SedCBJ_102316

První dva duely sezony sledoval z tribuny a Columbus Blue Jackets oba prohráli a nebodovali. Možná i to pomohlo útočníkovi Lukáši Sedlákovi uspíšit jeho premiéru v NHL.

Sen se třiadvacetiletému odchovanci Českých Budějovic splnil v pátečním domácím utkání s Chicago Blackhawks. Blue Jackets už napotřetí v Nationwide Areně uspěli a Sedlák si mohl při prvním startu vychutnat vítězství 3:2. O den později na ledě Dallas Stars opět nechyběl v sestavě a Columbus opět slavil po výhře 3:0.

Sedlák se po třech letech strávených na farmách v American Hockey League v týmech Springfield Falcons a Lake Erie Monsters mohl těšit na premiérový start v NHL od konce přípravného kempu. Na začátku sezony však zůstával na pozici 13. útočníka, který se nevejde na soupisku k utkání. Na příležitost musel čekat.
Když mu kouč John Tortorella po prohrách s Boston Bruins (3:6) a San Jose Sharks (2:3) sdělil radostnou zprávu o zařazení do čtvrté formace, prožíval euforii a zároveň se zodpovědně chystal na velký okamžik kariéry.
"Sníte o tom celý život," podělil se Sedlák o své pocity ještě krátce před premiérou. "Nejdříve jsem to zavolal rodičům. Bez nich bych tady nebyl. Pak přítelkyni a kamarádům."

Sedlak

Při debutu se zařadil do středu útoku na křídlech s Boonem Jennerem a Oliverem Bjorkstrandem. Na ledě si vychutnal celkem osm minut a 45 sekund pobytu, na 32 vteřin se dostal i do oslabení a připsal si tři střely na branku. Všechny vyslal na gólmana Blackhawks Coreyho Crawforda už v úvodní třetině.

Nebylo to jen díky velkému natěšení na první vystoupení v NHL. Útočník ceněný i za dobrou defenzivní práci, jehož si Blue Jackets vybrali v roce 2011 v šestém kole draftu na 158. pozici, v důležitém zápase kariéry hrál na jistotu.
"Nechtěl jsem na začátku nic vymýšlet a něco zkazit. Proto jsem se snažil spíš střílet. Hra byla dost rychlá, musel jsem si trošku zvykat," vysvětlil.

Ve 23. minutě byl na ledě při inkasované brance, díky které Chicago snížilo na 1:2. "Moje lajna dostala gól, což sebevědomí moc nepomůže, ale jinak se nám v zápase docela dařilo. Dobře jsme bruslili, měli jsme i pár šancí a byl to celkem povedený zápas."

Sedlak_102316

První start v NHL mu ulehčili Sedlákovi i spoluhráči z útoku. "Boone je výborný hokejista a velký bojovník. Hodně mi pomohl," řekl český mladík Sedlák na adresu stejně starého forvarda, jehož si Columbus vybral rovněž v roce 2011 už ve druhém kole a který se už blíží 200 startům v NHL.

S Dánem Bjorkstrandem pak nastupoval v Lake Erie, kde výrazně přispěli týmu Monsters k letošnímu zisku Calder Cupu.
"Olivera velmi dobře znám. Hráli jsme spolu celý minulý ročník a v play off se nám povedlo," prohlásil Sedlák, který asistoval Bjorkstrandovi na vítěznou branku při dovršení červnového triumfu v AHL. V čase 79:58 zajistili výhru 1:0 ve čtvrtém utkání finálové série proti Hershey Bears a završení na 4:0 na zápasy.

Sedlák v minulém ročníku v AHL zaznamenal v 54 zápasech 18 bodů za 14 branek a čtyři asistence. V play off se vyšplhal se 16 bodů ze 17 utkání na čtvrté místo produktivity AHL a s devíti trefami byl druhým nejlepším střelcem za Bjorkstrandem, který skóroval desetkrát.

V Dallasu už na osvědčenou spolupráci navázat nemohli. Do sestavy se vrátil Sam Gagner a zařadil se do formace k Sedlákovi (Bjorkstrand se po po sérii tří domácích zápasů přesunul na farmu do Clevelandu). Český nováček byl na ledě i u vítězné branky útočníka Joshe Andersona ve 37. minutě. Strávil ve hře už 12 minut a 15 vteřin, jednou vystřelil na branku a měl dva hity. Znovu pobyl i 32 sekund na oslabení.
Sedlák si užívá krásný rok. Ještě loni o Vánocích přemýšlel, jestli se raději nemá vrátit ze Severní Ameriky do Evropy. Pak se ale v Lake Erie začal výrazněji posazovat.
Tento týden pro něj začal zářivě už v pondělí. Na slavnostní večeři v Double Eagle Clubu převzal pamětní prsten za vítězství v Calder Cupu. O víkendu už dostal šanci bojovat o úspěch v NHL a na ledě se podílel na probuzení Columbusu. A po něm chce dobrými výkony přesvědčit vedení Blue Jackets, že do nejlepší ligy světa patří nastálo.