cs-edge-1123

Vždy jednou za měsíc přinášíme článek vycházející z analýz NHL Edge (edge.nhl.com), které podrobně měří pohyb hráčů i puku. V dalším vydání jsme se zaměřili na tvrdost střelby.

Listopad je měsícem Boje proti rakovině. Měsícem, kdy se v NHL rozřazují týmy na ty, které budou hrát o play off a ty, které šanci pomaličku začnou ztrácet. A letošní listopad byl také měsícem tvrdých střelců.

Mezi těmi, kteří mají vůbec nejtvrdší ránu v lize, jsou hned tři Češi.

Radko Gudas z Anaheim Ducks vypálil 1. listopadu ve 4. minutě třetí třetiny duelu s Arizona Coyotes puk rychlostí 163,65 kilometru v hodině, což byla vůbec nejtvrdší střela probíhající sezony. Dělovkou bez přípravy, kterou trefil puk odražený od mantinelu, pozdravil svého krajana v arizonské brance Karla Vejmelku, jenž puk vyrazil betonem, ale sedm sekund nato inkasoval po následném tlaku Ducks po teči Leo Carlssona.

Gudasova  nejtvrdší střela sezony 2023-24

"Gudy se do toho vždycky uměl opřít. On je celkově hodně silný, má nízko těžiště. To všechno uplatní nejen při srážkách, ale dává to i do té střely," popisoval někdejšího kamaráda ze společného působení u Tampa Bay Lightning útočník Ondřej Palát z New Jersey Devils.

Český zadák Anaheimu je v čele všech bombarďáků před druhým Travisem Sanheimem - útočník Philadelphia Flyers vystřelil rychlostí 163,33 km/h. Do rychlosti přes 163 kilometrů v hodině rozpohybovali puk ještě forvard Kasperi Kapanen ze St. Louis Blues (163,12), zadák Victor Hedman z Tampa Bay Lightning (163,12) a obránce Jeff Petry z Detroit Red Wings (163,01).

Celkově desátou nejtvrdší ránu vyslal v této sezoně na branku Filip Hronek. Zadák Vancouver Canucks ovšem zároveň dosáhl nejtvrdší střely, která skončila gólem: v 9. minutě třetí třetiny duelu s New York Islanders z 15. listopadu málem prorval síť pukem, jenž do ní vletěl rychlostí 161,53 kilometru za hodinu, když se na modré opřel do nahrávky Quinna Hughese a trefil se přesně k pravé tyči.

Pro českého beka Canucks to byl první gól v této sezoně, v níž má po 20 startech na kontě už 18 bodů; 17 z toho totiž připadá na asistence. Je až zvláštní, že nemá gólů víc, protože k nejtvrdším kanonýrům patří i z dlouhodobějšího hlediska.

Nejen, že se jednou dostal přes sto mil (cca 161 kilometrů) za hodinu, ale celkem čtrnáctkrát pálil Hronek rychlostí mezi 90 a 100 mílemi (145-161 km/h), patnáctkrát mezi 80 a 90 (129-145 km/h) a v rozmezí 70 a 80 mil za hodinu (113-129 km/h) vyslal celkem 34 pokusů na branku, což je jedna z nejvyšších frekvencí takovýchto střel v celé lize.

"Dobrou střelu má, i zápěstím. Myslím si, že všichni praváci mají tu ránu z voleje asi rychlejší. Jsem hrozně rád, že se mu to povedlo a že se mu ve Vancouveru daří, to je docela fajn vědět," řekl o kamarádovi z Detroitu Dominik Kubalík, jenž sám hraje v Ottawě, ale většinu minulé sezony byl Hronkovým spoluhráčem u Red Wings.

Samotný Kubalík se přitom do NHL prosadil do velké míry právě díky své svižné ráně golfákem bez přípravy. Letos hraje v Ottawě většinou ve třetím útoku a na druhé přesilovce, kde však má pozici před brankou. Tam tuhle ránu většinou moc neuplatní.

"Samozřejmě bych rád, kdyby se mi to tam víckrát povedlo třeba trefit z toho prostředka. Beru to jak to je, zase je to nová věc. Dřív jsem to v Plzni hrál taky před bránou a góly jsem dával, takže nevidím důvod, proč by to nemělo jít," řekl k tomu.

I tak se však dostal k jedné střele o rychlosti 146,96 kilometru v hodině a k sedmi mezi 80 a 90 mílemi (129-145 km/h). Mimochodem, ligový průměr mezi útočníky činí v tomto ročníku 133,65 km/h.

"Já takovou ránu nemám," tvrdil Kubalík. "Samozřejmě se na tom dá pracovat. Hlavně tak, že prostě střílíte, snažíte se po tréninku pálit co nejvíc puků, aby byl člověk v každé situaci připravený tvrdě vystřelit. Čas na to máme, jsme na ledě každý den, takže člověk na tom může pracovat. Jasně, že někteří hráči to mají vyloženě přirozené, jiní jsou zase víc nahrávači, takže ti víc trénují jiné věci."

Z obránců, kde logicky vládne Gudas, je Hronek se svou nejtvrdší střelou osmý. Na desáté místo mezi beky se dostal další Čech: Jan Rutta ze San Jose Sharks. Ten 19. října v 6. minutě první třetiny 'nasolil' puk na branku Boston Bruins rychlostí 161,11 kilometru v hodině.

112323 Jan Rutta SJS

Rekord NHL v tvrdosti střelby drží Zdeno Chára s rychlostí 175,1 kilometru za hodinu. Té však slovenský kapitán Boston Bruins dosáhl při All-Star Game 2012 za ideálních podmínek v dovednostních soutěžích. Ještě prudčeji vypálil při All-Star Game nižší American Hockey League český útočník Martin Frk - 175,7 kilometru v hodině.

Z toho všeho je vidět, že česká a slovenská hokejová škola produkuje střelce z těch nejtvrdších. Jen je škoda, že během Chárových a Frkových dob se neměřila rychlost puku při samotné hře tak, jako nyní díky NHL Edge - srovnání těchto bomberů v zápasech by bylo jistě velice zajímavé.