Lady-Byng-Finalists_Media-04092528

Tohtoročnými kandidátmi na Lady Byng Trophy sú Auston Matthews, Elias Pettersson a Jaccob Slavin. V sobotu to oznámilo vedenie NHL.

Víťaz trofeje, o ktorej hlasovaním rozhodujú členovia Asociácie profesionálnych hokejových novinárov a je každoročne udeľovaná hokejistovi, ktorý najlepšie kombinuje športového ducha, gentlemanské správanie a výnimočné výkony, bude vyhlásený neskôr.

Matthews bol so 69 gólmi najlepší strelec základnej časti, v ktorej si v 81 zápasoch pripísal nové osobné maximum v podobe 107 bodov, +31 bodov v hodnotení plus/mínus a priemerný herný čas 20:58. Jeho šesť vylúčení a spolu 20 trestných minút znamená najnižší údaj medzi 15 najlepšími kanoniermi súťaže. Matthews sa v kariére zatiaľ nikdy nedostal nad 20 trestných minút v sezóne.

Torontu pomohol k ôsmemu postupu do play off za sebou a o Lady Byng Trophy zabojuje tretíkrát za posledných päť rokov. V roku 2020 skončil druhý, o rok neskôr tretí.

Pettersson bol v bodovaní Vancouver Canucks tretí v góloch (34) aj v bodoch (89), stal sa najvyťaženejším útočníkom tímu (19:39) a odohral priemerný čas 3:45 v presilovkách a 1:22 v oslabeniach. Dostal len šesť menších trestov, za šesť sezón v NHL nikdy nedostal viac ako 14 trestných minút v ročníku.

Pettersson dotiahol Canucks (50-23-9) k výhre v Pacifickej divízii, prvému divíznemu titulu po desiatich rokoch. Po svojej premiérovej nominácii sa môže stať prvým hráčom v dejinách klubu, ktorý by získal Lady Bing Trophy.

Slavin mal z hráčov Carolina Hurricanes tretiu najvyššiu záťaž (20:56) a bol najvyužívanejším mužom na oslabenia (2:38). V 81 dueloch si spolu pripísal 37 bodov (šesť gólov, 31 asistencií) a len štyri menšie tresty – medzi 35 hokejistami, ktorí naskočili aspoň do 50 duelov a nazbierali v nich maximálne 50 trestných minút, je najlepší. V 12 sezónach v NHL je jeho maximom 12 trestných minút.

Slavin pomohol Hurricanes (52-23-7) k druhému miestu v Metropolitnej divízii a šiestej účasti v play off v rade. Lady Byng Trophy už získal za sezónu 2020-21 a medzi finalistami je tretíkrát za posledné štyri roky.

Naposledy získal cenu center Los Angeles Kings Anže Kopitar.