Halak_1051

Asi si len ťažko dokázal predstaviť lepší štart. Jaroslav Halák, ktorý prišiel do Boston Bruins ako dvojka, vykročil do nového pôsobiska tou správnou nohou.

Do bránky sa neplánovane dostal hneď v prvom zápase proti Washington Capitals, keď vystriedal trápiaceho sa Tuukku Raska. V druhom dueli potom dostal šancu hneď od začiatku a odvďačil sa za ňu čistým kontom.
Vo štvrtok proti Buffalo Sabres pritom Halák vôbec nebol v jednoduchej pozícii. Bruins hrali druhý zápas za dva dni, navyše potom, ako inkasovali debakel 0:7 na ľade šampiónov Washington Capitals. Slovenský gólman čelil 32 strelám a za svoj chrbát nepustil ani jednu.
"Bol solídny," uviedol tréner Bostonu Bruce Cassidy. "Nemyslím si, že by sme ho v tom nechali vykúpať tak ako Tuukku v prvej a Jara v druhej tretine (stredajšieho zápasu). To bola naša taktika, niečo, na čo sme sa zamerali. Každý tím sa dostane do šancí, ale my sme v tom zápase hrali príliš bezstarostne. S pukom, ale aj v obrane pri ich protiútokoch," vrátil sa kouč k nevydarenému zápasu vo Washingtone.
Viac o téme: [Halák mieri za Chárom, podpísal Bostonu\]
Proti Buffalu to už bolo niečo iné. Pevná defenzíva a dôraz pred vlastnou bránkou Halákovi veľmi pomohli.
"Väčšinu času som dobre videl, chlapci predo mnou dokázali skvelo odtlačiť súpera. Podali sme dobrý tímový výkon od A do Z," súhlasil slovenský veterán.
"O tomto sme hovorili a podarilo sa to. A keď sme potrebovali, aby nás (Halák) podržal, tak to urobil. Veľmi dobre vyrážal puky. Tie strely zo vzdialenejších pozícií, ktorých sme tam pár prepustili, dokázal dostať mimo nebezpečenstva," všimol si Cassidy.
Rodák z Bratislavy predviedol najlepší zákrok zápasu hneď v prvej tretine, keď vynikajúco zlikvidoval veľkú šancu Evana Rodriguesa stojaceho na hranici bránkoviska. V tretej tretine už z neho bola cítiť pohoda, do ktorej sa dostal. Tým tú pohodu dodal aj tímu a keď Sabres odvolali brankára, Patrice Bergeron 12 sekúnd pred koncom upravil skóre do prázdnej bránky na 4:0.

Halák lapačkou zastavil Gaudreaua

Pre Haláka, ktorý pred podpisom dvojročného kontraktu s Bostonom pôsobil v kluboch Montreal Canadiens, St. Louis Blues, Washington Capitals a New York Islanders, to znamená celkovo 43. čisté konto v NHL - a hneď v jeho úvodnom celom dueli za Boston.
"Cítim sa skvelo," rozplýval sa po zápase. "Mám radosť z každej výhry, ale keď je po čistom konte, pocity sú ešte lepšie. Vedeli sme, že to proti Washingtonu nebolo dobré a chceli sme to napraviť."
Halák už v minulosti dokázal, že sa v novom drese dokáže dobre namotivovať. Po príchode do St. Louis v sezóne 2010-11 nazbieral sedem čistých kont, najviac v kariére. V prvom ročníku v tíme Islanders ich bolo šesť.
Teraz v Bostone má za sebou 92 minút v bránkovisku, počas ktorých zastavil 48 z 50 striel. To znamená vynikajúcu úspešnosť 96 percent.
Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez [@NHLsvk]
Nenechajte sa pomýliť, určite to neznamená, že Halák by mal vyhnať z bránky dlhoročnú bostonskú jednotku Raska a v sezóne dostať viac zápasov ako on. Tridsaťtriročný veterán však ukázal, že bude robiť presne to, čo sa od neho očakáva - že nastúpi vždy, keď bude treba a podá skúsený výkon.
A že sa naňho v tomto smere určite dá absolútne spoľahnúť.