sekera

V NHL bolo v piatok na programe jedenásť zápasov. Andrej Sekera si pripísal prvý bod v sezóne, keď asistoval v dueli Edmonton Oilers proti Chicago Blackhawks, ktorý domáci Oilers prehrali po predĺžení. Peter Budaj štartoval v bránke Tampa Bay Lightning v zápase proti Philadelphia Flyers, ale v polovici záverečnej tretiny musel odstúpiť kvôli zraneniu.

Obranca Martin Marinčin má za sebou tohtosezónny debut v NHL, odohral takmer 18 minút v drese Toronto Maple Leafs, ktorí prehrali s Colorado Avalanche po predĺžení. Brankár Jaroslav Halák v bránke New York Islanders nestačil na strelcov Winnipeg Jets a inkasoval štyri góly.
Edmonton Oilers - Chicago Blackhawks 3:4 po predl.
Oilers pred svojimi fanúšikmi podľahli Blackhawks 3:4 po predĺžení a utrpeli druhú porážku v rade.
Domácim nepomohla ani asistencia Sekeru, ktorý v treťom dejstve podieľal na góle Ryana Nugenta-Hopkinsa, vďaka ktorému sa Edmonton dostal do vedenia. Slovenský obranca prvýkrát bodoval vo svojom štvrtom dueli v ročníku, keďže sa dlhodobo zotavoval po májovej operácii kolena.
Postavil sa proti svojmu krajanovi Richardovi Pánikovi, ktorý po jednom dueli na tribúne opäť vrátil do zostavy Blackhawks. Dvakrát vystrelil na bránku a predviedol päť hitov, ale na bod stále čaká.
Patrick Kane rozhodol po 50 sekundách nadstavenia a ukončil tak trojzápasovú sériu prehier Chicaga. V bránke víťazov sa prvýkrát v NHL predstavil tridsaťdvaročný gólman Jeff Glass, ktorý kryl 42 striel domácich.

Tampa Bay Lightning - Philadelphia Flyers 3:5
Philadelphia vybojovala mimoriadne cenný triumf, keď zvíťazila na ľade najlepšieho tímu ligy Tampy Bay 5:3 a po troch dueloch znovu naplno bodovala. Lightning navyše stratili domácu sériu ôsmich duelov, v ktorých si užívali len víťazné pocity.
Veľký podiel na úspechu Flyers mal útočník Jakub Voráček, ktorý zažiaril dvoma asistenciami a vrátil sa na čelo nahrávačov celej ligy. Český útočník najprv v presilovej hre pripravil gól pre Waynea Simmondsa, v poslednej minúte duelu potom aj pre Valtteriho Filppulu.
Sean Couturier a kapitán Claude Giroux si v drese Flyers pripísali po troch bodoch, brankár Brian Elliott predviedol 24 úspešných zákrokov.
"Od začiatku zápasu bolo cítiť, že máme trochu navrch," pochvaľoval si obranca Philadelphie Shayne Gostisbehere. "Tentoraz sme oveľa viac bojovali a na skóre sa to prejavilo."
Peter Budaj stihol zastaviť 29 pokusov Flyers, kým v čase 10:26 tretej tretiny opustil ľad so zranením ľavej nohy. Slovenský gólman zasiahol do siedmeho duelu v sezóne a jeho úspešnosť zákrokov je aktuálne 87,8 percenta. V bránke ho nahradil Andrei Vasilevskiy, ktorý už neinkasoval, ale Lightning to tentoraz na bodový zisk nestačilo. Napriek tomu ostávajú na čele tabuľky Východnej konferencie.

Colorado Avalanche - Toronto Maple Leafs 4:3 po predl.
Hráči Toronta sa museli uspokojiť s jediným bodom, pretože prehrali na ľade Colorada 3:4 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil útočník J.T. Compher.
V drese Maple Leafs sa prvýkrát v sezóne objavil aj slovenský obranca Martin Marinčin, ktorého 17. decembra povolali do prvého tímu z Toronto Marlies v American Hoceky League. Pri svojom tohtosezónnom debute strávil na ľade takmer 18 minút a zblokoval jednu strelu.
Roman Polák odohral jeden z najlepších zápasov sezóne a pripísal si gól a asistenciu. Dôrazný bek trafil druhýkrát v sezóne, keď v čase 33:04 vyrovnal priebežný stav na 2:2.
Avalanche v priebehu dueli celkovo trikrát viedli, hostia ale vždy dokázali vyrovnať. Duel tak dospel až do predĺženia, keď v presilovej hre Compher rozhodol svojím siedmym gólom v ročníku.

Minnesota Wild - Nashville Predators 4:2
Minnesota dokonale zužitkovala výhodu domáceho prostredia, keď pretlačila Nashville 4:2 a tešila sa z druhého víťazstva v rade.
Hlavnou hviezdou duelu sa stal domáci útočník Mikael Granlund, ktorý nastrieľal hetrik. Fínsky reprezentant dvakrát udrel v priebehu prvej tretiny a dokázal sa presadiť aj v poslednej minúte.
Devan Dubnyk sa vrátil do bránky Wild po šiestich vynechaných dueloch kvôli zraneniu v dolnej časti tela a hneď zažiaril 41 úspešnými zákrokmi. Elitný obranca P.K. Subban zaznamenal v drese hostí gól a asistenciu.

Anaheim Ducks - Calgary Flames 2:1
Hráči Calgary Flames podľahli na ľade Anaheimu 1:2 a utrpeli tretiu porážku v rade. V tabuľke Západnej konferencie sa tak prepadli na jedenástu priečku.
Útočník Jaromír Jágr nastúpil v drese kanadského celku druhýkrát po zranení triesiel. Na ľade strávil trinásť minút, ale do štatistík si nezapísal žiadny bod ani strelu na bránku.
Ducks viedli vďaka gólu Cama Fowlera, v druhej časti hry ale Michael Ferland vyrovnal krok. Rozhodnutie priniesla 43. minúta, keď útočník Rickard Rakell svojím 12. zásahom v sezóne určil konečný stav.
Ďalšie piatkové zápasy:
Carolina Hurricanes - Pittsburgh Penguins 2:1
Detroit Red Wings - New York Rangers 3:2 po náj.
Ottawa Senators - Columbus Blue Jackets 5:4
Winnipeg Jets - New York Islanders 4:2
Dallas Stars - St. Louis Blues 4:2
New Jersey Devils - Buffalo Sabres 3:4 po predl.
Ani 33 úspešných zákrokov Jaroslava Haláka nepomohlo Islanders k výhre na ľade Jets. Winnipeg triumfoval 4:2, Blake Wheeler, Kyle Connor a Adam Lowry nazbierali po dvoch bodoch.
Carolina dokázala skvelú formu, keď si doma poradila s Pittsburghom 2:1 a pridala už štvrtú výhru v rade. Brankár Cam Ward sa na nej podieľal 27 úspešnými zákrokmi.
Dallas ukázal silu v domácom prostredí, keď skolil St. Louis 4:2 a po tretej výhre z uplynulých štyroch duelov poskočil na šieste miesto tabuľky Západnej konferencie. Alexander Radulov zažiaril dvoma gólmi v záverečných troch minútach, ktorými rozhodol.
New Jersey prišlo o sériu piatich výhier, keď na svojom ľade prehralo s Buffalom 3:4 po predĺžení. Rozhodujúci gól zaistil v čase 62:37 Rasmus Ristolainen.
Detroit vyhral po troch porážkach v rade, keď zdolal Rangers až po samostatných nájazdoch. Jediným úspešným exekútorom bol Frans Nielsen a Tomáš Tatar predĺžil svoju sériu bez bodu na štyri zápasy.