CanadaGermany528

Hokejisté Kanady si povezou přes oceán pohár pro mistry světa. Ve finále světového šampionátu IIHF v Tampere zdolali Německo 5:2 a získali tak čtvrtou medaili za poslední čtyři MS, z toho druhou zlatou za tři roky.

V souboji o bronz uspělo Lotyšsko, které díky výhře 4:3 po prodloužení nad Spojenými státy vybojovalo historicky první medaile na MS. Jeho brankář Arturs Šilovs byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje.

Český útočník Dominik Kubalík, jenž byl s osmi góly jeho nejlepším střelcem, se dostal do All-Star šestky navzdory faktu, že národní tým vypadl už ve čtvrtfinále s USA.

Zlato pro Kanadu vystřelil Sammy Blais (St. Louis Blues), jenž dal ve finále dva góly včetně toho vítězného. Gól a nahrávku si připsal Lawson Crouse (Arizona Coyotes), dvě asistence měl Peyton Krebs (Buffalo Sabres). Brankář Samuel Montembeault (Montreal Canadiens) dostal dva góly ze 23 střel.

"Krásný pocit. V Evropě jsme už měsíc a jsme tady právě kvůli tomuhle momentu, kvůli tomu, abychom si mohli zahrát zápas o zlato. Máme štěstí, že jsme ho vyhráli a užít si ten triumf s rodinami je skvělé," jásal Blais v rozhovoru pro stanici TSN. "Chemie našeho týmu je neskutečná. Připadá mi, jako kdybychom spolu hráli už dva roky. Těšíme se, až se vrátíme domů a přivezeme zlaté medaile našim fanouškům."

Hokejisté Německa odcházeli po finále z ledu se svěšenými hlavami, ale jejich letošní vystoupení pro ně i přes závěrečnou prohru bylo obrovským úspěchem. Stříbro z mistrovství světa mají po 70 letech a jde pro ně teprve o čtvrté medaile v historii (1930, 1953 stříbro, 1934 bronz).

Ve finále byl opět hodně vidět obránce Moritz Seider, který asistoval u obou německých branek. Mathias Niederberger inkasoval čtyřikrát ze 27 střel.

Němci ve finále dvakrát vedli. Poprvé po sedmi minutách, kdy se parádní střelou nad gólmanovým betonem po skvělém pasu Seidera prosadil J.J. Peterka (Buffalo), podruhé v polovině zápasu, v němž skóroval Daniel Fischbuch. Jenže Kanada pokaždé rychle vyrovnala: nejprve Blais tři minuty po úvodním gólu, ve druhé třetině pak po necelých čtyřech minutách v přesilovce Crouse.

Rozhodující gól padl na konci 5. minuty třetí části po chybě obránce Maksymiliana Szubera, jehož obral za brankou o puk Cody Glass (Nashville Predators) a Blais po jeho objížďce branky dorazil do sítě volný puk. V čase 51:51 potrestal další německý kiks kapitán Tyler Toffoli, který v situaci tři na jednoho místo kombinace vybral přesnou střelu mezi betony.

Německo už nemělo na zvrat síly, i když se tři minuty před koncem pokusilo hrát bez brankáře. To však přineslo jen pečeť Scotta Laughtona (Philadelphia Flyers) do prázdné branky.

Kanada hrála finále ve 13 z posledních 21 šampionátů a sedm z nich vyhrála. Díky tomu se s 28. titulem osamostatnila v čele nejčastějších vítězů MS.

Titul slaví i Adam Fantilli, který je považovaný za největší talent před letošním draftem NHL po Connoru Bedardovi. Osmnáctiletý útočník se stal teprve druhým Kanaďanem v historii (a 11. celkem), jenž v jednom roce získal zlato na mistrovství světa juniorů i dospělých.

Bronzové Lotyšsko je na nohou

Seznam medailistů z mistrovství světa se rozrostl o dalšího člena. Stalo se jím Lotyšsko, které v neděli odpoledne vybojovalo bronz, když v 'malém finále' porazilo Spojené státy 4:3 po prodloužení.

Dvěma góly se o to zasloužil Kristians Rubins, který pět a půl minuty před koncem 3. třetiny vyrovnal a poté v čase 61:22 vystřelil výhru v prodloužení. Rihards Bukarts si připsal tři asistence, brankář Šilovs chytil 26 z 29 střel USA.

Američanům nestačily ani dva góly Rocca Grimaldiho, kterými srovnal nejprve na 1:1 a poté na 2:2, ani trefa Matta Coronata (Calgary Flames), jež je ve třetím dějství dostala do vedení. Gólman Casey DeSmith (Pittsburgh Penguins) inkasoval čtyřikrát ze 25 střel.

"Pro velké mančafty jako Kanada je tohle běžné, ty vyhrávají medaile pořád. Ale pro nás je to šance, která přijde možná jednou za život. Je to neskutečné," jásal Miks Indrašis.

Ulice Tampere zaplavily stovky fanoušků jeho mužstva, ještě větší oslavy vypukly v Rize a dalších lotyšských městech.

"Jsem šťastný, že jsem hokejista z Lotyšska, protože lidi u nás hokej milují. Být teď u nás hokejistou je fantazie, nemám pro to ani slov," řekl podle IIHF.com dojatý útočník Martins Dzierkals, který hrál v této sezoně extraligu za České Budějovice.

"Člověk vidí, jak moc to pro ně znamená. Myslím, že to chtěli trochu víc než my," uznal americký forvard Grimaldi. "Po první třetině jsme si řekli, že do toho musíme jít stejně jako oni, protože oni hráli, jako kdyby šlo o zlato, ne jen o bronz. Ale myslím, že jsme tomu jejich nasazení nedokázali vyrovnat po celých 60 (minut)."

Zápas o 3. místo:USA - Lotyšsko 3:4 po prodloužení
Finále:Kanada - Německo 5:2

Nejužitečnější hráč MS:Arturs Šilovs (Lotyšsko)

Nejlepší brankář:Arturs Šilovs
Nejlepší obránce: MacKenzie Weegar (Kanada; Calgary)
Nejlepší útočník: J.J. Peterka (Německo; Buffalo)

All-Star šestka MS: Šilovs - Weegar, Moritz Seider (Německo; Detroit) - Peterka, Rocco Grimaldi (USA), Dominik Kubalík (Česko; Detroit)