Geekie 2-29

Po třech porážkách měli před sebou velkou výzvu. Vrátit se na vítěznou vlnu proti obhájcům Stanley Cupu.

Boston Bruins to zvládli. Promrhali sice vedení 3:0, ale nakonec Vegas Golden Knights přetlačili 5:4. Zářil hlavně útočník Morgan Geekie, který se předvedl premiérovým hattrickem v NHL.

Pozadu nezůstal ani český kanonýr David Pastrňák, jenž dvakrát asistoval.

"Je to něco, na co nemyslíte, když jdete do zápasu. Ale vždycky je to zábava," reagoval pětadvacetiletý Geekie, jenž na první třígólový duel čekal 235 zápasů.

"Je to o to lepší, že jsme získali dva body. Jsem tedy rád, že se mi to podařilo. Zvlášť po minulých zápasech," ocenil útočník, že se jeho tým oklepal po třech předešlých nezdarech.

Šest posledních utkáních Bruins se rozhodovalo až v nájezdech nebo v prodloužení, tentokrát k tomu také nebylo daleko. Po divokém průběhu to bylo ještě pět minut před koncem 4:4.

Potom se z pravé strany při početní výhodě trefil obránce Mason Lohrei a rozseknul atraktivní bitvu.

"Pamatuju si, jak nám trenér (Jim Montgomery) několikrát na začátku sezony říkal, že jsou v lize neustále těžší zápasy. A měl pravdu," uvedl Lohrei, který prožívá premiérovou sezonu v NHL. Ve 34 zápasech posbíral 10 bodů (4+6).

"Je to zvlášť vidět, když sezona postupuje. Zápasy už mají váhu, takže je skvělé, že jsme vyhráli," dodal třiadvacetiletý Američan, jenž proti obhájcům Stanley Cupu odehrál sedmnáct minut.

Dvěma asistencemi přispěl i Pastrňák, kterému zbývají už jen tři body k tomu, aby se potřetí během zámořské kariéry dostal na hranici devadesáti bodů. Zatím jich má 87 (38+49) v 61 zápasech.

Před sebou má ještě 21 utkání, takže by mohl nastřádat ještě víc bodů než naposledy, kdy jich bylo 113.

Což jenom dokumentuje jeho sílu a hráčskou velikost, protože se v sezoně musí obejít bez dvou klíčových centrů z minulé sezony. Patrice Bergerona a Davida Krejčího. Ovšem ani tenhle velký zásah ho nepřibrzdil. V posledních sedmi zápasech posbíral devět bodů.

Bruins se ale mohou spoléhat na bodové příspěvky od dalších hráčů. V sedmi zápasech přispěli i hokejisté z druhého sledu. Geekie (4 góly, 6 bodů), Jesper Boqvist (3 góly, 4 body), Trent Frederic (2 góly, 4 body), Danton Heinen (1 gól, 2 body). Trefili se dokonce jednou i Justin Brazeau a Anthony Richard, kteří byli povoláni z farmy.

Což je dobré znamení, že Bruins nestojí pouze na jednom útoku. Výrazný podíl na vítězství měl i gólman Jeremy Swayman, jenž si připsal 32 zákroků.

Boston sice před duelem s Vegas třikrát v řadě prohrál, ale z toho dvakrát v nastavení, jednou po nájezdech. Takže ve všech případech bodoval. Celkově už bodová série Bruins tedy trvá sedm utkání.

Geekie zkompletoval hattrick ve 37. minutě, kdy lehce tečoval Pastrňákovu střelu. Bruins se v tu chvíli dostali do vedení 4:2. O něj ale přišli, takže to bylo ještě drama. Předtím se Vegas podařilo smazat i třígolové manko, protože po první části prohrávalo 0:3.

"Ale jsme rádi, že jsem se z toho opět dostali. Myslím si, že ve třetí třetině už jsme měli navrch," uvedl domácí trenér Montgomery.

"Myslím si, že je běžné, že tým, který ztrácí, zabere a snaží se srovnat," řekl jeho protějšek Bruce Cassidy, jenž se vrátil do dobře známých míst. Protože Boston vedl šest let, než ho klub v červnu 2022 odvolal.

Nahradil ho právě Montgomery, jenž hned na první pokus dovedl klub k rekordnímu vítězství v základní části, ovšem potom přišla rychlá stopka v prvním kole play off. Naopak Cassidy slavil s Golden Knights historicky první Stanley Cup.

"Je jedno, kde hrajete. Ale když se proti sobě postaví dva dobré týmy, vždycky je to znát. Zlepšili jsme se a dostali jsme se do zápasu," ocenil kouč Vegas, že se tým nevzdal.

Nakonec mu to ale nebylo nic platné, radovali se Pastrňák a spol.

Útočník Jonathan Marchessault zaznamenal asistenci a stal se prvním hráčem v historii Golden Knights, komu se v jejich dresu podařilo nasbírat 400 bodů. Zvládl to ve 492 zápasech (182+218).