rittich face 4917

Česká republika má v NHL v sezoně 2016-17 již šest brankářů.
Po sobotních zápasech totiž pětici Petr Mrázek, Michal Neuvirth, Ondřej Pavelec, Marek Mazanec a Marek Langhamer doplnil David Rittich. V posledním utkání základní části dostal tak trochu nenápadně příležitost v barvách Calgary Flames a připsal si svůj první start v kariéře.

A po dvaceti minutách v brance, v nichž na ledě San Jose Sharks dostal jediný gól z 10 střeleckých pokusů, může být relativně spokojen.
Českého gólmana totiž překonal pouze premiérový střelec v lize Daniel O'Regan, když šikovnou tečí využil přesilovkovou souhru obránců Brenta Burnse s Marcem-Edouardem Vlasicem. Nikdo jiný na něj nevyzrál, i tak ale Flames padli 1:3.
"Chtěl jsem Sharks porazit," řekl Rittich po premiéře pro Calgary Herald. "Šlo o moji první zkušenost s touto show a bylo to fakt hezké. Jen mě štve, že jsme prohráli."
Rittich si šanci v NHL vysloužil během působení na farmě ve Stocktonu, odkud na něj zejména ve druhé půlce sezony přicházely skvělé reference. Vždyť ve 28 zápasech divoké AHL udržel úspěšnost zákroků nad 92 procenty, což je velmi slušné číslo. Stejně dobrou bilancí je pět vychytaných nul.
"Je to tu opravdu jízda. Občas mi to přijde až skoro bez systému, což mi připadá jako největší rozdíl oproti soutěžím dospělých v Česku," vyprávěl pro ČTK poté, co si na specifickou zámořskou soutěž trochu zvykl. "Gólman prostě musí být pořád v pozoru. O to víc, že hráči ze zámoří jsou zvyklí střílet odkudkoliv. Takže se musíte soustředit opravdu každou sekundu po celých 60 minut."

Flames_125

Na pozoru se muž, který ochutnává zámořské angažmá teprve prvním rokem, rozhodně měl i v San Jose. Proto je i úvodní dvacetiminutovka od kouče Glena Gulutzana velkým příslibem do budoucna.
"Jeli jsme sem s nějakým plánem a měli jsme připravené dva scénáře," řekl trenér Flames. "Teď jsem rád, že všichni zůstali zdraví. Cítím z týmu energii. Na play off budeme připraveni."
Už po první třetině zápasu na ledě Sharks se Flames dozvěděli, že konkurenti v boji o první divokou kartu Nashville Predators prohráli - a oni se vyhnou vítězům Západní konference Chicago Blackhawks. Napětí opadlo. A Rittich dostal šanci stát se 11. českým brankářem v lize za posledních deset sezon.
Až jeho týmu v týdnu začne Stanley Cup sérií s Edmonton Oilers či Anaheim Ducks (rozhodne se v nedělních zápasech), představí se z Čechů v sestavě Calgary patrně pouze Michael Frolík.
Rittich se vrátí do AHL a na pozici dvojky za Brianem Elliottem znovu bude aktuálně krátkodobě zraněný Chad Johnson. Do budoucna je však se čtyřiadvacetiletým rodákem z Jihlavy nutno počítat. Už proto, že v premiéře nezklamal.