Vrana

Tak dlouho kouč Washington Capitals Barry Trotz přemítal, kým v elitní formaci nahradit potrestaného Toma Wilsona, až v polovině druhé třetiny pátého zápasu série proti Pittsburgh Penguins ukázal na Jakuba Vránu. Dvaadvacetiletý útočník zažil v sobotu svůj nejlepší večer kariéry.

Dvě asistence, ale hlavně vítězný gól, to je bilance českého nováčka. Ani není divu, když si rodák z Prahy při hodnocení zápasu ulevil ostřejším slůvkem. Když v 56. minutě dával branku na 4:3, vypadalo to, že se Capital One Arena otřásá v základech.
"Mít takového hráče ve čtvrté lajně je až moc velký luxus," vykládal o Vránovi dánský centr Lars Eller. V prvních bitvách s Penguins sbíral český útočník čas na ledě po minutkách, ale nezatrpknul a od trenéra Trotze se nakonec dočkal mnohem větší šance.

Na lavičce Capitals se rozhodli Wilsonovu sílu a tvrdost nahradit rychlostí. V tom případě ale nemohli ukázat na nikoho jiného než Vránu, který je naprosto excelentním bruslařem.
V čase 55:22 si najel před branku a dorazil za záda Matta Murrayho přihrávku Alexe Ovechkina. Životní gól. A pro Capitals patrně i jeden z největších v jejich dějinách. Pokud se jim podaří postoupit přes obhájce Stanley Cupu, pak tato Vránova trefa, kterou v závěru ještě jistily dva góly do prázdné branky, navýší svou hodnotu.

"Ovie předvedl perfektní akci. Šel jsem tam tvrdě před branku, abych mohl dorážet," vyplatila se Vránovi soustředěnost. O chvíli později už s extatickým výrazem oslavoval veledůležitý gól se svými ruskými spoluhráči.
Pro odchovance Letňan to byl přitom už třetí bod večera, čímž překonal svou dosavadní celkovou bilanci v play off za předchozích devět zápasů. Nyní má na kontě dva góly a tři asistence.
Vrána totiž celý večer držel Capitals nad vodou. Už v první třetině vydoloval puk pro Bretta Connolyho a domácí šli do vedení 2:1. Na začátku třetí třetiny pak vynikajícím pasem poslal do úniku Evgeny Kuznetsova, který mazácky srovnal na 3:3.

A pak přišla ještě mimořádnější chvíle.
Pouze tři nováčci v historii Capitals zažili v play off tříbodový večer. Sergei Gonchar v roce 1995, Richard Zedník o tři roky později a právě Kuznetsov v roce 2015.
"Když hrajete poprvé v životě play off, trenér vás posune do prvního útoku a vy pak dáte vítězný gól a ještě máte asistence, tak k tomu já nemusím nic říkat. To mluví samo za sebe," pousmál se Kuznetsov.
Devante Smith-Pelly sice na křídle elitní formace dělal, co mohl, ale až s Vránou získal nejlepší útok potřebnou dynamiku.
"Jeho rychlost a útočné schopnosti se mohly naplno projevit," potěšil kouč Trotz i sám sebe. Tah s Vránou se maximálně vyplatil.
Více k tématu: [Washington udeřil čtyřikrát ve třetí třetině a vede 3:2]
Nebýt ale klíčového zákroku Bradena Holtbyho proti střele Briana Dumoulina, ve Washingtonu se slavit nemuselo.
"My si ale pořád věříme, máme velké sebevědomí a ve třetí třetině se to ukázalo," řekl gólman Capitals, po jehož zásahu se hra rychle přenesla na opačnou stranu ledu a Vrána díky tomu mohl zažít svou velkou chvíli.
Washington tak opět stojí před branami finále Východní konference a má dvě možnosti, aby do nich poprvé v Ovechkinově éře napochodoval.
Takovou výhodu proti Pittsburghu Capitals v minulých dvou play off neměli. A pokusí se jí využít hned v následujícím utkání, které se hraje v úterý v 1 hodinu SELČ. I když možná nebudou mít k dispozici Nicklase Backstroma, jenž v pátém zápase utrpěl zranění v horní části těla.