Finále Východnej konferencie má zatiaľ úplne jednoznačný priebeh. Hráči tímu Washington Capitals totiž ovládli aj druhý vonkajší duel, na ľade Tampa Bay Lightning presvedčivo zvíťazili 6:2 a v sérii sa ujali vedenia 2:0 na zápasy.

Tampa Bay Lightning - Washington Capitals 2:6 (stav série 0:2)
Čakala sa veľmi vyrovnaná bitka, ale zatiaľ je to úplne jednostranná záležitosť. Washington totiž výborne zvládol aj druhý duel finále Východnej konferencie, vďaka príspevku svojich ofenzívnych hviezd rozložil Tampu Bay a urobil ďalší dôležitý krok k postupu.
"Hráme dôrazne, ale predovšetkým múdro. Každý hráč presne plní úlohy, ktoré má od trénera," pochvaľuje si Alex Ovechkin. "Navyše sa nám darí využívať šance, do ktorých sa dostaneme. To je veľmi dôležité."
Hostia mali úžasný vstup do zápasu, už po 28 sekundách hry udrel útočník Tom Wilson a poslal Capitals do výhody. Washingtonu sa niečo podobné podarilo už druhýkrát v play off. Evgeny Kuznetsov totiž skóroval v úvodnom dueli série proti Pittsburgh Penguins už po 17 sekundách.
Domáci Lightning sa však z mizerného štartu dokázali otriasť. Najprv v čase 7:28 Brayden Point vyrovnal v presilovej hre a Steven Stamkos potom v polovici úvodnej tretiny rovnako v početnej výhode poslal Tampu Bay do vedenia. Kapitán floridského tímu si pripísal piaty gól v tohtoročných vyraďovacích bojoch.
"S výkonom v prvej tretine sme nemohli byť spokojní, ale veľmi sa mi páčilo, ako sme vstúpili do druhej. Zareagovali sme výborne," ocenil kouč Washingtonu Barry Trotz.
Capitals spresnili hru, pridali dôraz a výsledok sa okamžite dostavil. Ďalšie góly v zápase už totiž strieľali len oni. A spolu ich bolo päť. Washington vykročil za obratom v strednej časti, ktorú suverénne ovládol 3:0.
"Áno, síce hráme proti kvalitnému súperovi, ale máme na viac ako predvádzame," vyhlásil obranca Tampy Bay Anton Stralman. "Musíme sa zlepšiť hlavne v defenzíve, zatiaľ je to z našej strany veľmi zlé."
Najprv sa v čase 22:50 pripomenul Devante Smith-Pelly, 62 sekúnd pred druhou sirénou potom po prihrávke Jakuba Vránu presne zamieril dánsky reprezentant Lars Eller. O necelú minútu neskôr sa Capitals radovali znova. Faul brankára Andereia Vasilevskiyho potrestal Evgeny Kuznetsov a Capitals boli v trháku.
"Nerozumiem tomu. Celé play off bránime veľmi dobre a prinášalo nám to úspech. Ale dnes to neplatilo, nášmu brankárovi sme vôbec nepomohli," krútil hlavou kapitán Lightning Steven Stamkos.
Ak Lightning v treťom dejstve plánovali frontálny útok, kapitán Alex Ovechkin im v čase 40:34 zobral vietor z plachiet. Ruský strelec zaznamenal svoj 10. gól v play off a stal sa prvým hráčom v histórii klubu, ktorý druhýkrát vo vyraďovacích bojoch dosiahol métu 10 a viac gólov. V roku 2009 ich mal Ovechkin na konte 11.
Konečnú podobu výsledku určil Brett Connolly, ktorého presne našiel výborne hrajúci Eller. Záverečných osem minút riadneho hracieho času už hostia s prehľadom kontrolovali a odškrtli si mimoriadne cenný triumf.
Kuznetsov a Eller sa na ňom podieľali troma bodmi, prvý spomínaný dokázal bodovať už v piatom zápase v rade. Brankár Braden Holtby prispel 33 úspešnými zákrokmi.
"Lars je veľký a silný hráč. Navyše má už množstvo skúseností s play off," vyhlásil tréner Washingtonu Barry Trotz na adresu Ellera. "Je veľmi šikovný na puku a teraz to dokáže využívať v prospech celého tímu."
Séria sa za stavu 2:0 pre Capitals teraz presúva do hlavného mesta Spojených štátov. A Lightning určite majú o čom premýšľať.
"Hráme veľmi váhavo, to si v tejto fáze sezóny nemôžeme dovoliť," má jasno obranca Tampy Bay Ryan McDonagh. "Musíme ísť na špičky a oveľa viac sa zahryznúť do súpera. Je to v nás, ale treba to predviesť na ľade."
Ďalší zápas:Utorok 15. mája (Streda 16. mája 2:00 SELČ) v Capital One Arene vo Washingtone.