ako jediný strelec rozhodol Paul Byron.
Tatar si pripísal druhý bod v sezóne, keď sa v tretej časti podieľal na góle Brendana Gallaghera v oslabení. Bodoval tak v obidvoch doterajších dueloch sezóny, vo štvrtok začal nový ročník gólom do bránky Caroliny.
"Nezačali sme najlepšie," uznal kapitán Canadiens Shea Weber. "Z nejakého dôvodu boli v prvých dvoch tretinách lepší. Ale nespanikárili sme a skrátka sme začali odznova".
Štvorbodový Zibanejad
Rangers sa prvýkrát od 13. novembra 2015 dočkali úspechu v Ottawe. O výhru sa postaral švédsky útočník Mika Zibanejad, autor hetriku a jednej asistencie. Nadviazal tak na svoje predstavenie vo štvrtkovom úvodnom dueli proti Winnipeg Jets, v ktorom pomohol k výhre 6:4 gólom a tromi prihrávkami. S ôsmimi bodmi je tak Zibanejad momentálne na čele produktivity celej ligy.
Svoj strelecký účet načal v siedmej minúte, keď v presilovej hre otvoril skóre. Za Senators v prvej tretine odpovedal Brady Tkachuk, ale v polovici dueli Zibanejad vrátil Rangers vedenie a v čase 32:07 v oslabení zavŕšil hetrik.
Na začiatku záverečného dejstva ešte v početnej výhode pripravil gól pre Artemiho Panarina. Ruský útočník, ktorý po skončení zmluvy s Columbusom podpísal s Rangers osemročný kontrakt na 81, 5 milióna dolárov, mal rovnako ako vo svojej premiére bilanciu 1+1. Tri asistencie si pripísal aj Pavel Buchnevich.
Zibanejad tak nastrieľal svoj tretí hetrik v NHL na mieste, kde v NHL začínal. Senators si ho vybrali v roku 2011 v prvom kole draftu zo šiesteho miesta. Zibanejad za nich odohral 281 zápasov a potom bol v polovici júla 2016 vymenený do klubu z Manhattanu. "Tu som dostal prvú šancu hrať NHL a som za to naozaj vďačný. A potom sem prísť a predviesť toto... Tento večer si budem veľmi dlho pamätať," vyhlásil Zibanejad.
Ostatné zápasy: Hoffman hetrikom ovládol derby, Pittsburgh pri výhre prišiel o Malkina
Florida uspela proti Tampa Bay v odvete za štvrtkovú prehru na ľade súpera 2:5, víťazstvo svojím druhým hetrikom v kariére zariadil Mike Hoffman. Najskôr v polovici zápasu v dvoch využitých presilovkách v priebehu 86 sekúnd získal Panthers vedenie 2:0 a v čase 40:17 zvýšil na 4:1. Kouč Joel Quenneville sa mohol radovať z prvého víťazstva na lavičke Floridy. Obranca Erik Cernak rozdal 6 hitov, čo bolo suverénne najviac z celého tímu Lighting. Zápas skončil s jedným plusovým bodom v hodnotení účasti na ľade pri strelených a inkasovaných góloch.
Buffalo si vo svojej 50. sezóne v NHL užíva najlepší štart od ročníka 2012-13 a po štvrtkovom víťazstve v Pittsburghu 3:1 v prvom vystúpení doma porazilo New Jersey 7:2. Victor Olofsson a Sam Reinhart dali za Sabres dva góly. Nový kouč Buffala Ralph Krueger si tak drží stopercentnú úspešnosť. V drese Devils vyšla už druhýkrát naprázdno jednotka tohtoročného draftu Jack Hughes.
Pittsburgh na druhý pokus v sezóne doma uspel a porazil Columbus 7:2. Tromi bodmi za dva góly a jednu asistenciu k tomu prispel Jared McCann, dvakrát skóroval aj Patric Hornqvist. Penguins však prišli o centrov Evgeniho Malkina a Nicka Bjugstada. Malkin odstúpil kvôli zraneniu v polovici druhej tretiny a Bjugstad na začiatku záverečného dejstva.
Obhajca Stanley Cupu z St. Louis po stredajšej porážke s Washingtonom prvýkrát v ročníku vyhral a zdolal Dallas 3:2 Blues síce po dvoch tretinách prehrávali 1:2, ale Brayden Schenn a Sammy Blais výsledok otočili.
Obranca Martin Fehérváry zažil prvú porážku v NHL. Washington v jeho treťom vystúpení v kariére nezvládol duel proti Caroline a padol 2:3 Devätnásťročný bek bol aj strelecky aktívny, trikrát ohrozil Jamesa Reimera v bránke Hurricanes. Richard Panik nepremenil jednu strelu. Jednu prihrávku si pripísal český útočník Jakub Vrána, ktorý tak nadviazal na dva góly z predchádzajúcich dvoch zápasov novej sezóny.
Brankár David Rittich zastavil všetky šance Canucks a Flames tak uspeli v prvom domácom predstavení v sezóne 3:0. Johnny Gaudreu prispel k úspechu tromi bodmi za gól a dve prihrávky.