canes_040419b

Dvanáct zápasů se odehrálo ve čtvrtek v NHL. Na tento hrací den budou rádi vzpomínat především hráči a fanoušci Carolina Hurricanes, protože tým vedený koučem Rodem Brind'Amourem během něj ukončil nejdelší absenci ve vyřazovacích bojích, jež se protáhla na 10 let.

Velký podíl na zvládnutí posledního kroku má český gólman Petr Mrázek, který byl při vítězství 3:1 nad New Jersey Devils vyhlášen první hvězdou zápasu. Colorado Avalanche si vybojovali jistotu výhrou 3:2 po prodloužení nad Winnipeg Jets. Postup slaví rovněž Pittsburgh Penguins. Jedním ze střelců Boston Bruins v Minnesotě byl David Pastrňák.
Vynikající Mrázek
Carolina zlomila prokletí, které trvalo od roku 2009, kdy tým prošel do finále Východní konference. Od té doby následoval pokaždé konec už po základní části.
"Ten pocit udělat play off je úžasný, je to nejlepší součást hokeje," řekl Mrázek, jenž za posledních 13 startů vychytal 11 výher. "Byla to skvělá cesta od prvního dne, co jsem tady. A věřím, že tím ještě zdaleka nekončíme."
"Tohle město si zasloužilo tým, na který může být hrdé. Nyní se vše mění, pozitivní elektrizující atmosféra je všude kolem nás," dodal trenér Rod Brind'Amour, který jako kapitán dovedl Carolinu v roce 2006 až na vrchol.
Útrapy jsou pryč. I díky Mrázkovi, který pomohl Hurricanes zvládnout nelehký zápas s New Jersey. Devils v něm otevřeli na konci páté minuty skóre, když se prosadil Andy Greene. Nahrávkou k tomu přispěl Pavel Zacha a bodoval tak v šestém z posledních osmi zápasů.
Hurricanes přesto nakonec potvrdili roli velkého favorita utkání, když zajistili obrat Warren Foegele, Justin Faulk a Nino Niederreiter. O tom, že Carolina nedostala nic zadarmo, dobře vypovídá i poměr zásahů brankářů: Mrázek 35, Cory Schneider 22.
Naplno si vychutnat postupovou radost a prodloužení sezony o její hlavní vrchol umožnila domácím vedle vlastního úspěchu těsná výhra Washington Capitals nad Montreal Canadiens 2:1.
Slavný kanadský klub se mohl v případě bodového zisku posunout na pozici druhé divoké karty a znejistět tak jejího dosavadního držitele, jímž jsou Columbus Blue Jackets. Jenže úřadující šampioni byli proti.
Shea Weber sice v závěru první třetiny bleskově odpověděl v přesilovce na vedoucí gól Larse Ellera, ve 23. minutě ale rozhodl Nic Dowd a zajistil tak Capitals počtvrté v řadě vítězství v Metropolitní divizi.

Mrázek vychytal levým betonem Hischiera

Pastrňák potvrdil výhru
Minnesota Wild podlehli hostujícím Boston Bruins 0:3 a hosté zanechali v Saint Paul výraznou česko-slovenskou stopu. Brankový účet načal před polovinou zápasu Joakim Nordstrom. Výhru pak v 58. minutě potvrdil 38. gólem v sezoně David Pastrňák a 36 sekund po něm završil výsledek střelou do opuštěné branky Zach Senyshyn, který v NHL debutoval.
Všech 26 střel z hokejek Wild pochytal slovenský brankář Jaroslav Halák a stejně jako Mrázek si také on vysloužil ocenění největší hvězdy utkání.

Pastrňák skóroval po parádní akci DeBruska

Penguins play off neuteče
Šampioni z let 2016 a 2017 mohou zhluboka vydechnout a konečně už také spřádat plány na play off. Pittsburgh v odvetě na svém ledě vrátil Detroit Red Wings porážku z tohoto týdne, a to dokonce stejným skóre 4:1. Už jen porážka Montrealu jim ale dala jistotu.
Pro Penguins jde o třináctou účast v play off v řadě, což je nejdelší série současnosti v NHL. Klub se mezi vyvolené dostal ve 24 sezonách za posledních 28 let od roku 1991.
"Je těžké dostat se do play off," prohlásil trenér Penguins Mike Sullivan. "Je to tvrdé, protože v lize je mnoho dobrých týmů. A několik těchto dobrých týmů zůstane za branami a do play off se nepodívají. Je to tak každým rokem."
Hostující Matt Puempel sice otevřel skóre, když jedním z asistentů byl Filip Hronek a připsal si tak již 17. nahrávku v sezoně, ale pak už dávali góly jen Penguins.
Razítko na definitivu účasti ve vyřazovacích bitvách dal dvěma góly Phil Kessel, další zásahy obstarali Jake Guentzel a Sidney Crosby.
Velkým pozitivem byl pro Penguins úspěšný návrat po zranění, který má za sebou hvězdný ruský útočník Evgeni Malkin. U Kesselova gólu na 3:1 stihl i nahrávku.
Arizona smutní, postoupili Avalanche
Hokejisté Colorada si zahrají o Stanley Cup, Coyotes už to přes svou velkou snahu nestihnou, nedávná série pěti porážek jim zlomila vaz a poslala je na dovolenou. Avalanche naproti tomu finišovali ve velkém stylu, když proti Winnipegu bodovali podesáté za sebou a z toho osm utkání vyhráli.
Čtvrteční úspěch se ale nerodil vůbec snadno. Hostující Jets vedli po první třetině 2:0. Tyson Barrie ve druhé třetině snížil a Carl Soderberg v 51. minutě vyrovnal. Už jen bod by Coloradu stačil k potvrzení postupu, nakonec brali oba, když v čase 61:49 rozhodl Erik Johnson,

Johnson rozhodl v prodloužení o výhře Colorada

Coyotes tak už nebyla vůbec nic platná jinak cenná výhra na ledě Vegas Golden Knights 4:1. Mark Stone sice zajistil v posledním utkání čtvrtečního programu loňskému finalistovi vedení v 17. minutě, ale o 57 sekund později kontroval Richard Pánik.
Dvěma góly ve druhé třetině pak zajistil Arizoně výhru Derek Stepan, ve třetím dějství ji potvrdil Conor Garland.
San Jose zpět na vítězné stezce?
Jestli byl někdo v poslední době zcela mimo své obvyklé koleje, pak to byli San Jose Sharks. Zápas v Edmontonu ale zvládli a zvítězili těsně 3:2. Sharks si tak připsali teprve druhou výhru za uplynulých 11 utkání a udrželi na Západě druhé místo za Calgary Flames před dotírajícími Nashville Predators, Jets i St. Louis Blues.
Tomáš Hertl díky nahrávce opět trošku vylepšil svá osobní maxima v sezoně. Na začátku 11. minuty připravil gól pro Brenta Burnse a Sharks díky tomu otočili z 0:1 na 2:1.
Leon Draisaitl se pak sice trefil podruhé v utkání a je tak na dosah jediného gólu od magické mety 50, Gustav Nyquist ale ve 39. minutě rozhodl.
Pětadvacetiletý Hertl má na kontě ze 76 utkání výborných 72 bodů díky 35 gólům a 37 asistencím.

Burns se trefil po Hertlově vyhraném vhazování

Ostatní zápasy: Obrat Predators, Sabres konečně vyhráli, souboj titánů pro Lightning
Parádní obrat s jedinečnou tečkou předvedli hokejisté Nashvillu. Po první třetině prohrávali s Vancouver Canucks 0:2. Ve druhé Colton Sissons brzy snížil, v 56. minutě pak vyrovnal Nick Bonino. A vítěznou trefu si schoval až na čas 59:39 Ryan Johansen.
Buffalo Sabres ukončili sérii osmi porážek, když porazili nejhorší tým ligy Ottawa Senators 5:2. Hosté vedli po první třetině 2:1, ale pak už stříleli góly jen domácí. Třemi body pomohl Sabres k úspěchu útočník Jack Eichel, jenž si připsal gól a dvě nahrávky.

Reinhart se trefil po Eichelově skvělé přihrávce

Na konfrontaci dvou mužstev, které se netají těmi nejvyššími ambicemi, došlo v Torontu. Domácí Maple Leafs nestačili na dosavadního suveréna ligy a podlehli týmu Tampa Bay Lightning 1:3. Toronto vedlo, jenže pak zaváhalo při vlastní přesilovce, kdy vyrovnal Steven Stamos. Obrat dokonali v závěru Alex Killorn a Nikita Kucherov.
Florida Panthers prohráli s New York Islanders 1:2 po nájezdech. Domácí nenavázali na šňůru tří vítězství, Islanders drží před Pittsburghem druhou příčku v Metropolitní divizi. O jejich radosti rozhodl ve čtvrté sérii nájezdů první úspěšný exekutor Brock Nelson, jenž se trefil předtím i v základní hrací době.
Blues rozdrtili Philadelphia Flyers 7:3. Velkou divočinu přinesla první třetina, kterou Blues vyhráli 5:3, přičemž již v šesté minutě vedli po gólu v oslabení 3:0. Po třech bodech zaznamenali Alexander Steen (1+2) a Alex Pietrangelo (0+3).
Domácí zároveň vytvořili klubový rekord, když stihli nastřílet pět úvodních gólů již během první desetiminutovky. Čas 9:41 je výrazným vylepšením předchozího zápisu z 3. ledna 1970, kdy při vítězství 6:0 nad Pittsburghem na to potřebovali 13 minut a 45 sekund.