GettyImages-2149199362

Zdá sa, že im pred play off znova naskočili motory. Colorado Avalanche zvládli posledný zápas základnej časti vo veľkom štýle, Edmonton Oilers porazili 5:1.

Skórovali štyrikrát z prvých šiestich striel a rázne sa nasmerovali k presvedčivej výhre.

V prvom kole play off sa stretnú s Winnipeg Jets.

Ofenzívny líder Nathan MacKinnon dvakrát asistoval a zakončil sezónu s bilanciou 140 bodov (51+89) v 82 zápasoch. V bodovaní NHL skončil druhý za Nikitom Kučerovom z Tampa Bay Lightning (144).

Vytvoril si tak svoje zámorské maximum a druhýkrát za sebou prekonal stovku. Minulý rok to bolo 111 bodov. Dosiahol tak bodový rekord v histórii Avalanche a dostal sa pred slovenskú legendu Petra Šťastného. Ten v ročníku 1981-82 získal 139 bodov (46+93).

MacKinnon spolu s Kučerovom prekonali 140 bodov. Stalo sa siedmykrát v histórii, že sa dvaja hráči dostali na túto métu. A prvýkrát od sezóny 1995-96, keď to dokázali Mario Lemieux a Jaromír Jágr, hviezdy Pittsburgh Penguins.

Rantanen v prvej tretine premenil prihrávku Toewsa

Lemieux ich nazbieral 161 (69+92), česká legenda 149 (62+87). Jágr si vtedy vytvoril svoje zámorské bodové maximum.

"Je to super. Peter (Šťastný) je legenda, jeden z najlepších hokejistov, akí kedy hrali. Celkovo mal oveľa viac lepších sezón ako ja," reagoval dvadsaťosemročný MacKinnon, ktorý je na vrchole síl. "To, čo sa mi podarilo, je tímový úspech. Pomohlo mi veľa spoluhráčov," dodal jeden z najschopnejších hráčov NHL posledných sezón.

Avalanche podľa neho odohrali veľa duelov, v ktorých hrali dobrý hokej, ale to je už zabudnuté. "Moja pozornosť sa už teraz zameriava len na play off," hlási elitný center Colorada.

Oilers nechali pred bojom o Stanley Cupu oddychovať svoje najdôležitejšie klenoty na čele s Connorom McDavidom a Leonom Draisaitlom. Nenastúpili ani Zach Hyman, Ryan Nugent-Hopkins, Evander Kane a obrancovia Evan Bouchard a Mattias Ekholm.

Avalanche teda mali cestu za víťazstvom v domácej Ball Arene uľahčenú. Také jednoduché to však nakoniec nebolo.

"Bol to ťažký zápas. Oni šetrili svojich najlepších hráčov, my sme mali skvelý vstup, ale potom sme sa z toho nejako spamätali," povedal o tom MacKinnon. "Je náročné, keď nehrajú všetci ich hráči."

Jednu prihrávku si pripísal aj obranca Cale Makar, ktorý sa stal dvanástym obrancom v histórii Avalanche s minimálne 90 bodmi (21+69).

Jediným strelcom v drese Oilers bol útočník Dylan Holloway. Edmonton prehral štyri z posledných piatich duelov základnej časti. Čiastočne aj kvôli tomu, že sa už pripravoval na play off. V ňom chcú Oilers konečne preraziť až na vrchol.

V prvom kole im budú stáť v ceste Los Angeles Kings. S týmto súperom sa hneď na úvod bitiek o Stanley Cup stretnú tretíkrát v rade.

V bránke hostí dlho nevydržal Stuart Skinner, ktorý dostal štyri góly z trinástich striel a po prvej tretine ho nahradil Calvin Pickard. Ten potom chytil 14 striel. Tempo zápasu už po prvej časti jemne poľavilo, pretože domáci držali pohodlný náskok 4:0.

"Nie je jednoduché nahradiť šesť hráčov, ktorí celkovo odohrajú osemnásť až dvadsať minút," vysvetľoval Corey Perry, veterán v drese Oilers. "V úvode prvej tretiny sme len stáli a pozerali sa na súpera, ako okolo nás korčuľuje a vytvára si šance. Všetko je o tvrdej práci, potom sme už bojovali," opisoval Perry, ktorý strávil na ľade na svoje pomery veľkú porciu 16:27 minút.

V bránke domácich dostal šancu Fín Justus Annunen, ktorý pochytal 25 striel.

"Skrátka ma hnevá, že sme prehrali. Je jedno, v akej fáze sezóny to je. A kto je či nie je v zostave," vystihol to Darnell Nurse, obranca Oilers.

Tí sa teraz musia vrátiť do pohody, aby zvládli prvé kolo play off.

Posledný gól v základnej časti vo farbách Avalanche strelil skúsený útočník Zach Parise. Prihral mu Ross Colton. "Bolo to neskutočné. Obdivoval som ho od strednej školy. Je to skvelý líder," chváli skúsenejšieho spoluhráča, ktorý má už 39 rokov a v NHL zvládol 1254 zápasov.