mrazek1

Brankář Petr Mrázek se výrazně podílel na vítězství Detroitu nad Ottawou 5:4 po nájezdech. V průběhu utkání pochytal 41 ze 45 střel Senators a v rozstřelu neinkasoval v sedmi sériích ani jednou. Brankou a asistencí pomohl k úspěchu Red Wings také slovenský útočník Tomáš Tatar.

Detroit Red Wings - Ottawa Senators 5:4 po nájezdech
Red Wings v utkání třikrát ztratili vedení, ale slavili díky trefě Evgenye Svechnikova, který ozdobil svůj debut v NHL rozhodujícím nájezdem. Dvacetiletý ruský útočník se prosadil v rozstřelu jako jediný ze 14 exekutorů, když Craiga Andersona překonal blafákem do bekhendu.
"Kouč na mě ukázal a řekl: 'Jeď'. Kluci mi radili, aby udělal to, co umím. Je to neuvěřitelný pocit," řekl Svechnikov, jehož Detroit draftoval v roce 2015 v prvním kole na 19. pozici. "Udělal jsem stejný blafák několikrát v Grand Rapids a dal jsem gól, takže jsem věděl, že chci zkusit to samé," popsal vítěznou branku.
Mrázek byl při nájezdech neprůstřelný a zářil předtím i v prodloužení, v kterém si připsal sedm úspěšných zákroků a kryl hned tři úniky Ottawy. Red Wings byli s pěti pokusy na branku v nastavení rovněž aktivní. "Bylo to nejrušnější prodloužení, jaké jsem kdy hrál. Přál bych si, aby bylo takové každé," uvedl útočník Ottawy Kyle Turris.

Detroit vedl 1:0, 2:1 i 4:2. Náskok 3:2 mu zařídil ve 46. minutě v přesilové hře Tatar, jehož přihrávku si srazili hosté nešťastně sami do vlastní branky. O 127 vteřin později Tatar ještě v další početní výhodě asistoval u gólu Gustava Nyquista.
Ottawa prohrála popáté za sebou, připsala si v této sérii jen dva body, ale kapitán Erik Karlsson byl po vystoupení v Detroitu spokojený. "Pořád máme skvělou pozici. Musíme pokračovat ve stejných výkonech, jako jsme předvedli dnes," prohlásil produktivní švédský obránce, který si v utkání připsal gól a asistenci a byl druhou hvězdou utkání. Senators se po zisku bodu posunuli na třetí místo Atlantické divize.
Buffalo Sabres - Toronto Maple Leafs 2:4
Maple Leafs díky čtvrtému vítězství za sebou poskočili na druhé místo Atlantické divize o bod před Ottawu a Boston Bruins. Navíc se vzdálili na pět bodů celku Tampa Bay Lightning, který se snaží dotáhnout na pozice pro účast v play off. Torontu, Ottawě i Tampě Bay zbývají ještě do konce základní části NHL shodně čtyři zápasy a Bostonu o jeden méně.
O úspěchu na ledě Buffala rozhodli Maple Leafs už mezi pátou a šestou minutou utkání, kdy vstřelili během 43 vteřin tři branky. Skóre otevřel po přihrávce Nazema Kardiho střelou do odkryté branky Leo Komarov, za 35 sekund po akci Williama Nylandera překonal Robina Lehnera Auston Matthews a pak se bleskově po vhazování trefil James van Riemsdyk.

Toronto si už výhru pohlídalo. V úvodu druhého dějství sice snížil ve vlastním oslabení Ryan O'Reilly, ale ve 46. minutě vrátil hostům v přesilové hře tříbrankový náskok v přesilové hře Nazem Kadri. Výsledek už je korigoval 56 sekund před koncem Jack Eichel.
Matthews díky gólu dosáhl na 67. bod v sezoně a vytvořil nový nováčkovský rekord Maple Leafs. Překonal výkon Petera Ihnačáka ze sezony 1982-83. "Hraju se skvělými hráči a patří jim za to velké poděkování. Ale nejdůležitější je, že jsme jako tým zápas od zápasu lepší a lepší. Máme dobrou pozici a chceme tak hrát dál," uvedl devatenáctiletý americký talent, jehož si Toronto vybralo loni jako jedničku draftu.
Florida Panthers - Montreal Canadiens 1:4
Canadiens vybojovali pátou výhru v řadě a definitivně si zajistili prvenství v Atlantické divizi. Třemi body za dvěma branky a jednu asistenci k tomu přispěl finský útočník Artturi Lehkonen, který po 85 vteřinách třetí třetiny získal Montrealu vedení 2:1 a v 57. minutě zařídil i dvoubrankový náskok.

"Zajistili jsme si první místo a teď budeme pracovat na tom, abychom se nadále zlepšovali a byli si jistí, že půjdeme do play off v dobré formě. Zaměříme se na to, co rozhoduje zápasy a série. Jsme rádi, že budeme mít na začátku play off výhodu domácího prostředí," prohlásil trenér Montrealu Claude Julien.
Páté porážce Floridy za sebou nezabránila ani trefa Jonathana Marchessaulta, který dosáhl na hranici 30 branek jako první hráč Panthers od sezony 2008-09, kdy dal David Booth 31 gólů. "Je to prázdný pocit. Když se nedostanete do play off, je to k ničemu," podotkl Marchessault.
1. Kanonáda Maple Leafs
Toronto rozhodlo o výhře v Buffalu tříbrankovou smrští během 43 vteřin mezi pátou a šestou minutou. Maple Leafs díky ní získali náskok 3:0 a nakonec slavili výhru 4:2.
2. Matthewsův rekord
Auston Matthews díky brance na ledě Buffala vytvořil nový nováčkovský rekord Maple Leafs se 67 body. Překonal výkon Petera Ihnačáka ze sezony 1982-83.
3. Parádní premiéra Svechnikova
Útočník Evgeny Svechnikov hned při svém prvním startu v NHL zazářil. V sedmé sérii nájezdů rozhodl jako jediný úspěšný exekutor o vítězství Detroitu nad Ottawou 5:4.
1. Artturi Lehkonen (MTL): 2 góly, 1 asistence, 5 střel
2. Auston Matthews (TOR): 1 bod, 1 gól, 6 střel
3. Gustav Nyquist (DET): 1 bod, 1 gól, 4 střely
Na co se těšit:
Na programu je 13 zápasů a ve Východní konferenci pokračuje boj o play off. Šlágrem bude duel Boston Bruins s celkem Tampa Bay Lightning. Toronto si může stejně jako Boston opět pojistit své postavení v postupové osmičce doma proti Washington Capitals. Stejně tak Ottawa, která tentokrát přivítá Detroit doma.